reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” w TVP

dodano: 2023-10-16 21:05 | aktualizacja: 2023-10-17 15:19
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Historia „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” W czwartek, 26 października br. o godz. 20:00 na kanale TVP Historia i o godz. 21:00 w stacji TVP Historia 2 wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu polskiego serialu dokumentalnego „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”. Jak zapowiada nadawca, to seria o prawdziwych zbrodniach, która przeniesie widzów w głąb kryminalnego świata minionej epoki i zaprezentuje sposób działania peerelowskich przestępców, organów ścigania, a także mechanizm szerzącego się strachu. Twórcą serialu jest Przemysław Semczuk, autor książki „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak i Świat Książki), a reżyserem i scenarzystą Piotr Litka.

TVP Historia „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W czwartek, 26 października br. o godzinie 20:00 na kanale TVP Historia i o godzinie 21:00 w stacji TVP Historia 2 wyemitowany zostanie premierowy odcinek serialu dokumentalnego „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”. Jak zapowiada nadawca, to seria o prawdziwych zbrodniach, która przeniesie widzów w głąb kryminalnego świata minionej epoki i zaprezentuje sposób działania peerelowskich przestępców, organów ścigania, a także mechanizm szerzącego się strachu.

- Kryminalny PRL bardziej przypomina Chicago i to w latach 20. Napady na banki, jak choćby ten w Wołowie, zabójstwo posła, zamachy terrorystyczne czy groźba wrzucenia półtora kilograma cyjanku do ujęcia wody dla miasta. No i oczywiście legendarna czarna Wołga - ale czy na pewno była to legenda? W 1965 roku dwie kobiety w Warszawie uprowadziły dziewczynkę i odjechały taksówką, właśnie czarną Wołgą. O tym wszystkim opowiemy państwu w serialu dokumentalnym „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”

- mówi Przemysław Semczuk, twórca serialu „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”, autor książki „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”, która ukazała się nakładami wydawnictw Społeczny Instytut Wydawniczy Znak i Świat Książki.


Jak zapowiada nadawca, Przemysław Semczuk, dziennikarz i znawca Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), dociera do bohaterów i świadków tamtych wydarzeń, a także do materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), z których wyłaniają się historie kryminalne. Czarna Wołga, samochód grasujący w latach 60. i 70. ubiegłego wieku po ulicach polskich miast, to nie tylko miejska legenda. Porwania dzieci, brutalne zabójstwa, napady na banki, kradzieże, tajemnicze zniknięcia i głośne procesy sądowe - te historie wydarzyły się naprawdę. O tych zbrodniach, a także o przestępstwach, o których niewiele się mówi do dziś, opowiada serial dokumentalny „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”.

- Jak opowiadać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat? Czasami poprzez świadków, ale też przez znakomite materiały, które zachowały się w archiwach. To gazety, dokumenty, mapy, fotografie, szkice, audycje telewizyjne i radiowe, wizje lokalne czy zapisy filmowe oraz dźwiękowe z toczących się w tamtym czasie procesów. Wszystko to znajdziecie państwo w naszym cyklu. W ośmiu opowieściach o kryminalnych zagadkach epoki PRL

- mówi Piotr Litka, reżyser i scenarzysta serii „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”.


„Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” - premiera serii odbędzie się w czwartek, 26 października br. o godzinie 20:00 na kanale TVP Historia i o godzinie 21:00 w stacji TVP Historia 2.
 
Samochód Wołga na okładce książki „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” Przemysława Semczuka, foto: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Samochód Wołga na okładce książki „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” Przemysława Semczuka, foto: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Samochód Wołga na okładce książki „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” Przemysława Semczuka, foto: Świat Książki
Samochód Wołga na okładce książki „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” Przemysława Semczuka, foto: Świat Książki


„Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” - sezon 1., emisja w czwartki (od 26 października 2023 roku) o godz. 20:00 na kanale TVP Historia i o godz. 21:00 w stacji TVP Historia 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...