reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Cyfrowe bzdety o NTC w sieci

dodano: 2011-05-11 23:20 | aktualizacja: 2011-05-12 23:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/512423,cyfryzacja_nowy_telewizor_albo_dekoder_od_polowy_2013_

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Bardzo nie lubię, gdy ktoś próbuje pisać o naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce - nie znając się na tym, a w efekcie jedynie straszy ludzi. Gdy na portalu gazetaprawna.pl przeczytałem tekst pod tytułem: Cyfryzacja: nowy telewizor albo dekoder od połowy 2013 roku, to szlag mnie trafił na miejscu. Autorka Patrycja Otto, po tym co pisze, wydaje się być laikiem w tym względzie, żeby po krakowsku nie powiedzieć, że ...Lajkonikiem! Po co pisać jak się czegoś nie wie? Uznaję zasadę: najpierw czytaj, potem pisz, nigdy na odwrót! Zdecydowałem się wyprostować to co napisała p. Patrycja (ciekawe, czy ma tuner DVB-T w domu i od kiedy? ...bo ja mam od kilku lat - praktykuję).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sygnał analogowy zostanie zastąpiony przez cyfrowy. To aksjomat przy wejściu DVB-T, tylko po co pisać taki tekst: Dla właścicieli starych odbiorników niewyposażonych w dekoder MPEG 4, a takich w polskich domach jest około 14 mln, oznacza to brak obrazu w telewizorze, chyba że korzystają oni z platform cyfrowych.

Ci co korzystają z platform satelitarnych w pewnym sensie są scyfryzowani (satelitarnie, ale bulą za to, bo nie są świadomi, że w DVB-T mieliby wszystkie tam nadawane kanały za darmo). Po co straszyć odbiorców, skoro wiadomo, że stare telewizory i tak nie miały żadnych tunerów, czy dekoderów MPEG-4. Tylko nowe płaskie ekrany (LCD/LED/plazma) w dużych ilościach kupowane prze Polaków mają już wbudowane tunery MPEG-4 dla DVB-T. Po co więc straszyć widzów, skoro to zwykłe zjawisko wymiany sprzętu, które zachodzi całkiem naturalnie.

Całe szczęście, że autorka napisała: Nie trzeba jednak wymieniać sprzętu, by móc odbierać sygnał cyfrowy. Wystarczy kupić zewnętrzny dekoder – set-top box (STB). W tej chwili ich oferta w sklepach jest ograniczona – do wyboru są dwa rodzaje w cenie 250 – 300 zł.

Fakt, że autorka napisała, że nie trzeba wymieniać sprzętu (telewizora, bo to nadal może być stary, dobry "baniak" z dokupionym zewnętrznym tunerem DVB-T). Za to używa fatalnego, angielskiego słownictwa (STB), które Kowalskiemu nic nie mówi - wystarczyło napisać po ludzku (znów na tego Lucka!): tuner DVB-T, bo ...dekoder już nie radzę, bo to wróży płacenie za zawartość, a NTC w Polsce na razie będzie w wersji niekodowanej (FTA).

Czepię się jeszcze cen podanych przez Patrycję Otto, bo szlag mnie trafia, że autorce nie chciało się sprawdzić cen w kilku sklepach internetowych czy na allegro.pl lub ceneo.pl. Ceny tunerów DVB-T/MPEG-4 faktycznie są na poziomie 150-249 zł - średnio 189 zł z tendencją zniżkową, bo kilka kontenerów z Chin już płynie (Globo, RWT, Lech-Pol i inni). Ceny najtańszych tunerów DVB-T spadną poniżej 99 zł - to już wiadomo!

Eksperci wysokie ceny tłumaczą dużym stopniem zaawansowania urządzeń. Na ogół dekodery dysponują bowiem nie tylko kilkoma wejściami USB, które właścicielom starszych odbiorników nie są potrzebne, lecz także funkcją nagrywania. 

Wyjaśnijmy to, że tuner DVB-T z MPEG-4 nie jest żadnym zaawansowanym urządzeniem i niczym wiele się nie różni od satelitarnego tunera MPEG-4 HD. Jakie wejścia USB? i czy stanowią o cenie? USB w tunerze to już jest standard, a nagrywanie na zewnętrzny dysk, gdy jest 2-5 kanałów DVB-T na krzyż nie ma raczej sensu?

Wykluczające konkurencję jest ostrzeżenie, że: ...trzeba jednak uważać przy ich zakupie. W dużej części są to dekodery chińskiej i tajwańskiej produkcji, które nie spełniają polskich norm zarówno w zakresie odtwarzania sygnału cyfrowego, jak i dekodowania dźwięku – a powiedział to Michał Kanownik z Polskiego Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Fakt uważać trzeba na jakość i odpowiednie wyjścia, nie mniej czy aby nie jest to na wyrost, jakby świadomi tematu dostawcy tunerów DVB-T nie czytali specyfikacji dla takich tunerów na polskim rynku? Czy ktoś nieświadomy sprowadzi z Chin kontener tunerów poza specyfikacją? Kto by pomyślał, że na targach w Hong Kongu Chińczycy zrobili dużą konferencję o ...polskiej DVB-T. Podobno liczba słuchaczy była 3 razy większa niż takiej samej dyskusji podczas wystawy SAT KRAK 2010. Nie róbmy z Chińczyków idiotów!

Nie popisała się autorka pisząc: Poza tym dekoder na niewiele się zda w przypadku starych, kineskopowych odbiorników. Pozwoli co prawda na odbieranie obrazu cyfrowego, ale będzie on marnej jakości. Szczególnie gdy użytkownik zechce rozdzielić sygnał na więcej niż jeden odbiornik telewizyjny.

Guzik prawda! Wręcz przeciwnie, bo użytkownik starego telewizora czasami może mieć wzrokowo lepszy obraz z DVB-T niż na najnowszym LCD, a sztuka rozdzielenia sygnału nie ma tu nic do rzeczy, bo znajdę sposób, aby sobie z tym poradzić.

Powaliło mnie na twarz pisanie o tym, że rewelacyjnym rozwiązaniem zamiennym za DVB-T w Polsce jest ...zakup telewizji na kartę (TNK), do czego nie jest potrzeba ani umowa, ani abonament. Fakt, to była pewna forma obronna ITI (TVN) przed wejściem NTC w Polsce - wyprzedzono ten segment, pośrednio blokując rozwój DVB-T w Polsce, ale wszystko w ramach norm, więc tu zastrzeżeń mieć nie można. Kto chciał to wybrał TNK lub TNK HD, ale przed DVB-T nie ma obrony lub innego rozwiązania.

Pochwalę jedno, że dla właścicieli kilkunastoletnich telewizorów lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego telewizora z tunerem DVB-T. Ceny telewizorów LCD i plazm spadają coraz bardziej, po tym jak na rynku w zeszłym roku pojawiła się technologia 3D. Dzisiaj zwykły 32-calowy telewizor 1080i można kupić za 999 zł.

Inna sprawa, że stary telewizor warto wymienić z powodu dużego poboru prądu (czasami plazma więcej pobierze!). W LCD z ekranami od 13 do 65 cali, wyprodukowanych między 2003 a 2010 r., średnie zużycie energii w trybie pracy spadło o 63 proc., a w trybie stand-by aż o 87 proc. Różnica między płaskimi a kineskopowymi odbiornikami jest jeszcze większa. Obecnie produkowane modele zużywają tyle energii ile 100W żarówki.

Mam apel do mediów: Gdy edukujecie o naziemnej telewizji cyfrowej to nie straszcie ludzi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...