reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Największe bitwy pancerne” w Discovery World

dodano: 2012-02-10 14:07 | aktualizacja: 2012-02-10 14:09
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery World

Discovery World Pierwszy znany projekt czołgu pochodzi z końca XV wieku. Jego pomysłodawcą był nie kto inny, tylko genialny Leonardo da Vinci. Co prawda na zachowanych szkicach włoskiego wizjonera widać machinę bardziej przypominającą bączek dla dzieci niż gąsienicowy pojazd bojowy, nie zmienia to jednak faktu, że wyprzedził on swoją epokę o kilka stuleci. Czołgi pojawiły się bowiem na polach bitewnych dopiero w XX wieku i stały się jedną z bardziej efektywnych i śmiercionośnych broni. Ich umiejętne wykorzystanie przez strategów nieraz zdecydowało o powodzeniu bitew. Te najbardziej kluczowe dla dziejów świata stały się tematem programu „Największe bitwy pancerne” na kanale Discovery World.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W jego najnowszej serii widzowie poznają kulisy dziesięciu militarnych sukcesów i porażek ze stalowymi gigantami w roli głównej. Na pierwszy ogień pójdzie mało znana historia amerykańskich pancerniaków, którzy latem 1950 roku ruszyli z odsieczą Korei Południowej zaatakowanej przez komunistów z Północy. Mając w swoim arsenale lekkie i średnie czołgi – M24 Chaffee i M4 Sherman - musieli stawić czoła legendzie II wojny światowej - sowieckim T-34.

W kolejnych odcinkach zostanie zaprezentowana m.in. historia pierwszych opancerzonych pojazdów bojowych, które zostały użyte przez Brytyjczyków w 1916 roku nad Sommą. Był to moment, który diametralnie odmienił oblicze współczesnych konfliktów zbrojnych. Dużo miejsca w programie poświęcono zmaganiom na frontach II wojny światowej. Począwszy od błyskawicznego, zmasowanego ataku nazistowskich dywizji pancernych, który pozwolił podbić Europę Zachodnią w zaledwie parę tygodni. Poprzez zaciekłe boje w Tunezji na początku 1943 roku, jakie toczyły oddziały Afrika Korps pod wodzą słynnego „Lisa Pustyni” gen. Erwina Rommla z amerykańskimi czołgistami gen. George'a Pattona. Skończywszy na walkach Armii Czerwonej z wycofującymi się w kierunku państw nadbałtyckich niedobitkami nazistów w 1944 roku.

Nie zabraknie także omówienia udziału sił pancernych w konfliktach zbrojnych, jakie wybuchły w 1967 i 1973 roku pomiędzy Izraelem a jego arabskimi sąsiadami. Tzw. wojna sześciodniowa była olbrzymim sukcesem izraelskiej armii, która w błyskawicznym tempie pokonała wrogów i zajęła Półwysep Synaj oraz Wzgórza Golan. Z kolei odwetowa wojna Jom Kippur, jaką zainicjował Egipt wraz z sojusznikami, w ostatecznym rozrachunku doprowadziła do rozpoczęcia długotrwałych, zakończonych sukcesem negocjacji pokojowych.

Dzięki realistycznym animacjom komputerowym, a także komentarzom ekspertów widzowie  przeniosą się w sam środek wojennego piekła. Wysłuchają ponadto elektryzujących wspomnień bezpośrednich uczestników walk - m.in. niemieckiego asa pancernego Ludwiga Bauera. W trakcie czteroletniej służby(1941-1945) jego czołg został trafiony dziewięciokrotnie, a on sam był siedmiokrotnie ranny. Tylko cud sprawił, że Bauer uniknął śmierci. Podobnych opowieści miłośnicy historii i militariów znajdą w programie „Największe bitwy pancerne” znacznie więcej.

Największe bitwy pancerne
(ang. Greatest Tank Battles 2)
Premiera: w niedzielę, 11 marca, o godz. 17.00 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: niedziele, o godz. 17.00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...