reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Zaróbmy jeszcze więcej” w Planete

dodano: 2010-05-31 10:03 | aktualizacja: 2010-05-31 11:26
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Planete

Planete Planete emituje kontrowersyjny dokument Erwina Wagenhofera „Zaróbmy jeszcze więcej” (2008). Jak kupić głos w ONZ? Jak zagłodzić Afrykańczyków na śmierć? Jak unieważnić swój podpis na protokole z Kioto? Austriacki film ukazuje kulisy współczesnej gospodarki i dwulicową politykę bankowości – w finansowym świecie zysk jednych oznacza wyzysk innych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wielka finansjera, na której usługach jest cała ludzkość, nie przejmuje się ani losem pojedynczego człowieka, ani całej nacji. Afrykanie mimo dóbr naturalnych swojego kontynentu w większości żyją w skrajnej biedzie. Złoto i diamenty, z wielkim trudem wydobywane m.in. w Sierra Leone, po przejściu przez ręce szwajcarskich specjalistów trafiają do zachodnich inwestorów. Afryce zwracane jest jedynie 3 proc. wartości wydobycia. Każde dziecko w Burkina Faso w chwili narodzin staje się dłużnikiem Banku Światowego, a Indie kreowane na przyszłą ojczyznę przemysłu lotniczego w rzeczywistości pogrążone są w skrajnej biedzie.

Reżyser rozmawia ze znaczącymi postaciami światowego biznesu. Wywiadów udzielają wykładowcy uniwersytetów, przedsiębiorcy i specjaliści od finansów. Wyjaśniają w nich m.in. jak nie płacić podatków w Singapurze i uczą, że najlepiej inwestować, gdy ulice spływają krwią. Le Sueur, minister finansów Jersey, przedstawia swoje państwo jako podatkowy raj, w którym na ogromną skalę pierze się brudne pieniądze. John Perkins, były „ekonomiczny morderca” zatrudniony przez amerykański rząd, w kontrowersyjny sposób tłumaczy powód obu inwazji USA na Irak. Według jego słów były one wynikiem nieudanych prób przekupienia i wyeliminowania osób rządzących bliskowschodnim krajem.

Erwin Wagenhofer przedstawia w swoim dokumencie prywatyzację, korupcję i globalizację jako procesy konsekwentnie zubożające ubogich oraz bogacące bogatych i pokazuje, że nie można już zatrzymać tego procederu.

Film „Zaróbmy jeszcze więcej”, po raz pierwszy wyświetlony podczas festiwalu Planete Doc Review w 2009 roku, można go było już obejrzeć 30 maja o godz. 20:45 na antenie Planete.

Najbliższe emisje „Zaróbmy jeszcze więcej” :
sobota 5 czerwca, godz. 12:25
piątek 11 czerwca, godz. 22:15
 
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Nakładka dachówka z wpustem - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

115 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...