reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hot Bird 7A z Alcatel Space

dodano: 2003-07-28 17:11 | aktualizacja: 2003-07-28 18:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat.fr

hotbird_13e_logo_sk.jpg Alcatel Space, spółka podległa konsorcjum Alcatel oraz Eutelsat S.A., podpisały kontrakt na budowę satelity telekomunikacyjnego HOT BIRD™ 7A, który zostanie wyniesiony jesienią 2005 roku. Zamówienie jest następstwem utraty podczas startu satelity HOT BIRD™ 7 w grudniu 2002 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W stosunku do straconego satelity HOT BIRD™ 7 będzie dysponować dodatkowymi urządzeniami na wypadek awarii systemów podstawowych, jak również dodatkowymi transponderami zdolnymi do przejęcia od innych satelitów ruchu telekomunikacyjnego na kluczowej pozycji orbitalnej dla Eutelsata - 13E. Jest to jedna z najgęściej obsadzonych satelitami pozycji orbitalnych świata wykorzystywanych do nadawania telewizji. Rozszerzone możliwości HOT BIRDA™ 7A sprawią, że zaoferuje on większą i bardziej elastyczną platformę satelitarną niż planowana wcześniej.

HOT BIRD™ 7A będzie bazować na platformie Spacebus 3000 B3 konstrukcji Alcatel Space. Wyniesienie satelity planowane jest na jesień roku 2005. Nowy satelita dołączy wówczas do floty satelitów HOT BIRD™ kopozycjonowanych na 13E, które obecnie nadają 676 kanałów wideo i 565 audio. Przyszły satelita będzie wyposażony w 38 transponderów pasma Ku, z których każdy będzie pracować w paśmie nie mniejszym niż 33MHz. Satelita ten zastąpi HOT BIRDA™ 1. Pozostałe 20 transponderów będzie stanowić potencjalne zaplecze do zastępowania ruchu obsługiwanego obecnie przez satelity HOT BIRD™ 2, 3 i 4. HOT BIRD™ 7A będzie miał żywotność 15 lat.

HOT BIRD™ 7A będzie montowany i integrowany w sterylnych halach Alcatel Space w Cannes i Tuluzie na południu Francji. Masa startowa satelity osiągnie ok. 4t, zaś jego baterie słoneczne będą dostarczać moc 10kW.

Po podpisaniu kontraktu prezes i przewodniczący rady nadzorczej Eutelsatu Giuliano Berretta powiedział:

"HOT BIRD™ 7A pozwoli zwiększyć nasz potencjał na pozycji 13º E do liczby 102 transponderów przeznaczonych do usług nadawczych na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną, w których to regionach 80 proc. gospodarstw domowych odbiera programy przekazywane przez Eutelsat do sieci kablowych lub anten indywidualnych. Nowy satelita jest bardzo elastyczny w działaniu, co potencjalnie pozwala w razie konieczności zastąpić nim działania trzech innych HOT BIRDÓW™".

Z kolei Pascale Sourisse prezes i przewodniczący rady nadzorczej Alcatel Space powiedział m.in.:

"Jesteśmy bardzo dumni z podpisania kontraktu na budowę satelity HOT BIRD™ 7A w warunkach silnej światowej konkurencji. Kierujemy podziękowania dla Eutelsatu za kontynuację zaufania wobec naszej firmy. HOT BIRD™ 7A jest w istocie 16 satelitą, jakiego Alcatel Space będzie budować dla Eutelsatu. W ślad za operatorami z Korei Południowej, Afryki i Brazylii, także wiodący europejski operator satelitarny wybrał naszą firmę".


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...