reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Podwójne życie muru berlińskiego” w BBC Knowledge

dodano: 2010-10-13 14:37 | aktualizacja: 2010-10-13 15:04
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: BBC Knowledge

BBC Knowledge W listopadzie 2010 r. na antenie BBC Knowledge będzie miała miejsce premiera filmu "Podwójne życie muru berlińskiego". Jest to epicka opowieść o nieprzekraczalnej, betonowej granicy, widzianej oczami ludzi, którzy żyli w cieniu nie tylko muru, ale i tajnej policji – Stasi. Dokument został wyprodukowany na zlecenie BBC.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
"Podwójne życie muru berlińskiego" - 1989 i koniec zimnej wojny
Wtorek 9 listopada 2010 o 22.00 wyłącznie w BBC Knowledge

Gdy w 1961 roku postawiono mur, Wschód i Zachód szykowały się do wojny atomowej. Upadek muru w 1989 roku oznaczał zakończenie trwającej niemal pół wieku zimnej wojny. Wielu historyków uważa, że właśnie upadek muru powinien zostać uznany za koniec XX wieku. Przez długie lata światowe potęgi walczyły o kontrolę nad Berlinem. Dla milionów zwykłych mieszkańców miasta mur był jednak czymś znacznie ważniejszym niż symboliczną granicą: napawał grozą i miał wpływ na ich życie codzienne.

Kennedy, Chruszczow, Kohl, Thatcher i Gorbaczow przesuwali swe atomowe pionki po geopolitycznej szachownicy – po ulicach Berlina, miastach i miasteczkach NRD... Ale nasz film opowiada nie tylko o wielkiej polityce: opisuje także historię pokolenia, które dorastało w cieniu muru, i które z roku na rok coraz bardziej marzyło, aby go zburzyć. Opowiemy też o tajnej policji, gotowej na wszystko, byle tylko do tego nie dopuścić.

"Podwójne życie muru berlińskiego" to dokument zrealizowany z pasją, pełen niezwykłych postaci. Pojawi się w nim Alfred – Żyd, którego rodzice zginęli w Oświęcimiu, i który po wojnie wrócił do Niemiec budować wschodnią utopię. Poznamy też Rolanda, ucznia, który trafił na pięć lat do więzienia za to, że założył czarny sweter. W filmie wystąpi także Gunther, dowodzący niegdyś jednym z wydziałów Stasi; Saschę, człowieka tajnej policji, działającego w sercu berlińskiego podziemia; Haralda, fotografa, zdradzonego przez Saschę, który trafił na czarną listę; i wreszcie Katrine, matkę ostatniej ofiary muru.

Historie odwagi, tragedii, miłości i zdrad łączą się w niezwykłą opowieść. Prowadzimy ją aż do pamiętnej nocy 9 listopada 1989, gdy mur – jeden z najsłynniejszych symboli opresji – został rozbity w pył i zamieniony na... miliony upominków.

Reżyseria: Kevin Sim
Produkcja Diverse na zlecenie BBC

Prasa o filmie:
“Fascynujący” – Independent
“Pięknie skomponowany... zarówno z wizualnego, jak i emocjonalnego punktu widzenia. Podwójne życie muru berlińskiego stanowi artystyczny pomnik upadłego państwa” – The Times
“Film zawiera fascynujące materiały, zwłaszcza jeśli chodzi o porównanie propagandy Wschodu i Zachodu, czy o skalę nadzoru, rozwiniętego przez państwo policyjne” – Independent

Nagrody:
Najlepszy montaż programu dokumentalnego – nagroda Bafta Craft 2010


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...