reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TV6 i TV Puls 2, czyli dwie wielkie niewiadome

dodano: 2010-07-03 23:41 | aktualizacja: 2010-07-04 11:56
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Puls TV Zbliża się uruchomienie drugiego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej, a wraz z nim premiery dwóch kanałów naziemnych. Nie do końca nowych, bo za tworzenie ich biorą się dwie funkcjonujące od wielu lat na rynku stacje telewizyjne. Ciekawe, czy TV6 i TV Puls 2 (nazwa robocza kanału) nas zaskoczą, czy będą jedynie powtórkowymi kanałami powtórkowo-serialowych stacji. W kontekście pewnej metamorfozy Pulsu, która przynosi efekty może być ciekawie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kończąca działalność w obecnym składzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdążyła pod koniec czerwca przyznać koncesje na nadawanie w ramach sieci kablowych, drogą satelitarną stacjom TV6 i TV Puls 2. Wiadomo jednak, że powstają one głównie z myślą o cyfrowej telewizji naziemnej - konkretnie na potrzeby drugiego multipleksu. Zapewne szybciej niż w DVB-T nowe kanały zobaczymy w platformach cyfrowych i sieciach kablowych, bo proces cyfryzacji jest mocno opóźniony, a sama emisja naziemna byłaby nieopłacalna. Drogą satelitarną można uzyskać więcej środków od reklamodawców niż opierając na razie działalność na emisji z kilku testowych nadajników naziemnych. Być może śladem doświadczeń innych krajów nowe telewizje naziemne będą niekodowane. Tak stało się na przykład we Francji.

Gdybyśmy mieli wskazać stację ogólnotematyczną, która najbardziej pozytywnie zaskoczyła w ostatnim czasie, pewnie byłaby to TV Puls. Po przecięciu pępowiny z franciszkanami i wprowadzeniu wielu nowych pozycji rozrywkowych do oferty programowej rośnie oglądalność tego nadawcy. Według cytowanych przez "Pressa" danych Nielsen Audience Measurement w I półroczu 2010 roku stacja miała 1,46 proc. udziału w rynku telewizyjnym, podczas gdy w tym samym okresie ub.r. 0,97 proc. Dla porównania TV4 nieznacznie pogorszył wynik (obecnie 1,95 - rok temu 2,02 proc.). Tak wyraźnej zmiany nie było widać w stacji nawet kiedy była powiązana ze światowym koncernem News Corporation. Metamorfoza Pulsu opiera się na emitowaniu kultowych kreskówek, jak "Flinstonowie", "Tom i Jerry", dobrze znanych seriali ("Will & Grace"), programów typu reality i magazynów muzycznych. Zamiast programów o treści religijnej na antenie pojawia się coraz więcej propozycji dla młodzieży. Początkowo projekt Pulsu oznaczono roboczą nazwą Puls Kids. Ostatecznie na życzenie KRRiT zdecydowano się na ogólną, nic nie mówiącą nazwę TV Puls 2 (stacja ma ogólną koncesję, więc nazwa nie mogła czegoś sugerować!), ale ostateczna nazwa będzie inna. Redakcja SAT Kuriera zasugerowała kierownictwu Pulsu ciekawą, krótką, ale nowoczesną nazwę - Puls Neo.

Szef Pulsu sugeruje, że kanał ma wypełnić pewną niszę, więc możliwa jest też stacja trochę poważniejsza od MTV Polska, Vivy Polska, czy Disney Channel. Jednocześnie Puls nawiązała współpracę z 4fun Media SA, dzięki czemu zapewniła sobie możliwość emitowania nocą interaktywnych programów muzycznych. Być może jest to początek większej współpracy - choćby przy kanale dla młodszych widzów. Pamiętajmy, że spółka 4fun Media SA była zainteresowana obecnością w DVB-T.

Do młodzieży adresowany będzie również przygotowywany przez TV4 kanał TV6. Nazwa trochę przypomina kanały obecne w krajach bałtyckich i skandynawskich. Nie wiadomo jednak na jakiego typu formatach będzie oparta oferta tego nadawcy. Wcześniej wspominano, że w ofercie kanału znajdzie się wiele seriali. Ponieważ wszyscy z dotychczasowych nadawców naziemnych uzyskają możliwość wprowadzania do DVB-T dodatkowej stacji, interesujące jest jaki kanał wybierze do drugiego multipleksu Polsat. Ma do dyspozycji Polsat2, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat Film, Polsat News, Polsat JimJam, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Futbol, Superstację i TV Biznes. Raczej na pewno nie będzie to propozycja sportowa, bo to oznaczałoby osłabienie swojej platformy. Nie ma też wyraźnych powodów, żeby faworyzować określoną grupę odbiorców - kobiety, czy mężczyzn. Najbardziej prawdopodobne, że Polsat przygotuje oddzielną wersję Polsatu 2 na potrzeby krajowe albo zawalczy o większą popularność Polsat News, który jest kanałem kosztownym, a jest ciągle w cieniu TVN24 i TVP Info. Zaciętego boju na dwa niszowe kanały dziecięco-młodzieżowe raczej sie nie spodziewam, bo ich pojawienie się to próba utrzymania statusu quo przez największych nadawców.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...