reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BBC od 6.02 przejdzie z ASTRY 1N na ASTRĘ 2E

dodano: 2014-02-04 21:11 | aktualizacja: 2014-02-05 09:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/bbc.co.uk/inf. własna

BBC We wtorek 4 lutego Astra 2E rozpoczęła komercyjne świadczenie usług na pozycji 28,2°E, przejmując emisję 12 transponderów w wiązce paneuropejskiej od Astry 2A (więcej informacji). Już wiadomo, że w najbliższy czwartek 6 lutego szykują się kolejne przełączenia, ale tym razem obejmą one wiązkę brytyjską. BBC zapowiada przełączenie pięciu swoich transponderów z Astry 1N na 2E na "wczesne godziny" 6 lutego. Jest to bardzo ważna informacja dla osób oglądających niekodowane stacje BBC z anten o większej średnicy w Polsce.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przełączenie nie doprowadzi do zmiany parametrów przekazu - częstotliwości oraz pozostałe detale techniczne zostają bez zmian. Dla widzów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szkocji i możliwe, że w części zachodniej Europy (Francja, Belgia) podmiana satelity będzie praktycznie niezauważalna.

Trudno natomiast przewidzieć sytuację przemierzając Europę na wschód, w tym odbiór w Polsce. Jak do tej pory nie uruchomiono jeszcze żadnego transpondera pracującego w wiązce brytyjskiej Astry 2E. Teoretyczna mapka zasięgu jest identyczna jak w przypadku Astry 2F, która już na 28,2°E pracuje i niestety sprawia spore problemy w odbiorze w Polsce.

Mapa zasięgu sygnału dla wiązki brytyjskiej satelitów Astra 2E i 2F


Jeśli faktycznie odbiór sygnały z Astry 2E miałby być taki sam jak z 2F, to znośna sytuacja jest wyłącznie na skrajnym zachodzie kraju, gdzie miejscami do odbioru wiązki brytyjskiej Astry 2F wystarcza czasza o średnicy ok. 120 cm. Poziom sygnału bardzo szybko spada na wschód i w Krakowie antena 180 cm jest już zbyt mała nawet do uzyskania choćby szczątkowego sygnału. Dla porównania obecny przekaz z Astry 1N, która na pozycji 28,2°E znajduje się tymczasowo - ma na tyle silny sygnał, że w Krakowie przy antenie 180 cm odbiór kanałów jest praktycznie całodobowy, dla części transponderów nawet z zapasem na gorsze warunki atmosferyczne.

Zmiana może więc doprowadzić do końca odbioru kanałów BBC i ITV (bo je zapewne także czeka przełączenie, komunikat wydała tylko BBC, ale możliwe, że pozostałe transpondery zostaną przełączone tego samego dnia) dla osób mieszkających bardziej na wschodzie kraju przy użyciu anten o średnicy do 180 cm. Jeśli ktoś odbierał słaby sygnał (ale wystarczający do oglądania) do tej pory na wchodzie - z kanałami najprawdopodobniej się pożegna. Wszystko wyjaśni czwartek oraz kolejne dni (gdyż zaraz po uruchomieniu Astry 2F wiązka brytyjska była nieco "łaskawsza", a odbiór uległ pogorszeniu z czasem, zapewne skorygowano granice wiązki).

Delikatnym optymizmem napawa fragment komunikatu BBC, w którym nadawca informuje o planowanej poprawie odbioru kanałów na południowym wschodzie Anglii (to daje nadzieję na poprawę także na południowym wschodzie Europy - w końcu miałoby być lepiej niż na 1N), północno-wschodnim wybrzeżu wschodniej Anglii, północnym wschodzie Szkocji oraz na Szetlandach. Niestety w dalszej części BBC zastrzega, że o ile w północnej Francji oraz Belgii być może będzie widoczna poprawa, to już poza tym obszarem - nadawca spodziewa się pogorszenia odbioru (jak przy Astrze 2F).

Wykaz transponderów, które zgodnie z zapowiedzią BBC mają być przełączone z pokładów Astry 1N na Astrę 2E 6 lutego w godzinach porannych:
  • 10,773 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S/QPSK
  • 10,788 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S/QPSK
  • 10,803 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S/QPSK
  • 10,818 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S/QPSK
  • 10,847 GHz, pol. V, SR: 23000, FEC: 2/3, DVB-S2/8PSK
Przypomnijmy iż zamieszanie wokół odbioru niekodowanych kanałów BBC w Polsce zaczęło się w lutym 2012 roku wraz z przejściem satelity Astra 2D na emeryturę. Wtedy w Polsce sygnał rozkładał się nierównomiernie i niektórzy mieli dostęp do kanałów z transponderów pracujących w polaryzacji poziomej, a inni - w pionowej. Astra 2D musiała jednak zakończyć pracę na orbicie z uwagi na swój wiek. Na jej miejsce czasowo podstawiono czasowo (do momentu wyniesienia Astry 2E) Astrę 1N, przejęła ona transmisję kanałów w wiązce brytyjskiej, wyrównując różnice między polaryzacjami, ale dla większości - na gorszy poziom. W międzyczasie z końcem 2012 roku na 28,2°E pojawiła się nowa Astra 2F - ona uruchomiła transpondery w wiązce brytyjskiej w niewykorzystywanym dotychczas wycinku pasma Ku (10,95 GHz - 11,2 GHz) i okazało się szybko, że ich odbiór jest dla wielu osób, zwłaszcza mieszkających dalej od zachodniej granicy kraju - jeszcze trudniejszy.

Astra 1N pracuje na 28,2°E do tej pory. Ma w wiązce brytyjskiej aktywnych łącznie 16 transponderów (zakres pasma 10,7 GHz do 10,95 GHz) i wszystkie zostaną docelowo przełączone na pokłady Astry 2E. Za sprawą komunikatu BBC wiadomo, że w czwartek 6 lutego przynajmniej pięć z nich czeka zmiana satelity (łącznie BBC korzysta z sześciu na 28,2°E, jeden z nich jest na Astrze 2F i nie będzie przełączany).

Astra 1N zostanie całkowicie wyłączona na 28,2°E i gdy pozostałe pracujące tam satelity przejmą jej obowiązki - powędruje na swoją pozycję docelową, tj. 19,2°E.

Satelita Astra 2E został wyniesiony 29 września 2013 roku na pokładzie rakiety nośnej Proton M/Breeze M (więcej tutaj). Po serii testów na tymczasowej pozycji 43,5°E satelita został przeniesiony na pozycję docelową 28,2°E. Zastąpi Astrę 2A i Astrę 1N.

Satelita Astra 2E jest wyposażony w 60 transponderów pasma Ku, które mogą pracować w wiązce europejskiej, brytyjskiej lub bliskowschodniej, i 3 transpondery w paśmie Ka. Satelita o przewidywanym czasie pracy 15 lat został zbudowany przez EADS Astrium (Francja).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...