reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kodując TVP strzeliła sobie samobója!

dodano: 2009-10-09 16:46 | aktualizacja: 2009-10-13 22:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TVP Od 8 października stało się coś niezwykłego z projektem bezpłatnej części platformy TVP - w nieudolnym komunikacie poinformowano, że zostanie zakodowanych 5 kanałów. W Internecie zawrzało, bo widzowie zaczęli się buntować i pewno będą dalej, gdy wyjdzie wszystko na temat podejmowania decyzji nowe zarządu TVP. Platformy TVP może nie być, będzie kodowany pakiet? Tylko widzowie mogą zmusić zarząd TVP do  powrotu kanałów FTA. Petycja w tej sprawie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rozdzwoniły się telefony w redakcji SAT Kuriera, w wielu firmach tv-sat, w ośrodkach TVP, na ul. Woronicza, a nawet w Luksemburgu w siedzibie SES Astra. Widzowie i firmy tv-sat nie mogą uwierzyć co się stało, a liczba wpisów i komentarzy pod informacjami w Internecie świadczą, jaki błąd popełnił zarząd Telewizji Polskiej, który nie ma zielonego pojęcia o pewnych konsekwencjach takich poczynań, bez względu na dobre czy złe decyzje p.o. prezesa Piotra Farfała.

A skutki są gorzej jak złe, bo zielone światło zaświecone przez Piotra Farfała, jednego z najbardziej technicznie myślących z wszystkich prezesów na Woronicza, mocno rozbudziło rynek telewizji cyfrowej w Polsce. Firmy tv-sat odnotowały duże zainteresowanie odbiornikami HD MPEG4 do odbioru z Astry - znacząco wzrosła sprzedaż tunerów combo (sat + DVB-T) - przysłowiowy Kowalski uwierzył, że będzie darmowa platforma TVP. Producenci odbiorników szybko zaczęli przygotowywać tunery ze specyfikacją techniczną określoną przez TVP - kilka firm już je prawie ma (za mniej niż 600 zł za combo z NDS i CI+), ostatnie poprawki i można produkować, ale teraz jest dylemat, czy warto pchać się w tak niepewny politycznie biznes z TVP? Wszystko zagrało i pewno by grało, gdyby nie nowe władze TVP, które po prześwietleniu poczynań poprzedników, stwierdziły, że warto poszukać dziury w całym. A jak się szuka, to zawsze się coś znajdzie.

Pytanie komu zależało na tym, żeby tak się stało z darmową platformą TVP?
Internauci już wiedzą, domyślają się, wypisują różne pomysły, a ja nic nie wiem. Zacząłem się zastanawiać i dociekać,  jaki był powód zakodowania kanałów TVP?

Powodów może być wiele:

1. Prawa autorskie - sprawdziłem, w zasadzie poza Euro2012 i skokami narciarskimi ponoć nie było większych problemów z prawami, więc to nie mogło być powodem, bo prawa zostały prawie wyczyszczone. Eliminacje MŚ2010 i zbyt szeroki spot beam na Czechy i Słowację  z którymi polscy piłkarze grają nie mogą być powodem. zresztą zamiast kodować 4 kanały niszcząc platformę w zarodku, należało po prostu ogłosić kodujemy te czy inne programy - dać czarną planszę i już. Spot beam ma BBC i nie ma problemu, bo wysłali odpowiednie pisma do dostawców contentu, że takie jest zabezpieczenie - podobno w Polsce TVP też to uczyniła, choć nieco inaczej.

2. System dostępu NDS - to też niewypał totalny, bo darmowa platforma przyciąga, a kupno dekodera NDS "umoczonego" w jeden słuszny system - wszystko za jedyne za 600zł to już inna sprawa, skoro tuner HD MPEG4 dla FTA kosztuje 399zł. Telewizja Polska powinna była wybrać tańszy system, bardziej popularny (mogli wybrać Conax, który na końcu rywalizował z NDS i przegrał) lub powrócić do tematu tzw. simulcryptu w dwóch systemach - to już jest zdecydowanie za drogie, ale chyba za drogie.  Wiemy, że NDS dał 2 razy lepsze warunki niż np. Nagravision. Jest też sprawa braku przetargu spółki publicznej, ale tu też sprawa jest przegrana przez konkurencyjnego dostawcę dla NDS.

3. PIKE, operatorzy kablowi i satelitarne platformy kontra TVP - wszyscy operatorzy twierdzili, że nie mają zamiaru płacić za kanały TVP, które odkodowano w ramach pakietu FTA TVP, bo niby dlaczego. Tyle, że w Polsce nie ma tzw. must offer - nie ma takiego zobowiązania. Czy innym jest udzielenie zgody na emisję dla kablówek, a czym innym pobieranie opłat od kablówek, skoro te podpisały stosowne umowy. Kablówki muszą więc zapłacić za kanały TVP, a bojkot chyba jest bezsensowny. Oczywiście oskarżono w sieci Cyfrowy Polsat, n i kogo się da, że to ich właściciele maczają w tym rączki. Tego nawet nie można sugerować, ale za to jednego z przedstawicieli nowej rady nadzorczej TVP, który wypowiedział się oficjalnie, że oto Cyfrowy Polsat już cyfryzował Polskę, nowy prezes TVP powinien zapytać dla jakiej firmy pracuje i czy chce dalej w TVP pracować?

4. MPEG2 czy MPEG4 - TVP już 15 września powinna była najpierw włączyć swoje kanały odkodowane w MPEG2, by przyzwyczaić swoich widzów , a byłoby ich w 1 dzień ponad 2 mln. Potem profesjonalnie poinformować, że kanały TVP będą jednak w MPEG4, w tym TV Trwam. Nagle kodując w NDS, a do tego MPEG4 kładzie cały biznes, a obecni decydenci TVP powinni więcej poczytać wiedzy technicznej oraz posłuchać fachowców. Teraz nikt nie kupi dekodera TVP, bo za moment może się okazać, że następna władza zmieni coś jeszcze, a dekoder będzie podstawką pod kwiatki na prąd.

Generalnie powstał duży popłoch po bezsensownym zakodowaniu 4 kanałów, nawet we władzach TVP - takie małe piekiełko, którego pewno się nie spodziewano. I teraz powstał dopiero problem, co tu zrobić, żeby przywrócić wersję FTA. Wiadomo widzowie nie bardzo odpuszczą. Nie bardzo ich ucieszy fakt, że wersja ograniczona platformy TVP bez pakietu FTV i pay-tv, a tylko przesuniętym FTV, jak było dotąd, czyli TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TV Puls – wszystkie one są odbierane bezpłatnie. Niestety TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD będą dostępne po jednorazowej opłacie pokrywającej koszt karty abonenckiej (te nieszczęsne 50zł za kartę NDS, której i tak nie ma, jak i dekoderów). Rozumiem czasowe kodowanie TVP Sport czy TVP HD, ale kodowanie TVP Info powinno być zakazane prawem - ktoś zapyta dlaczego? Ano dlatego, że podobnie, jak umieszczanie na spot beam i nadawanie w MPEG4 blokuje Polskę informacyjnie. Nie dość, że Polacy zagranicą nie mają swobodnego dostępu do polskiego kanału informacyjnego, to jeszcze polska racja stanu nie jest nikomu znana w Europie.

Rosjanie, Niemcy, Francuzi o to dbają, ich kanały informacyjne są zawsze odkodowane i dostępne gdzie tylko się da, choć nikt ich tam nie ogląda. W Polsce wszystko jest inaczej, a kanał TVP Info zamiast być kanałem światowym, czy europejskim, jest lokalnym, czasami tylko warszawskim czy krakowskim. To duży błąd. Podobne błędy z upartym kodowaniem robią Polsat News, TVN24 i Superstacja - wszystko pod dyktando polskich platform i kablówek - to taki polski bajzelek, a nie myślenie na przyszłość.

Nowe pomysły w TVP pachną amatorszczyzną, a przy takich genialnych pomysłach platforma TVP ruszy w maju 2010 albo wcale (bo podobno ma być cofnięta koncesja na platformę sat), a nie już teraz 15 grudnia 2009. Wcale nie dziwi więc nieoficjalna informacja, jakoby główny kierownik tego projektu platformy TVP, Wiesław Łodzikowski złożył rezygnację, nie zgadzając się na tak drastyczne zmiany (ma chłop rację!). Zarząd TVP nie chce się ugiąć, a decyzje zostaną dopiero podjęte w przyszłym tygodniu. Jednak już teraz zmieniono pewne informacje na stronach TVP, co oznacza, że z pakietu FTA zrobi się mini FTA, a druga część (TVP1, TVP2, TVP Sport, TVP HD) będzie tak naprawdę FTV. Nie wiadomo czy pakiet FTV z kanałami TVN, TVN Siedem, Polsat i Polsat 2 będzie w ogóle włączony - daleka droga, ale to też błąd władz TVP, bo w takim biznesie ważna jest konsekwencja, a pomysły Farfała i Łodzikowskiego były dobre i takie.... polskie, narodowe. Jak tak dalej pójdzie, to TVP zostanie szkieletem, nawet bez kolejnych kanałów tematycznych.

Bezwzględnie projekt platformy TVP powinien być kontynuowany w pierwotnej formie, a jego misyjność w połączeniu z cyfryzacją naziemną jest wartością, której nie wolno naruszać. Nie da się zrobić oszczędności na tej platformie, albo zarobić ekstra po 50zł na kartach TVP, bo zakoduje się 4 kanały - nikt ich nie zechce, bo są w n lub innych platformach. SES ASTRA i tak skasuje TVP za transpondery - nowy zarząd nie zmieni tu decyzji, bo odszkodowanie byłoby gigantyczne), więc lepiej zrobić na nich jak najwięcej kanałów i pokazać je Europie.

Dziwi mnie, że nowy zarząd tego nie raczy zauważyć, ale wydaje się, że internauci i widzowie TVP zareagują właściwie i pokażą, że decyzja kontynuacji jest wolą narodu, a nie wolą polityczną, od której naród pragnie się odciąć. Loobujmy wspólnie - petycję przygotujemy!

Pytaliśmy kilka osób o zdanie na temat kodowania kanałów TVP:

- Nic nam nie wiadomo na temat powodów dla których  Telewizja Polska SA zdecydowała o zakodowaniu  kilku swoich programów  nadawanych z satelity Astra 1 KR  w wiązce dedykowanej na Polskę. Możemy się jedynie domyślać, iż ma to związek z rozmowami na temat niektórych praw autorskich i pokrewnych w związku z emisją w wiązce skierowanej (ang. spot beam ), jednak wszelkie pytania w tej sprawie prosimy kierować do właściwych osób w TVP. - powiedział Krzysztof Surgowt - członek zarządu ASTRA CEE.

- Satysfakcji nie mam żadnej, po tym co się dzieje - uciął były prezes TVP.       


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...