reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Śmieciopolis” w Discovery World

dodano: 2011-03-18 10:21 | aktualizacja: 2011-03-18 10:52
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery World

Discovery World Zobacz, jak dzięki śmieciom powstały najpotężniejsze miasta świata w nowy programie Discovery World "Śmieciopolis" (ang. Trashopolis). Premiera już wtorek, 12 kwietnia br., o godz. 21.30 na kanale Discovery World. Emisja kolejnych odcinków we wtorki, o godz. 21:30. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Śmieciopolis to wyprawa w nieznaną przeszłość największych metropolii świata. Podróż będzie o tyle fascynująca, że poznamy te miasta od ich niezbyt reprezentacyjnej strony – zalegających na ulicach i wysypiskach śmieci. W jaki sposób rozwiązywano w starożytności problemy z zalegającymi odpadami? Jak je przetwarzano i kiedy uznano, że trzeba utylizować? Na te pytania odpowiadają twórcy programu, którzy przemierzając ulice wielkich miast, odkrywać będą ich wstydliwe i naprawdę brudne tajemnice.
 
Londyn, Paryż, Nowy Jork, Rzym i Kair. Oto prężnie rozwijające się miasta z różnych stron świata, które mają jednego wspólnego wroga – śmieci. Zwiedzając zakątki Londynu czy przechadzając się po rozłożystych alejach Paryża, trudno bowiem uwierzyć, że miejsca te wybudowano na… górach odpadów. Poznamy historię tych miast od strony, której istnieniem niechętnie się chwalą, a która zapisała się w ich dziejach dużymi zgłoskami. Dowiemy się, w jaki sposób przekształcano kiedyś śmieci w budulec najbardziej reprezentacyjnych dzielnic tych miast, a także co obecnie znajduje się na dawnych wysypiskach śmieci. Dzięki wnikliwym badaniom angielskich historyków i archeologów dowiemy się, jak Londyńczycy budowali ulice nad Tamizą, oraz sprawdzimy, gdzie spoczywają tony śmieci zgromadzonych w tym mieście kilkaset lat wcześniej. Poznamy także opinie badaczy starożytnych opadów, którzy na podstawie „nieczystych” znalezisk dowiadują się wielu cennych informacji o życiu dawnych mieszkańców wielkich metropolii.
 
Oprócz skupienia się na warstwie historycznej seria Śmieciopolis porusza również niezwykle aktualny problem. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj problem usuwania odpadów rozwiązują tak olbrzymie miasta jak Kair czy Nowy Jork, oraz ile śmieci produkują ich mieszkańcy. Śmieci to bowiem nie tylko materiał budowlany, ale także świetnie prosperujący biznes. Kiedy w 2007 roku w Neapolu zastrajkowali śmieciarze, jego mieszkańcy, ale i cały świat przekonali się, jak wielkim niebezpieczeństwem są zalegające w miastach nieczystości. Podobnie jak w Neapolu również w Nowym Jorku śmieci były i wciąż są potężnym biznesem. Nie bez powodu wokół firm wywożących śmieci często wybuchały gangsterskie porachunki. 
Śmieci od najdawniejszych czasów stanowiły z jednej strony cenne źródło materiałów budowlanych. Z drugiej stanowiły jednak ogromny problem, który w przeszłości był powodem wybuchu wielu niebezpiecznych epidemii. Czy powinniśmy się liczyć z podobnymi zagrożeniami? A może współczesne problemy z utylizacją odpadów to nowy rozdział w historii wielkich miast? Przekonaj się o tym, podróżując po najbrudniejszych zakątkach Śmieciopolis.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...