reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„KGB w Niemczech” w Planete

dodano: 2010-06-10 15:38 | aktualizacja: 2010-06-10 17:59
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Planete

Planete KGB, komórka wywiadowcza ściśle kontrolowana przez radziecki rząd, istniała od marca 1954 do października 1991 roku. Do jej standardowych działań należały szantaże, zabójstwa, zamachy i porwania. Sowieckie władze utworzyły w krajach bloku wschodniego podobne do niej instytucje, np. Stasi w NRD. O szpiegowskich praktykach w czasie zimnej wojny opowiada dokument Matthiasa Unterburga „KGB w Niemczech”, który Planete wyemituje 12 czerwca br.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„KGB w Niemczech” (film dokumentalny, Niemcy, 2009, 44/45 min, reż.: Matthias Unterburg)
odc. 1 – „Zabójcy i agencji”
odc. 2 – „Uwodziciele i rezydencji”

Najbliższe emisje:
12.06, sobota, godz. 20:45, odc. 1/2
12.06, sobota, godz. 21:40, odc. 2 ost.

Najpierw było NKWD, czyli Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych, który początkowo zajmował się sprawami organizacyjno-porządkowymi. Narzędziem represji stał się dopiero później. Jego następcą był powstały w marcu 1954 roku Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). W porównaniu do stylu działań poprzednika położono tym razem większy nacisk na brutalną i bezwzględną walkę z wrogami ZSRR. Była to największa machina służb specjalnych w dziejach świata. W finalnej fazie istnienia KGB służyło 500 tysięcy funkcjonariuszy. Trudno oszacować, ilu tajnych współpracowników żyło w Związku Radzieckim oraz poza jego granicami, ale liczbę tę określa się na co najmniej kilka milionów osób.

W dokumencie Matthiasa Unterburga przedstawiona została działalność radzieckich służb specjalnych w NRD i RFN po II wojnie światowej. Pokazuje on życie mieszkańców NRD w ciągłym strachu: KGB podejrzewało o współpracę z nieprzyjacielem wszystkich bez wyjątku – nawet dzieci. Skazani za zdradę wysyłani byli do obozów specjalnych, gdzie panowały terror i głód. Do momentu ich likwidacji w roku 1950 spośród ponad 150 tysięcy więźniów zmarła jedna trzecia. W berlińskiej dzielnicy Karlshorst istniała największa baza sowieckiej bezpieki poza granicami ZSRR. Na 64 hektarach pilnie strzeżonego terenu przebywało około 600 kadrowych oficerów. Oprócz sal szkoleniowych i budynków administracji KGB posiadało tam ośrodki kultury, szpital, osiedle mieszkaniowe oraz restaurację. Od samego początku agencja koncentrowała swoje działania wokół emigrantów z ZSRR oraz zachodnioniemieckiej administracji. W tym celu utworzono oddział specjalny (nazywany przez nich „mokrą robotą”) do likwidowania wrogów ustroju i gdzie szkolono oficerów mających werbować podwójnych agentów. Wysyłano także zakonspirowanych szpiegów udających zwykłych obywateli, by inwigilowali niewygodne środowiska i meldowali o wszystkim, co mogłoby zagrozić ZSRR. Wkrótce powstała również Stasi, podobna do KGB, agencja złożona z niemieckich oficerów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

839 zł Więcej...
reklama