reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Galaxy 15 całkowicie odzyskany i oczekuje na misję

dodano: 2011-01-13 18:13 | aktualizacja: 2011-01-13 19:04
autor: Anita Dąbek | źródło: Intelsat/adtv

Intelsat_duze_new_logo_sk.jpg Galaxy 15, nazywany przed długi czas satelitą „zombie”, został włączony do oficjalnej floty Intelsatu i już wkrótce zacznie generować przychody. Niewykluczone, że zacznie świadczyć usługi już 31 stycznia 2011 r. Tobias Nassif, wiceprezes ds. operacyjnych i inżynieryjnych w Intelsacie, powiedział, że przez cały ten czas satelita pracował poprawnie, jednak nie był w stanie odpowiedzieć na sygnały z Ziemi, co czyniło go bezużytecznym. Potwierdził, że satelita jest obecnie w pełni sprawny, a jego przewidywany czas pracy upływa dopiero w 2022 r.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita został sprowadzony pod kontrolę w Wigilię, 24 grudnia 2010 r. Od tego czasu Intelsat prowadził szczegółową kontrolę systemu i już po 3 dniach, 27 grudnia przywrócił satelitę do „normalnego” trybu. Testy orbitalne prowadzone będą na pozycji 93W, gdzie obecnie zmierza ten satelita. Następnie Galaxy 15 zostanie umieszczony na pozycji 129W lub 133W. Ostateczna pozycja docelowa zostanie potwierdzona przez Intelsat już wkrótce, ale już teraz satelita jest częścią operacyjnej floty tego operatora.

Galaxy 15 podczas swojego niekontrolowanego dryfu minął 15 innych satelitów i wielokrotnie doprowadził do szybszego bicia serca zarówno inżynierów Intelsatu, jak i operatorów satelitów, które mijał. Jednak umiejętna kontrola naziemna przyniosła pozytywne skutki i nic złego się stało - nie doszło do zakłóceń usług świadczonych przez mijane satelity. Co istotnie, ścisła współpraca między Intelsatem i operatorami, takimi jak SES WORLD SKIES, Satmex i Telesat, sama w sobie była lekcją dla całego przemysłu satelitarnego, z kolei inżynierowie mieli okazję nabyć mnóstwo nowych umiejętności. Nassif powiedział dziennikarzom, że na cały proces przeznaczono „tysiące godzin pracy”.

Ponadto, w ciągu ostatnich prawie dziewięciu miesięcy producent satelity, Orbital Sciences Corporation, dokonał kilku poprawek w oprogramowaniu dla pozostałych satelitów własnej produkcji. Oznacza to, że w przyszłości, gdyby wystąpiła podobna sytuacja, wiele procedur byłoby znacznie łatwiejsze i szybsze do zrealizowania.

Od czasu wystąpienia problemu z satelitą Galaxy 15, inżynierowie Orbital Sciences Corporation zidentyfikowali 120 prawdopodobnych przyczyn awarii. W chwili obecnej zredukowano je do zaledwie 2. Sprawozdanie końcowe pojawi się w lutym 2011 r. Najbardziej prawdopodobną przyczyną, według Intelsatu, był rozbłysk słoneczny, który wygenerował dużą ilość energii.

Chciałoby się nazwać przywrócenie satelity Galaxy 15 cudem, ale tak naprawdę to tylko i wyłącznie zasługa zdolnych ludzi, którzy poświęcili tysiące godzin na to zadanie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...