reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery World: „Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa”

dodano: 2011-02-14 12:34 | aktualizacja: 2011-02-14 13:12
autor: Anita Dąbek | źródło: DW

Discovery World W czasach PRL-u władze porozumiewały się z polskim narodem przeważnie przy pomocy języka propagandy. Przybierał on różne formy, dzisiaj mające raczej komiczne zabarwienie. Częstym sposobem dotarcia do Polaków w dobie upowszechnienia się telewizji stały się filmy instruktażowe. Czego nauczały? Krótko mówiąc – bycia porządnym i oddanym ojczyźnie obywatelem. Jednak przede wszystkim miały na celu informować społeczeństwo o kolejnych, spektakularnych sukcesach rządzącej ekipy i przekonywać o wyższości systemu socjalistycznego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Te i wiele innych zabawnych - często zaskakujących, ale w jakimś stopniu boleśnie prawdziwych - opowieści o tym, jak „wyglądały” warunki życia w PRL-u zaprezentuje nam „Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa”. Całość dowcipnie skomentuje prowadzący tę filmotekę jeden z najbardziej znanych polskich satyryków: Artur Andrus. Sypie on na dokładkę licznymi anegdotami i żartami z okresu „Polski ludowej”.

Przekonamy się, jaki powinien być sprzedawca idealny, a także co oznaczało rzadko padające sformułowanie „dobrze zaopatrzony sklep”. Poznamy także techniki mycia ciała w tzw. budownictwie bezłazienkowym. Odwiedzimy też wieś, która w latach 60. miała przeżywać rozwój technologiczny. Chłopi mieli korzystać z nowoczesnych maszyn rolniczych, ułatwiających zbieranie plonów, a także cieszyć się z coraz częściej obecnych w ich domach cudów techniki: pralek, telewizorów czy lodówek. Mogli także korzystać z zasobów zjawiającej się regularnie we wsi objazdowej apteki, a także odwiedzać wiejskie kluby prasowe. To właśnie tam mogli zrelaksować się czytając najświeższą prasę, grając w szachy czy oglądając telewizję. Aż dziw bierze, że w takim natłoku zajęć mieli jeszcze czas na prowadzenie swoich gospodarstw…

Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa
(ang. From The Archives of WFO)
Premiera: sobota, 5 marca o godzinie 18.00 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: w soboty o godzinie 18.00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...