reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tajemnice Biblii w TV 4

dodano: 2010-09-16 13:14 | aktualizacja: 2010-09-16 14:45
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: TV 4

TV4 TV 4 Czwórka  TV4 PL Logo 2009 4 i 11 października br., w poniedziałkowym pasmie dokumentalnym o 21:00, Czwórka wyemituje dwie części amerykańskiej mini-serii poświęconej najbardziej intrygującym biblijnym tajemnicom, których wyjaśnienie może przynieść nauka. Dzięki najnowszym technologiom okazuje się, że najbardziej niewiarygodne cuda opisane w Biblii mogą mieć oparcie w faktach. 4 października widzowie zobaczą dokument pt. "Tajemnice Biblii: Sodoma i Gomora", a 11 października - "Tajemnice Biblii: Zaginione Ewangelie".Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Tajemnice Biblii: Zaginione Ewangelie” (“Biblical Mysteries Explained: Lost Gospels”)
film dokumentalny, USA, 2009 r.

Według tradycji Chrześcijaństwa istnieją cztery Ewangelie. Archeolodzy twierdzą, że jest ich więcej, ale inne ewangelie zostały ukryte i zakazane przez Kościoł wiele wieków temu. Co takiego zawierają te odkryte stosunkowo niedawno pisma i dlaczego zostały wykluczone z tradycji kościelnej? Jakie tajemnice kryją i kim byli ich autorzy? By odpowiedzieć na te pytania wraz z ekipą programu udamy się w podróż, rozpoczynającą się na pustyniach Egiptu, a kończącą się w laboratoriach Instytutu Smithsona.

Odkryte przez archeologów księgi to opowiadające o życiu i cudach Jezusa relacje naocznych świadków, którymi są prawdopodobnie Maria Magdalena, apostoł Piotr, a nawet Judasz Iskariota. Pisma te wciąż budzą wiele kontrowersji. Datowanie radiowęglowe, analiza mikroskopijna dowodów i starożytne „próbki pisma” wskazują, że niektóre z tych ewangelii mogą być starsze niż znane nam Ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

„Tajemnice Biblii: Sodoma i Gomora” („Biblical Mysteries Explained: Sodom and Gomorrah”)
film dokumentalny, USA, 2008
Reż. Tim Evans

Jak podaje Biblia, Sodoma i Gomora były miastami tak zepsutymi i grzesznymi, że w ciągu jednej nocy Bóg zniszczył je, spuszczając na nie z nieba deszcz ognia i siarki. Grupa astronomów pokusiła się o kontrowersyjną tezę, iż w rzeczywistości opis tej zagłady zaskakująco trafnie pasuje do uderzenia asteroidy, podczas którego ogień dosłownie leje się z nieba.
W programie przedstawione są archeologiczne, astronomiczne i geologiczne dowody, które mogą wskazywać, że biblijny opis  odnosi się do rzeczywistej kosmicznej kolizji, do której doszło w rejonie Morza Martwego ok. 3100 r. p.n.e. By ustalić dokładne położenie słynnych występnych miast dokonane zostaje drobiazgowe porównanie tekstu biblijnego z wynikami badań archeologicznych. Przeprowadzona zostaje też analiza nowo odczytanego zapisu glinianej tabliczki z pismem klinowym, która może stanowić dodatkowe źródło, potwierdzające, że opisany w Biblii „deszcz ognia” miał w tamtych czasach miejsce.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

759 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...