reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Telewizja Puls rezygnuje z multipleksów lokalnych

dodano: 2023-11-24 15:18 | aktualizacja: 2023-11-29 12:38
autor: Jerzy Kruczek | źródło: satkurier.pl

TV Puls Puls 2 Telewizja Puls W związku ze zbliżającym się przełączeniem MUX 3 z kanałami TVP na DVB-T2/HEVC, Telewizja Puls całkiem opuściła lokalne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Najpierw, z początkiem listopada br. TV Puls i Puls 2 zostały wycofane z MUX L3 i MUX L4 grupy MWE Networks, a pod koniec miesiąca kanały te zniknęły również z MUX L2, którego operatorem jest Telewizja TVT.

TV Puls Puls 2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po de facto niepełnym przejściu telewizji naziemnej w Polsce na DVB-T2 w pierwszej połowie 2022 roku, bo z pominięciem MUX 3, zawierającego kanały TVP, multipleksów lokalnych oraz MUX 8 w paśmie VHF, część osób nie zdecydowało się na wymianę odbiornika na taki ze wsparciem DVB-T2/HEVC. Najwyraźniej osoby te doszły do wniosku, że wystarczy im te kilka kanałów, w tym TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport.

Według danych Krajowego Instytutu Mediów liczba gospodarstw niemających możliwości odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC wynosiła w sierpniu 2022 roku 0,99 mln. Na procesie refarmingu ucierpieli nadawcy komercyjni, którzy utracili możliwość dotarcia ze swoimi programami do wspomnianego miliona gospodarstw, podczas gdy na oglądalności zyskać mogły kanały telewizji publicznej.

Telewizja Puls zdecydowała się z wyprzedzeniem wprowadzić swoje kanały na multipleksy lokalne DVB-T, by chociaż częściowo zniwelować negatywny wpływ refarmingu na oglądalność jej stacji. I tak kanały TV Puls i Puls 2 trafiły na MUX L1 (Jelenia Góra), MUX L2 (Rybnik, Ornontowice), MUX L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX L4 (Wrocław, Świdnica).

Jak wiadomo, od 19 grudnia br. MUX 3 z kanałami TVP będzie dostępny już w DVB-T2 (TVP miała obowiązek przejść na nowy standard do końca 2023 roku), więc te kilkaset tysięcy gospodarstw domowych, które dotychczas nie zdecydowały się na zakup nowego odbiornika, a chcą nadal odbierać drogą naziemną kanały TVP, będą musiały zaopatrzyć się w nowy sprzęt. Przy okazji te gospodarstwa zyskają dostęp do kanałów nadawców komercyjnych, więc dublowanie w multipleksach lokalnych TV Puls i Puls 2 nie miałoby już uzasadnienia. Choć oczywiście mogą znaleźć się osoby, dla których odbiór kanałów z MUX-u lokalnego plus kanałów Metro, Nowa TV, Telewizja WP i Zoom TV z MUX 8 będzie wystarczającym powodem, by nie kupować odbiornika DVB-T2.

Najpierw w połowie 2022 roku TV Puls i Puls zostały usunięte z MUX L1, który to przeszedł wtedy na DVB-T2, a następnie w listopadzie 2023 roku kanały zostały wycofane z MUX L2, MUX L3 i MUX L4.

Po wyłączeniu TV Puls i Puls 2, w MUX L2 nadal nadawane są: Nowa TV HD, STARS.TV, Telewizja TVT HD, TV Okazje, TVN HD i TVN7 HD. Pojawiła się też kopia TVT HD HEVC (TEST).

Duble kanałów dostępnych w ogólnopolskich multipleksach nadal można znaleźć w: MUX L2 z Rybnika i Ornontowic (TVN HD, TVN7 HD, Nowa TV HD), MUX L4 z Wrocławia i Świdnicy (Polsat HD, TVN HD) i MUX L7 z Lubina i Głogowa (Polsat HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...