reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Niewypalone DVB-H w Polsce

dodano: 2010-06-22 20:54 | aktualizacja: 2010-06-22 23:09
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

dvb-H-handheld_logo_sk.jpg Finały mistrzostw świata podczas jazdy samochodem, czy autobusem albo na plaży? Byłoby to możliwe, gdyby na czas ruszyła oferta cyfrowej telewizji na telefony komórkowe (DVB-H) przygotowana przez spółkę Info-TV-FM. Jednak firma ta nie może nadal dojść do porozumienia z operatorami komórkowymi. Czy to oznacza, że po DVB-H zostającym trochę w cieniu przygotowań do zwiększania zasięgu DVB-T w Polsce pozamiatane?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Masowy dostęp do DVB-H miał być w Polsce możliwy jeszcze jesienią ub.r. Jednak najwięksi operatorzy komórkowi, których konsorcjum przegrało z zamojską spółką przetarg na przygotowanie oferty mobilnej telewizji, nie podpisali niezbędnych umów. W konsekwencji z DVB-H nie można korzystać, a operatorzy jakby czekali na upadek gracza, aby na nowo stanąć wspólnie do przetargu i czerpać samodzielnie korzyści lub utopić w ogóle tę inicjatywę. Nie pomogły nawet interwencje i sugestie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Według "Rzeczpospolitej" operatorzy też mają swoje argumenty - skarżą się na to, że Info-TV-FM chce długiej na 10 lat umowy, w której każdy z partnerów miałby wyłożyć po 90 mln zł. To dość dużo, jak na nowatorskie przedsięwzięcie, ale koszty utrzymania infrastruktury technicznej też nie są małe. Jak donosi "Rz", Play i Era w ogóle nie widzą w tym projekcie potencjału. Sama technologia sprawdziła się ponoć w pełni tylko we Włoszech. Negocjują jeszcze Plus i Orange.

Na samo DVB-H jest w naszym kraju pewien potencjał, zwłaszcza w wakacje, które są okresem wyjazdowym. Możliwe jednak, że skończy się jak z DVB-T i standard ten jeszcze długo nie będzie wykorzystywany. Dla osób, którym szczególnie brakuje możliwości oglądania telewizji w komórce polecam o wiele tańsze rozwiązanie - telefony z wbudowanym tunerem analogowej telewizji. Na otarcie łez dobry i telefon firmy myPhone, przypominający wyglądem BlackBerry'ego, tyle że kosztujący zaledwie kilkaset złotych.

Mnie zastanawia, czy poza chęcią śledzenia z każdego miejsca takich wydarzeń jak ważny mecz na mundialu albo wyniki wyborów prezydenckich, mobilna telewizja jest nam w ogóle do szczęścia potrzebna. Przecież telefony dzisiaj pozwalają na gromadzenie i oglądanie filmów, korzystanie z Internetu i przeglądanie YouTube.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...