reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Zaginiony premier”... Australii w Discovery Historia

dodano: 2011-03-25 11:13 | aktualizacja: 2011-03-25 11:29
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Porwanie przez UFO, ucieczka szpiega, czy nieszczęśliwy wypadek? Tajemnicę zniknięcia premiera Australii przybliży nowy program Discovery Historia "Zaginiony premier" (ang. The Prime Minister is Missing). Premiera w środę, 20 kwietnia br., o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Australię kojarzymy zazwyczaj z kangurami i operą w Sydney. Ale Antypody to również scena jednej z najbardziej tajemniczych i mało znanych afer politycznych XX wieku…
 
Jest rok 1967. W świecie opanowanym przez widmo wojny w Wietnamie jakakolwiek niewyjaśniona sprawa nosi znamiona międzynarodowego spisku. Nie dziwi więc, że zaginięcie w niewyjaśnionych okolicznościach australijskiego premiera Harolda Holta wywoła potężną falę spekulacji. Naród australijski i światowa opinia publiczna są wstrząśnięte tym faktem. W mediach pojawiają się coraz to nowe – i niekiedy sprzeczne – informacje na temat losu polityka. Policja zaś pomija, a czasem wręcz zaciera fakty oraz ignoruje relacje świadków. Wszystko to podgrzewa i tak gorącą atmosferę, jaka po tym zdarzeniu zapanowała w Australii. 
 
Holt, pasjonat nurkowania, wybrał się pewnego dnia z przyjaciółmi na jedną ze swoich ulubionych plaż w stanie Wiktoria. Wszedłszy do morza, w pewnym momencie zniknął wszystkim z oczu. Już na zawsze. Dlaczego premier poszedł pływać, łamiąc nie tylko zalecenia lekarzy (miał wadę kręgosłupa), ale przede wszystkim ignorując zagrożenie, jakim było wzburzone morze? A może popularny polityk skrywał mroczne sekrety, które pragnął ukryć w czeluściach wody? Te wszystkie kwestie próbuje wyjaśnić program dokumentalny Discovery Historia „Zaginiony premier”, który wyciąga na światło dzienne nieznane fakty z życia premiera. Tajemnicze spotkania Harolda Holta, narady, które odbywał za zamkniętymi drzwiami i poufne dokumenty – wszystkie te zdarzenia zostają zrekonstruowane i pozwalają wysnuć kolejne hipotezy odnośnie powodów jego zniknięcia.
 
Zaginiony premier był m.in. oskarżany o szpiegostwo na rzecz Japonii, miał też wielu zagorzałych oponentów. Był także bardzo bliskim sojusznikiem amerykańskiego prezydenta Lyndona B. Johnsona i zaangażował australijską armię w wojnę w Wietnamie. Po jego zniknięciu pojawiły się teorie mówiące o tym, że Holt wcale nie utonął w morzu, ale zbiegł z kraju na pokładzie łodzi podwodnej do Chin. Pojawiały się nawet spekulacje o uprowadzeniu premiera przez UFO. Media przychylały się również do tezy, że Harold Holt popełnił samobójstwo. Jednak zarówno jego rodzina, znajomi, jak i biografowie wykluczają taką możliwość.
 
Oficjalnie uznano go za zmarłego w dwa dni po rozpoczęciu poszukiwań. Jego ciała jednak nigdy nie znaleziono. Nawet po kilkudziesięciu latach, kiedy ponownie badano tę sprawę, nie udało się ustalić, co się stało z Haroldem Holtem. Wiadomo tylko, że ponad czterdzieści lat temu wybrał się ze znajomymi na plażę w Cheviot i nigdy z tego wypadu nie wrócił. Program „Zaginiony premier” nie tylko przybliża możliwą rekonstrukcję momentu zniknięcia premiera, ale również przedstawia serię wypadków, które poprzedziły to zdarzenie. I być może były powodem, przez który Holt zniknął bez śladu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 229 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...