reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Platforma TVP: gwarantowany sukces?

dodano: 2009-08-21 19:56 | aktualizacja: 2009-08-23 13:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Decydenci w Telewizji Polskiej w końcu zdecydowali się na własną platformę satelitarno-naziemną i chwała im za to oraz wybrali system NDS-VideoGuard. O ile projekt darmowej czy też lowcostowej platformy wydaje się być dobrze przyjęty przez rynek, który zdecyduje o powodzeniu, czyli rynek instalatorów, podpowiadający klientom, co i gdzie oglądać, to wybór systemu VideoGuard, nazywany jest krótko: strzał w stopę.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dlaczego projekt platformy TVP jest super, a NDS to strzał w stopę?
Ano dlatego, że rynek DTH jest już mocno obstawiony (4 polskie platformy + TNK), więc TVP startuje, by raczej odzyskiwać część abonentów innych platform (najbardziej zagrożony wydaje się być Cyfrowy Polsat). System NDS oznacza, że nie ma ani modułów CI, ani opcji wykorzystania obcych dekoderów CA/CI, których ogrom jest już na polskim rynku.

Zapomniano uwag od ekspertów z rynku, że to systemy Conax czy Viaccess są najbardziej popularne na wolnym rynku w Polsce. Nie wszystkim klientom uśmiecha się kupowanie kolejnego pudełka, bo tego chcą pewni siebie i własnych pomysłów dyrektorzy w TVP na Woronicza. To nie tak chyba będzie wyglądało, a przykładem niech będzie agresywna polityka innych platform, np. CYFRY+, które będą "na złość" rozdawać własne dekodery HD, oby tylko utrzymać klientów u siebie. Dlatego mimo spodziewanej mocnej autopromocji platformy TVP na własnych kanałach, może być problem ze sprzedażą dekoderów TVP z NDS, a więc też kart TVP, bo nie będzie ich gdzie wsadzić chyba, że do tunerów HD na Linuksie (Dreambox, AB Com, Azbox) przeprogramowanych tak, by emulować system NDS w czytniku dla kart TVP. Jest to już możliwe, pod warunkiem, że karty TVP nie będą parowane z tunerami (jak kiedyś dla BBC w dekoderach Sky)!

Kto zyska na platformie TVP?
Może być tak, że komercyjne platformy będące na Hot Birdzie skutecznie zblokują TVP na pakiecie FTV i pay-tv, a kanały FTA z Astry będą odbierane na najtańszych odbiornikach MPEG-4 HD i combo, nie mówiąc o dekoderach HD tychże platform. Pakiet FTV z oferty platformy TVP będzie więc kompletnym nieporozumieniem, bo kto weźmie dekoder z NDS, by zyskać Polsat czy TVN, skoro obaj komercyjni nadawcy przyspieszają z odpowiednimi kanałami Polsat HD i obecną już atrapą TVN HD, nie mówiąc o kolejnych kanałach tematycznych (nFilm HD, Polsat Futbol, itd). TVP Parlament czy TVP z serialami to troszkę za mało!

Oferta kanałów platformy TVP w płatnym pakiecie jest tak dużą niewiadomą,
że nie budzi wstępnego zainteresowania, bo cud się nie stanie - TVP nie ma choćby jednego obcego, nieznanego kanału tak dobrego, żeby klienci ruszyli po dekodery NDS.  A reszta kanałów jest zwykle wielokrotnie sklonowana w innych platformach. Na pewno Telewizja Polska zyska na oglądalności kanałów tematycznych TVP, a więc na reklamie i popularności. Zyskają firmy instalacyjne, bo liczba nowych instalacji oraz montaż drugiego konwertera na Astrę na antenie na 13E czy też konwerterów Monoblock Twin/Quad wzrośnie i to gwałtownie. Wzrośnie też sprzedaż niezależnych od oferty związanej z dekoderami TVP, tanich odbiorników HD MPEG-4 w wersji CI/CA (Conax i tak będzie królował!) oraz podobnych combo, ale wcale nie oznacza to, że stanie nagle sprzedaż odbiorników SD. Zyskają więc sprytni dostawcy dobrych odbiorników tego typu. Okazuje się, że powstanie chłonny rynek taniejących tunerów SD (FTA/CA), podobny do tego, gdy kończył się analogowy odbiór z satelity, gdy ...brakowało tunerów analogowych, które dosłownie wykopywano z zakątków magazynów wszystkich firm w Europie i Chinach.

Kto straci na platformie TVP?

Na pewno niezmiernym ryzykiem jest produkcja dekoderów dla TVP - dlaczego? Ano dlatego, że pierwsze 2-3 lata niekoniecznie muszą być rekordem sprzedaży tych dekoderów (no bo NDS, a TVP powinna od razu rozważyć kodowanie pakietu FTV w Conax lub innym popularnym systemie w tzw. simulcrypcie!). Zresztą sam fakt, ilu przedstawicieli firm przyjechało na spotkanie na Woronicza w dniu 18 sierpnia 2009 w sprawie produkcji dekoderów oznacza, że TVP nie ma dobrego rozpoznania w tym temacie (zaprasza firmy "śmieszne" lub "zablokowane" w produkcji dla innych). Stąd może być pewien problem, że dekodery TVP z NDS wyprodukuje raptem jeden, może dwóch poważnych producentów. Tzw. "dola" za wejście w temat produkcji dekoderów jest zbyt wysoka dla małej firmy (trzeba mieć licencję od NDS, a to kosztuje i to sporo) oraz zapłacić za używanie logo TVP (sprytnie to sobie wymyślono, ale kasa jest kasa!).

Na pewno straci któraś z polskich platform cyfrowych oraz część sieci kablowych, zwłaszcza analogowych. Podejrzewam, że straci ta platforma, która najbardziej się tego obawia, a więc Cyfrowy Polsat (protestują, skarżą się, zamiast działać!), choć uważam, że ta platforma ostatecznie nie przyśnie i szybko skontruje lub wykorzysta na swój sposób ofertę TVP.

Na pewno straci.... prezes Piotr Farfał, który jako jeden z reformatorów Telewizji Polskiej (od dawna żaden prezes TVP nie podjął tyle sprytnych i mądrych decyzji, nie bojąc się odpowiedzialności za ich wybór i kontrowersyjność). Jednak prezes Farfał, choć przejęty tymi nowymi projektami do bólu (daj bóg takich prezesów w TVP!), nie zdaje sobie sprawy, że za sznurki pociągają też inni wielcy, oby tylko zaszkodzić projektom TVP. Przykład problemów z transmisjami Sejmu w TVP Info, dają najlepszy pogląd na tę sytuację. Oto jest jeszcze jeden powód, aby prezesa wysadzić ze stołka, skoro sam przyznaje się nie jest "przyspawany do stołka". Szkoda troszkę, bo znowu mali politycy wsadzą pośrednio swoje trzy grosze w temat narodowej platformy TVP. Bo to pierwszy raz w historii jest takie myślenie w polskim Sejmie? A może zostawić Farfała i raczej Sejm i rząd powinni się zainteresować się dlaczego obywatele nie płacą abonamentu RTV? A może TVP zainteresuje się ilu posłów płaci abonament RTV? Jakoś nie wierzę, że Farfał zostanie.

Stracić może ktoś jeszcze, bo z opinii znawców tematu, istnieją podejrzenia (nie moje), że wybór systemu NDS dla platformy TVP oparty był o bliżej nieokreślone nieuczciwe praktyki, czym zapewne ktoś z bliźnich w Polsce (takich nie brakuje) może zainteresować CBA, Pana Premiera i będzie kolejna medialna afera o łapówki. Strach się bać!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...