reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cisco: „Cyberprzestępcy uczą się na błędach"

dodano: 2022-03-21 21:49 | aktualizacja: 2022-03-23 16:33
autor: HP | źródło: Cisco Talos

Talos takes blog cyberbezpieczenstwo 360px BlackCat to nowa i rozwijająca się grupa oprogramowania ransomware-as-a-service (RaaS), która w ciągu ostatnich kilku miesięcy atakowała kilka organizacji na całym świecie. Pojawiają się również informacje o związku między BlackCat a grupami BlackMatter/DarkSide, odpowiedzialnymi za atak na rurociąg Colonial Pipeline w zeszłym roku. Zrozumienie technik, narzędzi i sposobów działania cyberprzestępców wykorzystujących RaaS pomaga wykrywać i zapobiegać atakom, w przypadku których każda sekunda oznacza utratę danych. Eksperci Cisco Talos podkreślają, że ma to obecnie szczególne znaczenie, gdy w obliczu wojny w Ukrainie zaobserwowano wzmożoną aktywność hakerów. 

Cisco Talos
cisco talos ransomware we have your files 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak wskazują eksperci Cisco Talos oprogramowanie ransomware BlackCat, znane również jako „ALPHV”, szybko zyskało rozgłos z powodu wykorzystywania go w atakach, gdzie organizacje były podwójnie szantażowane. Z jednej strony cyberprzestępcy żądali okupu za odszyfrowanie danych, z drugiej za nieujawnienie treści skradzionych plików. 

Cyberprzestępcy uczą się na błędach
Pojawienie się BlackCat jest również dowodem na ewolucję grup cyberprzestępców.
W tym przypadku składa się ona z osób, które mają doświadczenie w wykorzystywaniu RaaS, a kolejne ataki są planowane w oparciu o wiedzę zdobytą podczas działalności w innych grupach. Podwójny szantaż jest z tej perspektywy przykładem ekspansji „biznesowej”, mającej na celu dodanie kolejnego źródła przychodów. Samo oprogramowanie jest wciąż ulepszane i dopasowywane do potrzeb konkretnego ataku.

Eksperci Cisco Talos podkreślają, że ransomware nie jest wolne od błędów i zdarzają się przypadki, gdy organizacjom udaje się wykorzystać luki, aby odszyfrować pliki bez płacenia okupu. 

Ataki przeprowadzane przez tę samą rodzinę oprogramowania ransomware mogą różnić się technikami i procedurami. Cyberprzestępcy korzystający z RaaS są znani z tego, że udostępniają materiały szkoleniowe oraz informacje o ogólnych technikach i narzędziach, takie jak te, które zebrano w poradniku dotyczącym oprogramowania ransomware Conti. Dokument został niedawno odkryty przez specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. 

Wojna w cyberprzestrzeni
Cyberprzestępcy nie są motywowani jedynie zyskiem.
Niekiedy działają na zlecenie rządów, a dokonywanie przez nich ataki mają na celu destabilizację sytuacji w danym kraju. Eksperci Cisco Talos monitorują sytuację w Ukrainie, aby zapewnić wsparcie partnerom oraz klientom. Działania Cisco obejmują dystrybucję nowych zabezpieczeń Cisco w oparciu o wyniki badań i analizę złośliwego oprogramowania, wprowadzenie wewnętrznego systemu zarządzania kryzysowego w celu usprawnienia wymiany informacji z krajowymi i międzynarodowymi partnerami prowadzącymi działania wywiadowcze, w tym Narodową Policja Ukrainy. 

Obecnie obserwujemy sytuację, w której cyberprzestępcy zawierają sojusze mające na celu destabilizację sytuacji w Rosji, co stanowi odwet za zbrojną napaść na Ukrainę.

Przykład stanowi organizacja o nazwie „IT Army”.
Niestety nie brakuje również osób chcących zarobić na wojnie w Ukrainie. Eksperci Cisco Talos ostrzegali niedawno, że oprogramowanie wykorzystywane przez IT Army do ataków DDoS na rosyjską infrastrukturę może zawierać malware. To oznacza, że osoba, która z niego skorzysta sama padnie ofiarą ataku i może stracić cenne dane. 

Zdaniem ekspertów Cisco Talos najskuteczniejszą bronią w walce ze zorganizowanymi grupami wykorzystującymi ransomware są współpraca i wymiana informacji. Obecnie, gdy cyberataki stanowią element wojny w Ukrainie, wsparcie administracji publicznej przez ekspertów z obszaru IT ma kluczowe znaczenie. 

Więcej o zaangażowaniu Cisco na rzecz zapewnienia cyberbezpieczeństwa w Ukrainie można dowiedzieć się słuchając podcastu Talos Takes.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...