reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy wiatrakowej - będzie 700 m

dodano: 2023-03-09 21:18 | aktualizacja: 2023-03-09 21:48
autor: Jerzy Kruczek | źródło: rmf24.pl/tvn24.pl

wiatraki 9 marca br. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy wiatrakowej, które zakładały zmniejszenie z 700 m do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań, bo to i tak nie ma znaczenia. Został jednak ten zapis i ustawa wiatrakowa stanowi, że turbina nowego wiatraka będzie mogła być 700 m od zabudowań, ale w przypadku rezerwatów przyrody - 500 m. Ustawa wiatrakowa ma trafić do prezydenta.
 


wiatraki_tlo_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ustawa w wersji, w której rząd skierował ją do Sejmu, przewidywała odległość 500 m.
Jednak sejmowa komisja ds. energii przyjęła poprawkę podnoszącą tę odległość do 700 m [dopisana odręcznie przez posła Suskiego - wybitnego fachowca od wiatraków]. W takiej formie ustawa trafiła do Senatu, który przyjął poprawkę ponownie obniżającą odległość minimalną do 500 m. Posłowie ostatecznie odrzucili tę  i inne poprawki Senatu.

Najciekawsze jest jednak to, że ta ustawa wiatrakowa nic nie wnosi i de facto nie ma sensu, a do tego nie spełnia wymogów kamienia milowego.

Nowelizacja ustawy wiatrakowej przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a odległością minimalną od budynków mieszkalnych 500 m - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Ustawa wiatrakowa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej.
Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

Nowelizacja ustawy zachowuje zasadę 10H w przypadku parków narodowych, a w przypadku rezerwatów przyrody - limit 500 m. W przypadku innych form ochrony przyrody odległość ma wynikać z decyzji środowiskowej dla konkretnej instalacji.

Będzie obowiązywał zakaz budowy wiatraków na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000.

Nowe rozwiązania przewidują, że inwestor przeznaczy co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy.

Źródło: tvn24.pl  rmf24.pl  www.pap.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...