reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mr. Orbita: Ilość nie zawsze musi równać się jakości

dodano: 2009-06-07 03:55 | aktualizacja: 2009-06-07 06:17
autor: Mr. Orbita | źródło:

satelita_sk.1.jpg Tym razem odniosę się do pojawiających się w sieci (na forach dyskusyjnych i w komentarzach) stwierdzeń typu „kanał ma złą jakość, bo na tej częstotliwości jest już xx innych kanałów”. Jest to fałszywe stwierdzenie, ponieważ jest wyprowadzone ze złych założeń. Ilość kanałów na jednej częstotliwości nie jest wyznacznikiem ich jakości i aby potwierdzić to oprę się na przykładzie sprzed kilku dni. Zapraszam do lektury dalszej części.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Od początku czerwca z problemami z przekazem spowodowanymi zakłóceniami walczył izraelski operator Satlink. Temat poruszaliśmy szerzej w newsie Sabotaż emisji izraelskiego Satlink z 13E. Przed problemami paczka składała się z 18 kanałów TV i 3 stacji radiowych, w tym znajdował się polski Nickelodeon. W pewnym momencie operator na kilkanaście godzin podzielił paczkę na dwie równe części z Symbol Rate równym 13,300 Msyb/s. Były to paczki identyczne pod względem ich pojemności, ale nie pod względem ilości kanałów. Pierwsza zawierała ich aż 11 - głównie stacje irańskie, natomiast druga - tylko 6 (jeden kanał wyłączono). Wniosek jest oczywisty. Bitrate 11 kanałów irańskich odpowiadał pozostałej szóstce. I to jest kluczem do rozważań - bitrate kanałów w pakietach MCPC nie jest dzielony po równo. Każdy dostaje tyle, ile zapłaci, dlatego stawianie wniosku, że jakość danego kanału musi być kiepska, bo transponder jest zapchany, jest błędem. Oczywiście logiczne, że jeśli ktoś dostanie więcej, to ktoś inny - mniej. Wspomnieni nadawcy z Iranu nie posiadają wystarczających zasobów finansowych, w związku z czym wykupują niewielkie pojemności, przykładowo Tasvir Iran - ok. 0,9 Mbit/s (licząc razem z fonią). W efekcie mimo pozornie dużej ilości kanałów polski Nickelodeon prowadzi emisję z bitrate ok. 2,5 Mbit/s (razem z fonią) - przebijając sporą część kanałów nadawanych z transponderów obłożonych wyraźnie słabiej. Do tego izraelski operator Satlink nadal posiada w rezerwie kolejne kilka Mbit/s (4,3 Mbit/s wykorzystuje promo, które może zostać wyłączone, a do tego dochodzi jeszcze 3 Mbit/s tzw. pustych pakietów).

Podobnie napięta wydaje się być sytuacja u operatora RTV Slovenija, który na tp. 80 satelity Hot Bird 8 (13E) zgromadził 16 kanałów TV, w tym polski TVS (TV Silesia) i 8 stacji radiowych. Ponownie mogłoby się wydawać, że jakość przekazu z tej częstotliwości będzie kiepska dla wszystkich kanałów, ale jest to mylne wrażenie. Słoweńskie kanały TV Slovenija 1 i TV Slovenija 2 wykorzystują bardzo przyzwoity bitrate na poziomie 3,5 Mbit/s (z fonią). Prawie 3 Mbit/s dostaje holenderski BVN TV. TV Silesia wykorzystuje ok. 2,25 Mbit/s. Tylko te cztery kanały łącznie zajmują ponad 12 Mbit/s. Zakładając, że transponder DVB-S w modulacji QPSK z FEC 3/4 to ok. 33-36 Mbit/s pojemności, to cztery kanały wykorzystują 1/3 i gdyby tylko takie serwisy nadawano, to zmieściłoby ich się nie więcej niż 12. Reszta transpondera to drobni nadawcy włoscy - wykupują po 0,7 Mbit/s, więc nie dość, że zmieściło się ich dość dużo, to RTV Slovenija nadal ma w rezerwie ok. 4 Mbit/s na tej częstotliwości i może dołączyć dalsze kanały bez wpływu na jakość serwisów już nadawanych z tej częstotliwości.

Miejsce na transponderach sprzedawane jest na dwa sposoby - w przypadku SCPC - nadawca może wykupić określoną szerokość pasma w MHz (często 3, 4,5, 6, 7,5 lub 9 MHz) i wykorzystać je dowolnie, samemu określając bitrate nadawanego materiału, który jednak nie może oczywiście przekroczyć wykupionej pojemności (ograniczenie techniczne). W przypadku nadawców MCPC - płaci się za konkretną przepływność. Bogatsi nadawcy są w stanie wykupić u operatorów typu Satlink, Telespazio, RR Sat etc. więcej pojemności na własne potrzeby, a reszta jest oferowana innym nadawcom i jeśli znajdzie się wielu drobniejszych - na transponderze będzie ich dużo, ale nie wpłynie to w żaden sposób na transmisję kanału bogatszego.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku platform cyfrowych, jak Cyfra+, Cyfrowy Polsat, czy n, które nie muszą podnajmować miejsca u innych, ale same zarządzają całymi transponderami - paczkami MCPC. Wtedy operatorzy sami decydują o tym, jak podzielić pasmo, aby uzyskać możliwie najlepszy efekt końcowy. Wpływ na podział mają różne czynniki. Czasami kanał dostaje tyle przepływności, z jaką dostarcza sygnał do stacji uplink. Nie ma sensu sztucznie zawyżać bitrate, jeśli nadawca dosyła kanał z kiepską jakością - konwersja tylko pogorszy jakość materiału końcowego. Zwykle też operator stara się wyróżnić kanały premium, celowo przeznaczając na ich przekaz większą szerokość pasma. Dzięki temu (przynajmniej teoretycznie) klienci płacą więcej za wyższą jakość zarówno merytoryczną, jak i techniczną (to, czy tak jest w praktyce w polskich platformach to temat na zupełnie osobną dyskusję).

Podsumowując: ilość kanałów na transponderze nie musi przekładać się na ich jakość. Wszystko zależy od tego ile dany nadawca zapłacił. Mało tego - jeżeli jest klient będący w stanie zapłacić więcej, jednocześnie o znanej marce, to nawet jeśli miejsca brak, to operator chętnie przyjmie go, wyrzucając mniejszych nadawców, bo oczywistym jest, że lepszym klientem będzie nadawca z zapleczem finansowym, niż drobna firma prywatna, której sytuacja finansowa może się szybko pogorszyć. Dlatego też często można zaobserwować, że drobni nadawcy włoscy, czy też irańscy dość często muszą zmieniać częstotliwość i szukać miejsca na innych transponderach. Rzecz jasna, jeśli na transponderze znajduje się 20 kanałów TV, to logiczne, że żeby ktoś miał jakość lepszą, to ktoś inny musi mieć gorszą, ale uogólnienie, że wszyscy nadawcy na takim transponderze mają złą jakość przekazu jest całkowicie błędne.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...