reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Dla kogo problemem jest cena odbiornika DVB-T?

dodano: 2009-02-21 13:40 | aktualizacja: 2009-02-22 17:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: gazeta.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Gdy słyszę zapewnienia urzędników, że cena 250zł  może być blokadą przy wprowadzaniu naziemnej telewizji cyfrowej, to ogarnia mnie śmiech. A cóż oni wiedzą o tym biznesie, o cenach itd, ano nic, podpierają się wyliczankami jakichś tam dostawców czy fachowców. Zapomnieli za to, że przez biurokrację, cackanie się z nadawcami, spieranie się o szczegóły techniczne zaniedbali swoje obowiązki i znacząco opóźnili start DVB-T.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Faktem jest, że aktualnie dobrej klasy odbiornik DVB-T dla kanałów HD /MPEG-4 kosztuje detalicznie 380-399zł, ale wynika to tylko i wyłącznie z braku zainteresowania takimi odbiornikami. Zbyt mało odbiorników jest wprowadzanych na polski rynek, a wtedy cena jest za wysoka (nawet 250zł jest ceną zaporową!) Nie ma też solidnej konkurencji, bo klienci nawet nie pytają w sklepach RTV-SAT o tunery DVB-T.  Bo który Kowalski kupi coś co zapewnia raptem kilka kanałów TVP i tak dostępnych w satelitarnych platformach za minimalne pieniądze. Brak zainteresowania widzów, brak czegoś nowego, impulsu, a nie cena dekodera stanowi barierę przy wprowadzaniu DVB-T. Niestety przespano możliwość uruchomienia DVB-T w momencie Igrzysk Olimpijskich  w Pekinie, gdy startował kanał TVP HD. To był jakiś tam impuls, ale wtedy tak usilnie i fatalnie testowano, że rynek sprzedaży DVB-T się załamał na starcie i lepiej nie będzie.

Wydaje się, że Prezes UKE w swych ostatnich wypowiedziach miała dużo racji, że głównym zagrożeniem dla cyfryzacji telewizji jest "techniczna bezradność" dużej grupy społeczeństwa, ale już chyba nie konieczność kupienia specjalnych dekoderów. Przecież jakoś Polacy poradzili sobie z brakiem DVB-T - poszli sami bez pytania urzędników w satelitarne oferty, głównie Cyfrowy Polsat, Cyfrę+ i TNK. I co teraz mają zwrócić się ku DVB-T? A niby dlaczego? Bo dostaną dopłaty do dekoderów? Nie sądzę by tak się stało. Motorem zawsze musi być oferta, zawartość oraz ...ludzie ...tak tak ludzie, którzy mając wiedzę o DVB-T oraz podstawy, czyli tę że dajmy na to interesującą ofertę kanałów DVB-T, jako oręże przy przekonywaniu tegoż Kowalskiego, by ten chciał kupić dekoder DVB-T, ew. telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T (wtedy jeden pilot do dwóch urządzeń).

To małe sklepiki RTV-SAT mogą przekonać Kowalskiego do kupna tunerów DVB-T, ale wydaje się, że ten niby technicznie bezradny Kowalski szybciej skorzysta z opcji zmiany telewizora i kupi sobie taki z wbudowanym tunerem. Wszystko zadziała nieco inaczej niż myślą decydenci z KRRiT i UKE. To działa na zasadzie polecenia przez rodzinę, sąsiadów, znajomych - "ja kupiłem, taki , a taki dekoder i to działa, a kupiłem tu i tu". Ta machina musi ruszyć, a im wcześniej tym szybciej przejdziemy na cyfrówkę, a żadnych dopłat nikomu nie trzeba narzucać, nawet starszym, niby biednym paniom, które przecież tak chętnie dotują Ojca Dyrektora przepłacając dwa razy za satelitarny zestaw FTA.

Oczywiście start DVB-T powinny solidnie nagłośnić w programach sami nadawcy, z publiczną telewizją na czele, której najbardziej w dobie kryzysu powinno zależeć na szybkim uruchomieniu NTC. pozornie to kryzys powinien pomóc w uruchomieniu, bo strach z tym związany może mieć tak duże oczy, że Polacy ograniczą swoje budżety na zakup płatnych kanałów, jeśli nie do pierwszego telewizora w domu, to do kolejnych. Wielkie oczy kryzysu mogą postawić na nogi antykryzysowe nadajniki DVB-T. Jeśli zaś mielibyśmy czekać na jakąś super okazję z ofertą specjalną w telewizji, to dopiero piłkarskie MŚ20010 w RPA mogłyby zainteresować Polaków do tego stopnia, aby ruszyli gwałtowniej po tunery DVB-T (a tak nie będzie!).

TVP przespała możliwość wykorzystania argumentu abonamentu RTV do uruchomienia DVB-T czy platformy satelitarnej. Nawet wyraźniejsza naziemna oferta cyfrowa już nie robi wrażenia, bo TVP przecież nie zamierza uruchomić żadnego nowego kanału, więc tak naprawdę nie ma czym przyciągnąć Polaków do siebie. Przy obecnym podejściu rządu do likwidacji abonamentu nie wchodzi w rachubę argumentacja powiązania cyfryzacji kraju z opłatami za korzystanie z telewizora. Może kanały lokalne TVP Kraków w DVB-T w Małopolsce mogą jeszcze zainteresować, ale nielicznych. Gdyby stworzono kilka nowych kanałów dla multipleksów DVB-T, także lokalnych to wzrosłoby zainteresowanie.

Wracając do ceny, to jeśli by nie brać pod uwagę fatalnych dla złotówki kursów walut, to cena tunera DVB-T przy ilościach kontenerowych spadłaby szybko poniżej 200zł. Znamy ceny dostawców z Chin, którzy może nie mają produktów z najwyższej półki, ale przy masowej dostawie dla Polaków jakość nie odgrywa aż takiej roli, bo w końcu ma to być produkt powszechny, a nie dla wybrańców.

Trzeba jeszcze się zastanowić nad wszelkimi sposobami zainteresowania Polaków DVB-T, a to interaktywnością (jakaś super-gra przygotowana na dekoderach, np. przez TVN?), powiązania z odbiorem satelitarnym, czyli świadoma rezygnacja wszystkich platform z przekazu satelitarnego kanałów dostępnych obecnie analogowo, by sprzedawać dekodery combo (na razie zbyt trudne do realizację przez amortyzację starych dekoderów satelitarnych). Niewątpliwie najłatwiej byłoby powiązać DVB-T z IPTV lub Internetem, ale przy marnej edukacji technicznej społeczeństwa może to być równie trudne.

Pakiet antykryzysowy na starcie DVB-T to główne hasło wspomagające naziemną telewizję cyfrową w Polsce. I czas na powszechną edukację wspieraną przez ...urzędników i nadawców!Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...