reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: CYFRA+ wygrała PR-owy pojedynek

dodano: 2010-04-02 22:44 | aktualizacja: 2010-04-03 12:21
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

C+ logo To CYFRA+, a nie telewizja n będzie pierwszym w Polsce operatorem, który pokaże transmisję na żywo w 3D i w wysokiej rozdzielczości. Transmisję dość wizerunkową, bo jednego meczu bardziej chyba na potrzeby współpracującej z nią firmy LG i w celu edukacyjnym, aby klienci zrozumieli czym jest technologia 3D. Czy pokaz najstarszej platformy to początek dynamicznego rozwoju nowej technologii w naszym kraju?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W rozmowie z miesięcznikiem "SAT Kurier", Jarosław Kordalewski, dyrektor ds. technicznych CANAL+ zasugerował, że o ile odrębny kanał z treściami 3D od CANAL+ nie ruszy w tym roku, o tyle całkiem możliwe jest uruchomienie pasm 3D w formie premier poszczególnych pozycji. Należy sobie wyobrazić, że w CANAL+ HD już jesienią 2010 wybrane pozycje filmowe i sportowe będą dostępne w tej technologii. Z rozmowy dowiadujemy się również, że rozszerzenie gamy możliwości odbioru o przekaz trójwymiarowy jest tylko kilkanaście procent droższe niż emisja w HD (w ramach emisji w wysokiej rozdzielczości lwia część kosztów odpada). Co więc stoi na przeszkodzie upowszechnieniu technologii? Przede wszystkim opłacalność tworzenia takich kanałów. PR to za mało na wielomilionowe inwestycje, musi być nisza odbiorców. Na razie kilkaset - kilka tysięcy osób w Polsce posiada możliwość odbioru 3D - tj. telewizory z okularami.

Jarosław Kordalewski w rozmowie z miesięcznikiem "Pressem" sugeruje jednak, że w ciągu dwóch latach takich gospodarstw domowych będzie 100-150 tys. (niektórzy dopiero co kupili telewizor Full HD, a już mają powód, by myśleć o wymianie). Poza niszą muszą być też treści w 3D - tych stopniowo przybywa i stanowi to coraz mniejszy problem.

Niewykluczone, że to jeszcze nie koniec pojedynku PR-owego. Sprawa rywalizacji o to, kto pierwszy może zakończyć się podobnie, jak w przypadku HD w 2006 roku. Wówczas Cyfrowy Polsat przeprowadził pokazową transmisję meczu mundialu w Niemczech, ale w restauracji dla partnerów i dziennikarzy. Pierwszą platformą, która zaoferowała komercyjnie HD była wtedy ruszająca telewizja n. Na razie w temacie 3D odpowiedź jest łagodna - zapowiedź emisji kilku produkcji w systemie ColorCode (bursztynowo-niebieskie okulary). Dawno temu podobne eksperymenty przeprowadzały Polsat i TVP.

Czy jesienią telewizja n, która walczy o rentowność przyspieszy w tym temacie? Nawet jeśli nie, to operatorów z nową technologią może być więcej. Poza n do zaoferowania 3D drogą IPTV przymierza się również Dialog. Zapowiadana na 15 maja transmisja meczu ligi polskiej pomimo niekodowanej emisji będzie dostępna dla porównywalnej liczby osób, co pokaz Polsatu. Prędzej wykorzysta to LG, który przygotowuje nową linię telewizorów. Po pokazowej premierze 3D następne produkcje będą już zapewne kodowane. Według naszych informacji wśród pierwszych filmów dostępnych w 3D będzie produkcja animowana "Koralina i tajemnicze drzwi".

Bez względu na to, czy konkurencyjne platformy podzielą albo przegonią tempo CYFRY+ w temacie 3D, Polska znowu staje się jednym z pionierów europejskiego rynku. Zapewne w trójwymiarze będziemy tak samo silni, jak w wysokiej rozdzielczości, choć cóż tego, że polska Ekstraklasa jest tak dobrze produkowana dla Polaków przez CANAL+, skoro nikt tego nie umie sprzedać do innych stacji na całym świecie. Jak na razie w nowej technologii przodują Stany Zjednoczone, gdzie ruszają właśnie pierwsze stacje dedykowane temu formatowi (np. 11 czerwca ESPN 3D) i Wielka Brytania (start Sky 3D 3 kwietnia br.). Zapowiedzi podobnych kanałów pojawiły się także we Francji (CANAL+ 3D na Boże Narodzenie), Portugalii, Hiszpanii i Czechach. Bardzo możliwe, że na prawdziwy rozkwit 3D poczekamy do czasu, kiedy odbiór będzie możliwy bez okularów. To może być kwestia nawet dwóch-trzech lat, gdy ustalone zostaną standardy dla 3D.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...