reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rosyjska Telekarta testuje chiński system kodowania

dodano: 2024-03-09 18:04
autor: Jerzy Kruczek | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

Telekarta system CAS Compunicate chiński system kodowania 360px To ciekawostka, jeśli chodzi o kodowanie, bo w Rosji zanosi się na stopniowe odejście od zachodnich systemów dostępu warunkowego. Operator rosyjskiej platformy satelitarnej Telekarta, korzystającej z rosyjskiego satelity Express 80 (80°E), niedawno rozpoczął testy chińskiego systemu dostępu warunkowego (CAS). Jaki to system?

Compunicate/satkurier.pl
Telekarta system Compunicate chiński system kodowania 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Okazuje się, że kanały platformy Telekarta na częstotliwości 11,544 GHz z pol. H (SR: 45000, FEC: 4/5, DVB-S2/QPSK) mają włączony system Compunicate z CAID 4AB0 pekińskiej firmy Compunicate Technology Inc. (CTI). Operator Telekarty najwyraźniej testuje funkcjonalność chińskiego systemu. Na razie nie ma potwierdzenia, czy system ten będzie faktycznie wykorzystywany komercyjnie prze rosyjską Telekartę.

Chiński system Compunicate został już wprowadzony do komercyjnego użytku przez innego rosyjskiego operatora konkurencyjnej dla Telekarty platformy NTV Plus. Oferuje klientom zarówno nowy dekoder, jak i moduł zewnętrzny z tym systemem CA. Do tej pory NTV Plus korzystała z francuskiego systemu dostępu Viaccess, ale obawiając się braku wsparcia, braku kart kodowych i modułów.

Wydaje się, że rosyjskie firmy próbują za wszelką cenę ograniczyć wykorzystania technologii amerykańskich, europejskich lub japońskich firm w dobie rozszerzania zachodnich sankcji na Rosję po ataku na Ukrainę.

Przypomnijmy, że Telekarta korzysta z dwóch systemów CA: Conax (szwajcarska Nagra) i Irdeto (Holandia).

Telekarta zrezygnowała też z zachodnich satelitów Intelsat i Horizons na pozycji 85°E i przeniosła swoją usługę DTH na pozycję 80°E, gdzie pracuje rosyjski satelita Express 80. 

Pekińska firma Compunicate wyprodukowała pierwszy koder DVB MPEG2 w 1998 r. W 2000 r. wdrożyła pierwszy chiński system dostępu warunkowego DVB Simulcrypt, który jest jednym z CAS zalecanych przez SARFT, a w 2004 r. wprowadził na rynek pierwszy w pełni zintegrowany system mozaikowy na świecie. Od tego czasu system zostały zaktualizowane do trzeciej generacji i zajmują pierwszy udział w rynku w porównaniu z podobnymi produktami.

System kodowania firmy Compunicate jest nazywany też CTI (NORD-E).
Jest podobno niezawodny i szeroko rozpowszechniony, bo został zainstalowany u 210 operatorów w 70 krajach. Niskie koszty i wielopoziomowe algorytmy ochrony sprawiły, że jest to optymalne rozwiązanie dla średnich i dużych sieci telewizji kablowej. Dlatego został zastosowany w wielu kablówkach w Rosji.

Pakiet oprogramowania „CTI Digital Television Coding System” przeznaczony jest do kodowania płatnych treści w cyfrowych sieciach kablowych. Spełnia wszystkie współczesne wymagania i standardy standardu DVB. System jest własnym opracowaniem firmy Compunicate.
Ten system kodowania stał się bardzo popularny w Rosji i krajach WNP ze względu na jego niską cenę, brak rocznych opłat licencyjnych oraz możliwość własnej produkcji dekoderów z tym systemem.

Moduł CI systemu od Compunicate produkuje firma Smit, w tym wersję Pro dla 8 kanałów (kablówka).

Funkcje antypirackie systemu firmy Compunicate

Trójpoziomowa ochrona przed nielegalnym przeglądaniem składa się z trzech podstawowych elementów:
  • szyfrowania za pomocą zaktualizowanych kluczy
  • ochrony karty inteligentnej
  • ochrony chipsetu
Klucze szyfrujące na serwerze są aktualizowane co 5-10 sekund.
Serwer zdalnie aktualizuje również numer LOT (numer seryjny) kart kodowych. Karty z wygasłym numerem LOT nie mają dostępu do przeglądania treści. Funkcje bezpieczeństwa systemu pozwalają także na wstrzymanie autoryzacji, usunięcie pirackich kart z bazy danych.
 
System dostępu warunkowego CTI od Compunicate


Abonenckie karty posiadają certyfikat bezpieczeństwa EAL 5+, który odpowiada najwyższemu poziomowi ochrony akceptowanemu dla bezpieczeństwa nowoczesnych kart bankowych.

Aktywna ochrona i technologia szyfrowania pamięci chronią karty przed fizycznym kopiowaniem. Szyfrowanie logiczne i funkcja zasilania elektrycznego innych firm chronią przed atakami typu side-channel. Technologie te zostały opracowane i opatentowane przez firmę Compunicate.

Ochronę chipsetu karty inteligentnej  zapewnia technologia HIGH-SECURITY CHIPSET SOLUTION, która chroni przed udostępnianiem słów kontrolnych (CWR) i kopiowaniem oprogramowania. Każdy chipset ma unikalny numer identyfikacyjny. Karta i chipset są dopasowywane na podstawie numeru chipa i kluczy. System kodowania CTI od Compunicate umożliwia utworzenie bezpiecznego kanału pomiędzy kartą  a chipsetem deszyfrującym, w którym odszyfrowane jest słowo kontrolne (CW). CW jest odszyfrowywane tylko w chipsecie, co chroni przed kradzieżą słów kontrolnych przez piratów.

W całej historii korzystania z systemu firmy Compunicate nie zanotowano ani jednego włamania lub nieuprawnionego dostępu do chronionych treści.              

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Systemy kodowania


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...