reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Szkoła detektywów” w Discovery World

dodano: 2011-06-22 12:31 | aktualizacja: 2011-06-22 13:06
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Discovery World

Discovery World Jak w interesujący sposób połączyć akademickie wykłady z praktycznymi zajęciami? Wyjść z teorią poza akademickie mury i wykorzystać w codziennym życiu to, czego się człowiek nauczył od profesorów? Najlepsi studenci wydziału kryminalistyki Uniwersytetu Pensylwania mają wyjątkową okazję, by przekonać się na własnej skórze, co znaczy tropić przestępcę po śladach, jakie pozostawił na miejscu zbrodni. Czy młodzi ludzie w praktyce okażą się równie pojętnymi uczniami jak podczas nauki akademickich teorii?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Bob Shaler, scenarzysta programu „Szkoła detektywów” oraz profesor biochemii i biologii molekularnej na stanowym Uniwersytecie Pensylwanii, przygotował dla swoich studentów nietypowy projekt nauczania. Zabiera ich na zainscenizowane przez siebie miejsce zbrodni. Manekiny upozorowane na zwłoki ofiar, sztuczna krew na podłodze, ślady po strzałach w ścianach i niewidoczne na pierwszy rzut oka odciski butów na podłodze. Dwie drużyny studentów mają za zadanie rozwikłać kryminalne zagadki, pracując na wcześniej przygotowanym przez wykładowcę materiale dowodowym. Krok po kroku poznają techniki badań dochodzeniowych i uczą się ich wykorzystania „na żywo”. Nie na wszystkie pytania jednak udaje im się znaleźć od razu odpowiedź – a przy każdym zadaniu mają zawsze ograniczoną ilość czasu. Czy zbiorą wystarczającą liczbę dowodów, by ustalić, kto, kiedy i przy pomocy jakiego narzędzia zabił? A także co konkretnie wydarzyło się na miejscu zbrodni?

Poza salą zajęć Shaler pokazuje swoim studentom, z jakimi warunkami oraz wyzwaniami zetkną się podczas prawdziwej służby. Teraz jeszcze mają czas, by popełniać błędy, bo dzięki nim się uczą. Ale w przyszłości jako specjaliści od kryminalistyki będą musieli wykazać się maksimum profesjonalizmu. I tego właśnie chce ich nauczyć Shaler. Ale nauka ta wbrew pozorom nie będzie prosta, choć na pewno będzie fascynująca. I wciągnie nie tylko młodych adeptów nauk kryminalistycznych.

Serial to także gratka dla prawdziwych fanów seriali z policjantami w roli głównej. Dzięki „Szkole detektywów” poznają oni zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne techniki dochodzeniowe stosowane przez śledczych na całym świecie. „Od kuchni” zostanie pokazana praca policjantów oraz techniki badań balistycznych. Zdejmowanie odcisków palców przy pomocy specjalnej taśmy, szukanie śladów butów na podłodze za pomocą zwykłej latarki, badanie krwi czy też stwierdzenie czasu zgonu po stopniu rozwoju larw much gnieżdżących się na zwłokach. I mimo że wszystkie sceny zbrodni są jedynie sztucznymi wytworami profesora, nie ma tutaj miejsca na błędy. Bo ci, którzy teraz nie odrobią solidnie zadania domowego, w przyszłości pozwolą na bezkarne życie przestępcom. A na sumieniu będą mieć kolejne ofiary przebywających na wolności morderców.

Szkoła detektywów
(ang. CSU)
Premiera: w czwartek, 21 lipca, o godz. 21.30 w Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: we czwartki, o godz. 21.30


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...