reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Starożytność w grudniu w Polsat Viasat History

dodano: 2023-11-30 22:56 | aktualizacja: 2023-12-01 13:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History W grudniu br. kanał telewizyjny Polsat Viasat History poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Salme: łodzie wikingów”, „Konkwistadorzy: powstanie i upadek”, „Paryż: tajemnica zaginionego pałacu” i „Królowe, które zmieniły świat”, a w ramach pasma „Święta ze starożytnym Egiptem” takie produkcje jak „Tajemnice Sakkary”, „Tajemnice grobowca Kleopatry”, „Zaginione piramidy Egiptu”, „Abu Simbel: świątynie nad Nilem” i „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Grudzień 2023 roku w ofercie kanału Polsat Viasat History:

„Salme: łodzie wikingów” („Salme: Ancient Viking Burial Ships”)
emisja: w niedzielę, 3 grudnia br. o 21:00

W 2008 roku grupa robotników budowlanych kładących przewody w okolicy szkoły w Saaremaa w Estonii przypadkowo odkopała pierwszy z dwóch statków z epoki wikingów. Wkrótce znaleziono także drugą jednostkę. Statki zawierały ludzkie kości i duże ilości przedmiotów towarzyszących wikińskim pochówkom. Odkryciem szybko zainteresowali się naukowcy z całego świata. Kim byli ludzie pochowani w tych nietypowych grobach? Kto ich tam pogrzebał? Co wydarzyło się w tych lokalizacjach 1300 lat temu? Archeolodzy szukali odpowiedzi na te pytania przez ostatnie 13 lat. W programie widzowie usłyszą komentarze naukowców, zobaczą rekonstrukcje tego miejsca pochówku i odkryją tajemnice, które pomogą inaczej spojrzeć na historię Europy z tamtego okresu.

„Konkwistadorzy: powstanie i upadek” („Conquistadors: The Rise and Fall”)
emisja: w piątki (od 8 grudnia br.) o 21:00

Rok 1492 zapoczątkował wiek brutalnego hiszpańskiego podboju obu Ameryk i początek „epoki konkwistadorów”. Bezwzględne przejęcie ogromnych części Nowego Świata przez ludzi takich jak Cortés i Pizarro doprowadziło do upadku potężnych cywilizacji Azteków i Inków oraz śmierci milionów rdzennych mieszkańców w wyniku ucisku, zniewolenia i śmiertelnych chorób. Kultura popularna przedstawiała niegdyś konkwistadorów jako odważnych chrześcijańskich pionierów; z czasem zmieniająca się narracja ujawniła mroczniejszą historię ich działań, zbudowaną na niewyobrażalnych okrucieństwach i napędzaną nienasyconym pragnieniem złota, władzy i chwały.

„Paryż: tajemnica zaginionego pałacu” („Paris: The Mystery of The Lost Palace”)
emisja: w niedzielę, 10 grudnia br. o 21:00

Zanim zbudowano Wersal, jego rolę pełnił położony w centrum Paryża pałac, którego historia obejmowała 2 tysiące lat - od najazdu Juliusza Cezara na Galię po uwięzienie Marii Antoniny, która czekała tam na egzekucję. Jak to się stało, że pałac ostatecznie zniknął, zastąpiony kolejnymi rządowymi gmachami? Aby dokładnie ustalić, kiedy - i dlaczego - zbudowano to zaginione arcydzieło architektury, eksperci muszą przeanalizować kolejne warstwy historii politycznej, wojskowej i religijnej, do których do tej pory nie mieliśmy dostępu. Celem jest zebranie wskazówek sięgających 52 roku przed naszą erą, aby cyfrowo zrekonstruować Zaginiony Pałac, jego rozmiary, kształt i wygląd. Naukowcy i historycy opowiedzą widzom o wielu zagadkach i niespodziankach związanych z tą budowlą.

„Królowe, które zmieniły świat” („Queens That Changed The World”)
emisja: we wtorki (od 12 grudnia br.) o 21:00

Przez wieki uważane za postacie poboczne w historii zdominowanej przez mężczyzn, niektóre królowe naprawdę zmieniły świat. W tej serii widzowie poznają historię sześciu kobiet. - Odkryjemy, co nimi kierowało i jak egzekwowały swoją władzę. Przyjrzymy się czasom, w których bycie kobietą u władzy było niezwykle trudne - ale czasami miało swoje zalety. Prześledzimy dojście do władzy każdej z tych władczyń i zbadamy ich panowanie; dzięki analizom historyków, naukowców i psychologów lepiej zrozumiemy wyzwania, przed którymi stanęły i odkryjemy unikalne podejście każdej z nich do władzy. Spojrzymy także na czasy ich panowania w szerszej perspektywie, biorąc pod uwagę zmieniającą się pozycję kobiet w społeczeństwie i tego, co oznaczała przynależność do „płci pięknej” - zapowiada nadawca.

„Święta ze starożytnym Egiptem”:
emisja: w poniedziałek i wtorek, 25 i 26 grudnia br. o 12:15
- Zapraszamy na arcyciekawą podróż w czasie: specjalny blok programów poświęconych cudom starożytnego Egiptu, wyłącznie na kanale Polsat Viasat History - zachęca nadawca. Widzowie będą świadkami historycznych wydarzeń dzięki takim programom, jak „Tajemnice Sakkary” (więcej tutaj), „Tajemnice grobowca Kleopatry” (więcej tutaj) czy „Zaginione piramidy Egiptu” (więcej tutaj). Pojawią się także premiery programów, takich jak „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd”, z którego widzowie dowiedzą się, jakie tajemnice kosmosu kryją się w słynnych piramidach, czy „Abu Simbel: świątynie nad Nilem”, który opowie o historii powstania dwóch słynnych egipskich świątyń. - Przygotujmy się na dużą dawkę egiptologii - zapowiada nadawca.

„Święta ze starożytnym Egiptem”:
„Abu Simbel: świątynie nad Nilem” („Abu Simbel: Giants of the Nile”)
emisja: w poniedziałek, 25 grudnia br. o 12:15

Ponad 3000 lat temu Ramzes II rozpoczął budowę dwóch ogromnych świątyń poświęconych samemu sobie oraz swojej żonie Nefertari; robotnicy wkopali się na 55 metrów w głąb wzgórza z widokiem na Nil i stworzyli gigantyczne komnaty z filarami wysokimi na 10 metrów. Posągi faraona siedzącego na tronie mają 20 metrów wysokości, a fasada świątyni jest większa niż cokolwiek, co zbudowano w tamtym czasie. W jaki sposób Egipcjanie zorganizowali takie przedsięwzięcie i zarządzali nim 1500 kilometrów od delty Nilu? Architekci, archeolodzy i współcześni inżynierowie szukali odpowiedzi na te pytania, kiedy stanęło przed nimi inne, wielkie wyzwanie: rozbiórka budowli kamień po kamieniu, aby uchronić ją przed podnoszącym się poziomem wody w Nilu.
 
„Święta ze starożytnym Egiptem”:
„Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd” („The Giza Pyramid: Reaching For The Stars”)
emisja: we wtorek, 26 grudnia br. o 12:15

Piramidy w Gizie zawsze fascynowały ludzkość; egiptolodzy wciąż pracują, odkrywając kolejne tajemnice kryjące się za tymi kamiennymi gigantami zbudowanymi ponad 4,5 tysiąca lat temu. Mistrzowie budowlani, którzy stawiali piramidy faraonów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, dysponowali ogromnym jak na owe czasy zasobem wiedzy i umiejętności. Czy inspirowali się otaczającym ich światem, naturą, Słońcem, a nawet gwiazdami? Film bada różne teorie i najnowsze światowe osiągnięcia w dziedzinach archeologii, egiptologii, astronomii i astrofizyki, aby rozszyfrować wskazówki pozostawione nam przez starożytnych Egipcjan na płaskowyżu w Gizie i udowodnić, że nie pozostawili oni nic przypadkowi - a także, że te trzy piramidy są w rzeczywistości głęboko powiązane z wiedzą o kosmosie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...