reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Zegarek” w Teatrze Telewizji w TVP1

dodano: 2023-10-16 21:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W poniedziałek, 23 października br. o godz. 21:10 TVP1 zaprasza do Teatru Telewizji na premierę spektaklu „Zegarek” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Przedstawienie będzie realizowane w formule „na żywo” ze studia telewizyjnego w Lublinie. Wystąpią Karolina Gruszka, Piotr Żurawski, Philippe Tłokiński i Krzysztof Stroiński.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 23 października br. o godzinie 21.10 w Jedynce odbędzie się premiera „Zegarka” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Spektakl zostanie wyemitowany „na żywo” ze studia telewizyjnego w Lublinie.

„Zegarek” Jerzego Szaniawskiego powstał w 1935 roku jako słuchowisko radiowe. W 1955 roku pojawił się po raz pierwszy na scenie Teatru Telewizji w reżyserii Józefa Słotwińskiego, a po raz kolejny w 1961 roku w reżyserii Jerzego Antczaka.

Jest to opowieść o relacji dojrzałego zegarmistrza (w tej roli, w wersji z 2023 roku, Krzysztof Stroiński) oraz jego ucznia - Jana (Piotr Żurawski). Pewnego dnia z zakładu ginie cenny zegarek. Młody Jan zostaje oskarżony o kradzież i zwolniony z pracy. Sprawa skradzionego zegarka wyjaśni się po latach.

W dzisiejszej interpretacji tego dramatu, oprócz warstwy psychologicznej, istotna będzie opowieść o czasie i jego ruchu. Jak pisze w swojej eksplikacji Agnieszka Lipiec-Wróblewska:

- Wykraczając poza realistyczną interpretację, ale zachowując psychologię postaci i przekaz etyczny, wprowadzamy wymiar metafizyczny, docierając do nowych sensów i poziomów interpretacyjnych, które w moim odczuciu zarówno są bliskie autorowi, jak i zainteresują współczesną widownię.


Jest to kolejny spektakl telewizyjny stworzony przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską - reżyserki, która od lat realizuje na małym ekranie różnorodne gatunkowo i tematycznie przedstawienia. Scenografię i kostiumy przygotowuje scenograf i kostiumograf, artysta multimedialny Mirosław Kaczmarek.

„Zegarek” - o spektaklu - obsada: Krzysztof Stroiński (jako zegarmistrz), Piotr Żurawski (Jan), Karolina Gruszka (pani) i Philippe Tłokiński (mecenas), scenariusz telewizyjny i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska, realizacja telewizyjna: Wojciech Suleżycki i Tomasz Smyk, scenografia i kostiumy: Mirosław Kaczmarek, opracowanie muzyczne: Jan Miklaszewski, czas: 55 minut.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen (więcej tutaj).

„Zegarek” - emisja w poniedziałek, 23 października 2023 roku o godz. 21:10 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...