reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Tańsze tunery DVB-T na Poczcie?

dodano: 2012-09-05 11:12 | aktualizacja: 2018-08-24 19:24
autor: Anita Dąbek | źródło: Dziennik Gazeta Prawna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Być może już wkrótce odbiornik DVB-T będzie można zamówić na Poczcie lub za pośrednictwem listonosza. Czy do dobre rozwiązanie? Co ze wsparciem i pomocą techniczną? Czy listonosze otrzymają specjalne przeszkolenie, by mogli pomagać w razie jakichś problemów z odbiorem? Jakie to będą koszty dla naszego państwa? Co z antenami DVB-T? Czy też będą dostępne na Poczcie, a kto je dobierze i zainstaluje - listonosz? Wiele pytań podobnego rodzaju nasuwa się w związku z pomysłem udostępnienia tunerów DVB-T w placówkach pocztowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pomysł z góry wydaje się nietrafiony. Sam fakt, że tunery DVB-T można kupić w hipermarketach jest nieporozumieniem. Bardzo często po takim zakupie klient nie radzi sobie z instalacją, doborem anteny i uzyskaniem dobrego odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Warto podkreślić, że nie będzie się dało kupić dobrej anteny naziemnej na poczcie (i nie przyniesie jej listonosz - ze względu na jej masę i gabaryty), bo dobór anteny jest sztuką i zależy to od liczby nadajników i lokalizacji względem nich. Wtedy klient dzwoni do wyspecjalizowanych sklepów RTV z prośbą o pomoc. Często są to dla niego dodatkowe koszty, bo okazuje się, że kupiony tuner nie jest tym, czego się spodziewał/oczekiwał (nie licząc już nerwów z tym związanych).

W sklepach ze sprzętem do odbioru telewizji cyfrowej mamy do czynienia z wieloletnim doświadczeniem i związanym z tym profesjonalizmem sprzedawców. Przy zakupie klient otrzyma niezbędne porady, dostosowane do jego potrzeb, lokalizacji (odległości od nadajnika), dotyczące nie tylko sprzętu, ale i samej instalacji oraz wyszukania kanałów. W takim sklepie dowie się, czy potrzebuje nowej anteny i jaka to ma być antena. Często zdarza się, że klient nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego telewizor zakupiony przed kilkoma laty obsługuje DVB-T MPEG-4. W takim sklepie uzyska taką informację, nie będzie naciągany na zakup zbędnego w tej sytuacji tunera DVB-T. Często to właśnie fachowe doradztwo może uchronić klienta przed niepotrzebnymi wydatkami, nawet jeśli byłoby to kwoty małego rzędu. Taka porada nic nie kosztuje, a sprzęt zakupiony w danym sklepie jest objęty gwarancją i wsparciem technicznym.

Wrócę jednak do tematu tunerów DVB-T w placówkach pocztowych. Według wstępnych informacji, mają to być urządzenia o 10-15 proc. tańsze niż te oferowane w marketach. Według „Dziennika Gazety Prawnej” miałyby kosztować około 120-130 zł. Faktycznie będzie to 115 zł (4 modele tunerów DVB-T). Dziwne, bo w marketach lub sklepach RTV podobne odbiorniki są dostępne w cenie 79-89 zł, czyli wcale nie będzie taniej. Kilka dużych firm, w tym Manta i Globo Multimedia, prowadziły zaawansowane rozmowy z Pocztą Polską, która ma im pomóc w dystrybucji odbiorników DVB-T. Firmy te są znane z dostaw do Polski tunerów DVB-T z Chin o całkiem dobrej jakości. Nieprawdą jest, że odbiorniki te miałyby mieć jakieś wady uniemożliwiające odbiór dźwięku E-AC3. Ulotki zamówienia u listonoszy lub w placówce Poczty Polskiej, odbiór tunera prawdopodobnie przez kurierów Pocztexu.

Już 7 listopada 2012 roku przeprowadzony zostanie pierwszy etap wyłączeń nadajników telewizji analogowej. Będzie to dotyczyć gospodarstw domowych w woj. lubuskim i pomorskim (szczegóły w wydaniu 4/2012 magazynu SAT Kurier, a także w najnowszym, wrześniowym - w kioskach już wkrótce). Część z widzów (korzystających z naziemnej telewizji analogowej) straci możliwość oglądania telewizji, chyba że przejdzie na odbiór DVB-T. Dlatego warto już teraz zdecydować się na zakup odpowiedniego sprzętu, w którego doborze pomoże nam sprzedawca w sklepie RTV. Telewizja analogowa dostarczana drogą naziemną „przestanie istnieć” w Polsce z końcem lipca 2013 roku. Wtedy od telewizji może zostać odciętych nawet 2 mln gospodarstw domowych (o ile nie przejdą na DVB-T w odpowiednim czasie).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...