reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Astra i Hot Bird z terminala CYFRY+

dodano: 2001-01-17 10:59 | aktualizacja: 2001-01-17 10:59
autor: Janusz SULISZ | źródło:

Wielu abonentów CYFRY+ chce oglądać więcej programów niż tylko te które nadawane są z Hot Birda-13E, skąd przekazuje CYFRA+. Jak to zrobić najlepiej przy różnych konfiguracjach zestawów antenowych?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1. Najprostszym rozwiązaniem jest antena offsetowa (zalecamy min. 85cm, a czasami nawet 120cm jeśli ktoś chce oglądać hiszpańskie programy z Astry we wschodniej Polsce) i dwa konwertery, w tym jeden centralnie, a drugi obok na tzw. "zezie". Nie zalecamy stosowania anteny 65 cm jakie dostarczają CYFRA+ czy Wizja TV, choć jest to możliwe. W tym przypadku przy gorszej pogodzie odbiór z konwertera na "zezie może być nieprawidłowy (szatkowanie lub brak).

Problemem pozostaje umiejętne rozłączenie sygnału z obu konwerterów (satelitów) do pojedynczego wejścia w terminalu CYFRY+:

1.Przełączniki:

- Najprostsze jest zastosowanie ręcznego przełącznika LNB A/B (koszt 20-30 zł). Jest to mało wygodne rozwiązanie i nie wszystkie przełączniki są na tyle dobrej jakości, aby nie tłumiły sygnału, co objawia się szatkowaniem lub wycinaniem części kanałów z któregoś z satelitów.

- Lepszym rozwiązaniem jest przełącznik sterowany ze SCARTA TV terminala CYFRY+. V-50 to przełącznik, którego koszt to 50 zł - uaktywnia poziomem napięcia z 8 nóżki złącza SCART TV odbiornika. Kabelek z przełącznika należy wlutować do kabla SCARTA, który idzie następnie do TV.

- Można zastosować podobny przełącznik sygnału przeznaczony do połączania dwóch konwerterów Universal. Uaktywnienie impulsem napiecia (6-13V) ze złącza SCART TV odbiornika. Posiada pamięć ostatniego stanu przed wyłaczeniem.

- Przełącznik sygnału przeznaczony do połączania dwóch konwerterów Universal. Sterowany zanikiem napięcia w linii zasilania konwertera z tunera (0V w pozycji Standby). Każde załączenie terminala to inny satelita. Posiada pamięć ostatniego stanu przed wyłączeniem.

- Są na rynku przełączniki konwerterów, którymi można sterować przy pomocy dowolnego pilota np. TV.

W każdym przypadku należy pamiętać o stratach spowodowanych przełącznikiem, kablami itd.

2. Na pewno lepszym rozwiązaniem pod względem poziomu sygnału jest zastosowanie dwóch osobnych anten i odpowiedniego przełącznika. Zależy to od średnicy anten.

3. Najlepszym rozwiązaniem, ale dużo droższym jest stosowanie anteny obrotowej z siłownikiem lub obrotnicą.

Sterowanie anteną musi odbywać się albo z poziomu innego odbiornika np.analogowego, albo uniwersalnym pilotem np.AS2000. Terminal CYFRY+ nie jest bezpośrednio zintegrowany z pozycjonerem, ale ma maksymalny poziom sygnału z jednego konwertera centralnego, ew. Twina, jeśli jest więcej odbiorników, choć to nie jest konieczne, bo CYFRA+ ma przelotkę.

Stosowanie generatora i przełącznika DiSEqC jest zbyt kosztowne i bezsensowne.

Stosowanie konwerterów Monoblock też jest dość problematyczne ze względu na brak DiSEqC w terminalach do przełączenia między Hot Birdem i Astrą.

Na koniec należy dodać, że trzeba umiejętnie wyszukać kanały z obu satelitów, bo jest ich łącznie: kodowanych i niekodowanych więcej niż pojemność pamięci terminala (999k).

Należy więc włączyć wyszukiwanie po "wszystkich", a nie po "CYFRZE+". Następnie usunąć wszystkie niepotrzebne kanały: kodowane, radia itd. Radzimy pozostawić z Hot Birda czy Astry nie więcej niż 90-120 najlepszych kanałów wg indywidualnych upodobań. Następnie należy wyszukać przy pomocy funkcji "Dołączanie" z drugiego satelity i usunąć niepotrzebne kanały, aby ew. zrobić miejsce w przypadku wyszukiwania nowych kanałów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 290 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...
reklama