reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Nadużycia w zakresie dofinansowań do odbiorników cyfrowych

dodano: 2022-04-28 10:38 | aktualizacja: 2022-04-28 12:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: gov.pl/Cyfrowa Polska

kot pieniądze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że identyfikuje nadużycia w zakresie dofinansowań do odbiorników cyfrowych. Składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza, że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną i w związku z tym nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. W takiej sytuacji nadużyciem jest zakup drogiego odbiornika cyfrowego, do którego osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie.

pieniądze banknoty PLN polskie nowe złote


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 25 kwietnia Emitel przeprowadził drugi etap refarmingu pasma 700 MHz i zmiany standardu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Objął on cztery kolejne województwa.

Aby pomóc gospodarstwom domowym, których sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne dokonanie zakupu odbiornika, rząd wprowadził program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego mający służyć wsparciem tym gospodarstwom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Nadużycia w zakresie dofinansowań do odbiorników cyfrowych

Składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza, że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną. W związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. KPRM poinformowała, że identyfikuje jednak nadużycia w tym zakresie, co spowodowało, że uruchomione zostały procedury zabezpieczające, a także wszczęcia postępowań karnych, które zostały skierowane do organów ścigania. Oprócz zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, równolegle prowadzone są postępowania administracyjne w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Jak to wygląda w świetle prawa?

Jak informuje KPRM, nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. Przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 zł i zrealizowanie świadczenia za 250 zł dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną. W tym przypadku, biorąc pod uwagę składane oświadczenie we wniosku i poświadczenie nieprawdy, będą również składane wyjaśniania w toku przeprowadzanych postępowań administracyjnych, a w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości żądany będzie zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

Złożono ponad 112 tys. wniosków o dofinansowanie

Złożono już ponad 112 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu telewizora (kwota dofinansowania: 250 zł) i dekodera (100 zł). W programie bierze udział ponad 800 przedsiębiorców, a w ponad 3300 punktach sprzedaży można zrealizować świadczenie, z którego do tej pory skorzystało już ponad 71 tys. gospodarstw domowych.

Kary dla sprzedawców

Ponadto Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, przestrzega sprzedawców przed realizowaniem bonów na odbiornik, który nie spełnia wymagań rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.
 

– Uczulamy sprzedawców telewizorów, aby oferując odbiornik konsumentowi, który chce wykorzystać bon w ramach mechanizmu dofinansowania, dokładnie sprawdzili, czy sprzęt spełnia wszystkie wymogi zapisane w przepisach. Pamiętajmy bowiem, że w myśl ustawy za przyjęcie płatności z użyciem bonu przy sprzedaży odbiornika, który nie da dostępu do nowego standardu nadawania, sprzedawca może zapłacić grzywnę, a nawet trafić do więzienia na 2 lata – podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...