reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Cyfrowy Polsat i TVN - umowa zgodna z oczekiwaniami

dodano: 2009-03-03 20:44 | aktualizacja: 2009-03-04 00:30
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

CyfrowyPolsat_X2006_sk.jpg Przez kilka miesięcy pewna część abonentów platformy cyfrowej n z nadzieją przysłuchiwała się plotkom dotyczącym negocjacji nowego porozumienia między TVN a Cyfrowym Polsatem. Liczyli, że w zamian za przedłużenie umowy, ITI zażąda od Cyfrowego Polsatu zielonego światła na TV Polsat w ofercie n. Ich nadzieje okazały się niemożliwe do zrealizowania i raczej nie będą możliwe w najbliższej przyszłości.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdy strony się już porozumiały, okazało się, że współpraca będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach. TVN udostępni Cyfrowemu Polsatowi TVN, TVN Siedem, TVN24, TVN Meteo, TVN Style oraz TVN Turbo. Polsat związanej z TVN platformie n - nic (nawet kanału TV4, w którym przez spółkę Polskie Media jednym z mniejszościowych udziałowców jest właśnie TVN). Cyfrowy Polsat i TVN deklarują chęć do dalszych rozmów, ale będą one pewnie dotyczyły włączenia do oferty największej platformy kolejnych kanałów z bukietu TVN - TVN HD, TVN CNBC Biznes, TVN Warszawa, TVN Lingua lub Religia.TV. To raczej chęć uzyskania lepszego wrażenia PR-owego. Teraz abonenci są spokojniejsi, bo wiedzą że przez kilka najbliższych lat dalej będą mogli oglądać newsy w TVN24 i bezy byłej prezydentowej w TVN Style. W następnym komunikacie prasowym platforma Zygmunta Solorza-Żaka będzie mogła się pochwalić, że zacieśniła współpracę z TVN.

Wynik negocjacji był od dawna do przewidzenia. Obie strony są skazane na współpracę. Po ewentualnym zerwaniu umowy z TVN, Cyfrowy Polsat musiałby się zmagać z tłumami niezadowolonych abonentów, którzy za brak “Brzyduli” i “Niani” zrywaliby umowy. TVN straciłby sporą część z 3-4 mln potencjalnych widzów, którzy w domu odbierają telewizję tylko za pomocą dekodera Cyfrowego Polsatu, a z anteny naziemnej do TVN-u nie mają dostępu. Spadek widowni dałby się też we znaki kanałom tematycznym. Nie bez znaczenia jest fakt, iż spora część klientów Cyfrowego Polsatu mieszka w małych miasteczkach i na wsiach, gdzie nie ma TVN-u. Polsat jest o tyle lepszej sytuacji od TVN, że ma większy naziemny zasięg techniczny. Niespełna 10 lat temu wszyscy krytykowali zakodowanie TV Polsat. Rozwój Cyfrowego Polsatu pokazał, że ta decyzja była strzałem w dziesiątkę, ponieważ największa platforma cyfrowa w Polsce jako jedyna ma w ofercie wszystkie stacje naziemne: TVP1, TVP2, TVP Info, TV4, TVN, Polsat i Puls. Duża grupa odbiorców telewizji jest na tyle przyzwyczajona do “Świata według kiepskich”, “Wydarzeń”, czy codziennych notowań lotto, że nie wyobraża sobie pakietu telewizyjnego bez Polsatu.

Inaczej może być przy okazji negocjacji o przedłużeniu podpisanej obecnie umowy. Zapewne za 3 lata, bo zazwyczaj na taki okres podpisuje się tego typu umowy, TVN częściowo będzie już wolny od kompleksu mniejszego naziemnego zasięgu. Wówczas cyfrowa telewizja naziemna - przynajmniej według harmonogramów KRRiT- będzie dostępna na większości powierzchni Polski. Jeśli do tego czasu platforma n pozyska odpowiednio dużą liczbę abonentów, to nieporozumienie z Cyfrowym Polsatem może być dla TVN korzystniejsze niż porozumienie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...