reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Ekstraklasa TV od 2011 roku?

dodano: 2010-06-16 13:29 | aktualizacja: 2010-06-17 12:55
autor: Janusz Sulisz | źródło: Przegląd Sportowy

pani na pileczce www.jpg Od jakiegoś czasu, gdy tylko jest mowa o prawach do transmisji telewizyjnych z meczów z marniutkiej, piłkarskiej Ekstraklasy, to pojawia się genialny pomysł, by coś zmienić, głównie po to, by przez nowe "rozdanie" podbić cenę (za miernotę tyle kasy?) lub odebrać "kąsek" stacjom CANAL+ Sport i Orange Sport. Teraz padło na to, że będzie specjalny kanał Ekstraklasa TV. Ponoć to pomysł klubów piłkarskich, na pewno po to, by kolejny raz wziąć więcej za prawa, które wygasają w czerwcu 2011.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mecze Ekstraklasy miałyby się pojawić w specjalnym, sportowym kanale tematycznym. Ekstraklasa TV to może pomysł genialny, ale realiści wiedzą, że piłkarze powinni grać jak należy, a nie przewracać się na piłce, zaś działacze i właściciele klubów powinni zadbać o odpowiedni poziom tych rozgrywek, bo na razie to jedna wielka żenada, a na koniec zawodowcy od robienia telewizji powinni ją produkować na odpowiednim poziomie, najlepiej lepszym niż to co pokazują piłkarze. Na razie tak jest, bo CANAL+ Sport realizuje przez swoją spółkę Multi Production bardzo profesjonalnie od transmisji SD, HD po próby z 3D. Już widzę, jak to nasze kluby (wiecznie bez kasy) załatwią koncesję na kanał Ekstraklasa TV(rok oczekiwania?), jak załatwią transmisję w HD z satelity (wiedzą ile to kosztuje?), skomentują to wszystko na stadionie, w studio oraz poprowadzą na koniec ligi połączoną transmisję z 8 stadionów, jak robi to CANAL+ Sport.

CANAL+ robi to od lat i ciągle się uczy, bo technologia idzie do przodu. transmisje z meczów piłkarskich próbowały robić wszystkie stacje - TVN, Polsat i TVP i z całym szacunkiem dla pracy i wysiłków, muszą nadal się dużo uczyć od CANAL+ Sport. Trzeba doświadczenia i troszkę serca, więc od razu widać, że pomysł kanału Ekstraklasa TV jest wzięty z sufitu. Ekstraklasa SA powinna raczej zainteresować się jak podnieść poziom polskiej piłki, ligi oraz jak sprzedać prawa do transmisji zagranicę. Taki kontent w jakości HD zapewne obejrzeliby w krajach arabskich, w Japonii, w Rosji czy zachodniej Europie.

Niby nasza liga nie jest mocna, ale dziwi fakt, że sama Ekstraklasa SA nie zadbała o sprzedaż praw do konkretnych zagranicznych platform - nieważne za jakie pieniądze, choćby za pół darmo, tylko po to, by promować polskich piłkarzy przed Euro2012. Jakoś nikomu na tym nie zależy i czas to zmienić, bo w Polsce oglądamy ligi grecką, rosyjską, ukraińską, które niby są lepsze (budżety większe!), ale wystarczy mały kryzys w tych krajach i sytuacja się odwraca. Dlaczego więc nie pomyśleć o sprzedaży kilku transmisji w HD do angielskiego czy niemieckiego Sky? Wręcz nowy kontrakt z nadawcą w Polsce powinien wymuszać sprzedaż praw do HD do konkretnych platform (CanalSat we Francji, Sky UK, Digital+ w Hiszpanii czy Sky Italia).

Kontrakt Ekstraklasy SA z CANAL+ i Orange Sport wart jest 120 mln złotych za sezon. Wygasa w czerwcu 2011 roku. Kluby chciałyby więcej, bo uważają nadawców za dojne krowy - "muszą dać więcej".  Jeśli w oferta w nowym przetargu nie przebije tej ceny, to Ekstraklasa SA może zdecydować się na wyemitowanie własnego kanału o roboczej nazwie Ekstraklasa TV. Kanał miałby być stworzony na zlecenie i za pieniądze spółki zarządzającej rozgrywkami będzie sprzedawany platformom cyfrowym oraz sieciom kablowym, już bez praw na wyłączność, czyli kto zapłaci wynegocjowaną cenę, to dostanie odpowiedni pakiet transmisji.

Pomysł na kanał Ekstraklasa TV to jak na razie tylko pogłoski, ale warto podyskutować o tym już teraz. Oficjalnie żadnych informacji nie ma, bo do przetargu jeszcze czas. Oznacza to, że ktoś próbuje podbić stawkę już teraz.

Wyjaśnijmy, że takie pomysły na niezależne kanały były w innych krajach i nawet, gdy zostały zrealizowane, to z czasem okazywało się, że pomysł niekoniecznie musi wypalić. Tak było  w Niemczech, gdy Premiere straciła prawa na rzecz na szybko stworzonej platformy ArenaSat. Teraz po latach okazało się, że kanały Arena Sport pod Bundesligę oraz cała platforma jest ...kasowana - temat się nie udał, a Premiere podniosła się pod okiem News Corp., ponownie przejmując prawa do niemieckiej ligi. Polski kanał Ekstraklasa TV nie ma racji bytu ze względu na technologie, dostęp do pewnych rozwiązań technicznych (statystyki, animacje itd), to wszystko trzeba mieć i nie wszystko uda się kupić za pieniądze.

Dlatego spółce Ekstraklasa SA doradzić można, żeby raczej zadbała o to, by całe rodziny mogły bez uszczerbku na zdrowiu przyjść na stadion i traktować oglądanie meczu na żywo jako dobrą zabawę, tak jak to jest na meczach siatkarskich. Wtedy wzrosną wpływy z biletów, reklam, gadżetów, koszulek i kółko zacznie się kręcić jak należy, bez wymuszania kasy od takiego czy innego nadawcy. Nie tędy droga w rozwoju polskiej piłki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...