reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Początek mody na kanały +1?

dodano: 2010-05-03 20:16 | aktualizacja: 2010-05-04 02:04
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

TVN HD Logo Po TVN+1 HD na uruchomienie kanału emitującego to samo co stacja matka, ale z godzinnym opóźnieniem zdecydowała się śląska TVS. Czy śladem krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych czeka nas wysyp takich kanałów - również tematycznych? Są one w ogóle potrzebne, czy tylko zapychają transpondery?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dwa kanały wpisujące się w trend to może trochę za mało, aby mówić o modzie, ale poczekajmy i zobaczmy, czy takich inicjatyw będzie więcej (niekoniecznie taka emisja może być zamiennikiem bardziej zaawansowanego PVR). Polacy w końcu lubią przełączać programy i to, że na wielu są powtórki specjalnie ich nie rusza. W końcu wiele oddzielnych kanałów tematycznych jest złożonych z powtórek. Dziwi tylko, że po raz kolejny (po pay-per-view Cyfrowego Polsatu) nadawcy odkopują trochę zakurzone pomysły, a nie wpadli na to wcześniej. Miejsce na transponderach nie jest z gumy, lepiej oczywiście byłoby wprowadzić do oferty oddzielny kanał w wysokiej rozdzielczości. +1 na pewno jest tańsze, a daje porównywalne efekty PR-owe. Co ciekawe TVN+1 HD jest o tyle unikalny, że opóźnionych wersji na świecie raczej nie emituje się w wysokiej rozdzielczości.

W większości państw europejskich kanały z opóźnieniem są nieliczne i dotykają tematyki dziecięcej, niekiedy filmowej. Tak jest choćby w Niemczech (Sky Cinema+1, Sky Cinema +24) i Francji (Disney Channel +1, Disney Cinemagic+1, Teletoon+1). Opóźnienie jest znacznie popularniejszym trendem w największych platformach należących do News Corporation w Wielkiej Brytanii i Włoszech. W Sky Italia na takiej zasadzie można oglądać m.in. Fox, Fox Crime, Fox Life, Discovery Channel, Disney Channel, History Channel, National Geographic Channel, Sky Uno, Cartoon Network, Nickelodeon, Comedy Central i Sky Cinema (łącznie 22 stacje!). W Sky Digital kanałów z opóźnieniem jest już ponad 50! Obejmują prawie wszystkie tematyki - w tym reality, telezakupy i muzykę. Brakuje tylko newsów i sportu na żywo, których opóźnioną emisję trudno sobie wyobrazić. W Europie przeważają kanały z ramówką opóźnioną o godzinę, rzadziej o dwie godziny czy dobę.

Na podstawie doświadczeń europejskich można przypuszczać, że w ślady TVN i TVS mogą pójść kanały dziecięce. Może Jetix Play zostanie zastąpiony przez Disney Channel +1? Ciekawe czy TVN-owi w walce o jeszcze większą widownię i środki od reklamodawców rękawicę rzucą TVP lub Polsat. Na pewno pomysł TVN jest traktowany jako eksperymentalny. Trzeba poczekać, aby zobaczyć reakcję reklamodawców i ewentualny spadek widowni u konkurencji. Ten nie musi być największy, bo pamiętajmy, że zasięg stacji jest mocno ograniczony.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...