reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TV Trwam sama się pogrąża

dodano: 2009-02-12 22:03 | aktualizacja: 2009-02-12 22:58
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

TV Trwam Ostatnia awantura wokół wyłączenia TV Trwam z oferty największego operatora kablowego - UPC Polska pokazuje, że stacja o. Tadeusza Rydzyka traci dotychczasową pozycję monopolisty na katolicką telewizję. Nie potrafi poważnie rozmawiać z operatorami, uważając, że wszystko jej się od nich należy. Jednocześnie rośnie znaczenie należącego do Grupy ITI kanału Religia.tv.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Czasy, w których nadawca mógł obrażać się, zrywać negocjacje z operatorami, czy platformami minęły bezpowrotnie. Dzisiaj na rynku jest tyle treści - w tym treści alternatywnych, że usunięcie jednego kanału i zastąpienie go innym o podobnej tematyce nie jest trudne. Przekonał się o tym przed rokiem Eurosport, który utrzymywał wysoką cenę za gniazdko i nie reagował na prośby o obniżkę kierowane przez sieci kablowe. Multimedia Polska podjęła decyzję o wyłączeniu kanału i zastąpieniu go TVP Sport. Kanał bronił się, zamieszczając w prasie reklamy z informacją o swojej dostępności w ofertach konkurencji Multimediów Polska. Sytuacja TV Trwam odsłania kompletny brak znajomości realiów rynku, można było przecież poczekać z zerwaniem rozmów, a nie emitować potem komunikatów jakoby UPC weszła w tajemniczy "układ" z ITI. Nic dziwnego, że sieć kablowa wybrała kanał o najbliższym do Trwam profilu z dostępnych na rynku. Dzisiaj nadawcy kanałów tematycznych lobbują jak mogą za swoją ofertą. Sprzedają swoje produkty pakietowo, żeby sprawić wrażenie większej atrakcyjności, ale wysyłają też szefów dużych operatorów na atrakcyjne wycieczki zagraniczne, gdzie odbywają się imprezy związane z daną marką. Nie sugeruję tutaj wysyłania szefów UPC, czy Aster na pielgrzymkę do Lourdes, ale zwrócenia uwagi na zasady panujące w branży. To nie jest tak, że skoro szefem tej stacji jest o. Rydzyk to wszystko mu się należy.

Jeszcze bardziej śmieszy mnie inicjatywa kilkunastu senatorów prawicy, którzy żądają włączenia "jedynej katolickiej telewizji" do oferty operatora, grożąc odebraniem koncesji UPC. W Polsce panuje zasada swobody świadczenia usług. Prawo do zmiany dostawców treści ma firma, która świadczy te usługi - w tym wypadku telewizji kablowej. Prawo do zerwania umowy z tą firmą ma też klient. Tym bardziej, że na rynku są zarówno inne sieci kablowe, platformy cyfrowe, a zwolennicy o. Rydzyka mogą sobie kupić jego zestaw satelitarny. Ten ostatni protestuje najgłośniej. W emitowanym ostatnio na antenie Radia Maryja oświadczeniu nazywa wyłączenie stacji "jednym zwielu zmasowanych ataków i działań wymierzonych w polskich katolików".

Religię.tv ciężko nazwać alternatywą dla TV Trwam. To zupełnie inny kanał, choć jak sama nazwa wskazuje jest związany z religią. Różnica polega na tym, że nie zawsze katolicką. Zdarzało mi się tam oglądać programy, w których zamiast katolickiego księdza występowała mniszka buddyjska. Nic dziwnego, że w ustach twórców Radia Maryja i TV Trwam szefowie tej inicjatywy traktowani są jak schizmatycy. Sam Szymon Hołownia miał już "popełniać zbrodnię przeciw Najświętszemu Sakramentowi" i ukrywać swój buddyzm. Religia.tv może liczyć na pewną niszę widzów - zwłaszcza zainteresowanych pogłębionym dokumentem, młodszych i wykształconych - zupełnie innych niż zwolennicy o. Rydzyka. Kanał ITI raczej nigdy nie przyniesie zysków finansowych. Jedyne zyski, na które może liczyć w dalszej perspektywie to zyski wizerunkowe. Ich skala będzie zależała od zasięgu stacji. Ten ciągle rośnie - informację o podpisaniu umowy z Religia.tv podała ostatnio sieć kablowa Vectra.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...