reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TVP: Centrum Programów Wyspecjalizowanych i dla Zagranicy

dodano: 2009-06-30 19:10 | aktualizacja: 2009-06-30 20:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: media2.pl

tvp W Telewizji Polskiej powołano Centrum Programów Wyspecjalizowanych i dla Zagranicy, którego szefem został Robert Korzeniowski, dotychczas szef redakcji sportowej TVP. Według dziennikarzy Rzeczpospolitej, to początek powstania platformy kanałów tematycznych TVP, a tym samym nie byłoby mowy o ewentualnej likwidacji takich stacji, jak TVP Historia czy TVP Kultura.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Robert Korzeniowski miałby teraz pracować nad optymalnym funkcjonowaniem dotychczasowych kanałów tematycznych Telewizji Polskiej. Utworzenie własnej platformy TVP oczekiwane było już od dawna, ale nie było ani klimatu politycznego, ani mądrych decyzji prezesów i zarządu na ten temat mimo, że Telewizja Polska kupiła stosowny sprzęt do emisji multipleksu satelitarnego i naziemnego.

Fakt, że uruchomienie platformy TVP nie będzie takie proste, bo polskie, komercyjne platformy DTH skutecznie utrudnią jej działanie, a przede wszystkim regionalną dystrybucję. Owszem stworzenie pakietu kanałów TVP na potrzeby kabla i innych platform satelitarnych zapewne zostanie zaakceptowane, ale piąta platforma satelitarna w Polsce to już niekoniecznie byłaby mile widziana przez komercyjne stacje i platformy. Nowe kanały tematyczne, owszem mile widziane - TVP Sejm (polityka na bok - tego chcą widzowie!), TVP Kabaret (chyba nie brakłoby materiałów w archiwach TVP?) - to tylko nasze przemyślenia na gorąco, na temat nowych stacji.

Być może Telewizja Polska przy okazji cyfryzacji kraju uporządkuje  w końcu transmisję satelitarną i naziemną swoich kanałów tematycznych - TVP Info, TVP Sport, TVP Kultura, TVP Historia, TVP HD, TVP Polonia i Belsat TV (kodować tylko to co trzeba, sprzedać TV Polonię, TVP Info do wielkich platform DTH w Europie - Sky, Sky Italia, CanalSat, Digital+. Na pewno TVP powinna otworzyć się na polskich widzów odbierających jej kanały z Astry (polecamy głównie tych co płacą abonament RTV), a nie na "oddawanie" lekką rączką kanałów operatorom kablowym i satelitarnym. Wiadomo, że liczą się pieniądze uzyskane od operatorów, ale Ci i tak wiedzą, że będą musieli zapłacić za kanały tematyczne TVP, bo inaczej nikt nie weźmie ich oferty i nie zapłaci abonamentu (przekonał się o tym m.in. Cyfrowy Polsat).

Telewizja Polska zapomniała zaś o widzach z satelity (Astra)
, którzy wprost skarżyli się, że wynajęto transpondery na Astrze za publiczne pieniądze, a kanały tematyczne często są kodowane lub trudno dostępne - jak tu płacić za abonament, gdy za kanały tematyczne TVP trzeba ekstra zapłacić komercyjnemu operatorowi. To dziwne, ale łatwiej można je mieć z satelity Hot Bird - 13E z płatnej platformy lub z kabla niż z potencjalnej, firmowej platformy TVP, bo dotąd jej tak naprawdę nie stworzono. To poważne zaniedbanie. Przykładowo kanały BBC są w Freesat i w komercyjnej Sky UK. A do tego BBC skutecznie ściąga kilka razy więcej abonamentu niż w Polsce.

Teraz więc jest najwyższy czas na platformę TVP z satelity i naziemnie, czyli cyfryzacja według TVP. Tam gdzie już można dostęp naziemny, a gdzie się nie da natychmiast, czasowo dostęp via satelita Astra 19,2E. Coś za coś, czyli jeśli płacisz abonament RTV, dostajesz kartę dostępu prawie gratis. Wtedy szybko ściągnięto by więcej opłat abonamentowych i utrzymano zagrożony budżet TVP. W styczniu 2009 KRRiT prognozowała, że TVP otrzyma z abonamentu RTV zaledwie 314 mln zł (to i tak o 200 mln zł mniej niż w 2007). Okazuje się, że przez działania rządu zapowiadające zniesienie abonamentu RTV po zaledwie 5 miesiącach tego roku wiadomo było, że środków będzie ledwo 260 mln zł z tendencją spadkową, a to nie wystarczy nawet na utrzymanie 16 ośrodków regionalnych (koszt w 2008 = 356 mln zł).

Jak tu stworzyć nowe kanały tematyczne i platformę, jeśli brak pieniędzy na działanie ośrodków regionalnych? Cóż, TVP musi powalczyć dosłownie o życie, bo to ostatni i najlepszy moment - hasło cyfryzacja Polski, to jest to co zainteresuje Polaków (a może i rząd i pana Premiera?), tylko trzeba im to przekazać na antenie, w programie, w działaniach zewnętrznych.

To TVP musi zostać CYFRYZATOREM POLSKI - nie ma innego wyjścia. A urzędnicy powinni przestać....przeszkadzać. Nawet gdyby nie było abonamentu RTV (przejdzie ustawa medialna), to platforma TVP i tak powinna powstać, może bardziej komercyjna i agresywniej walcząca na rynku z płatnymi operatorami.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...