reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Platformy walczą o świąteczne stoły

dodano: 2008-12-03 17:40 | aktualizacja: 2008-12-04 15:35
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Platformy Opłatek, karp, tradycyjna sałatka, pierogi i … telewizja.Wielu Polaków bez tej ostatniej nie wyobraża sobie świąt. Ponieważ ogólnodostępne kanały naziemne zapewne po raz kolejny powtórzą filmy typu „Kevin sam w domu” i „Beethoven”, wybawieniem może okazać się podpisanie umowy z platformą cyfrową. Cyfrowy Polsat, Cyfra+ i n rozpoczęły właśnie promocje, których warunki są teraz bardziej korzystne niż w pozostałych 11 miesiącach roku. To na grudzień bowiem przypada lwia część sprzedaży płatnej telewizji w Polsce.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeśli ktoś podpisze teraz umowę z n, w promocji otrzyma nie do 2 miesięcy HBO, Cinemax i Filmbox w prezencie, jak to miało miejsce dotychczas, tylko 4 miesiące bezpłatnego oglądania. Zamiast 38 zł przez początkowe pół roku trwania umowy, przez pierwszy kwartał abonenci będą mogli oglądać za darmo, a następnie zapłacą za kolejne 3 miesiące po 38 zł za pełną ofertę podstawową. Kiedyś w końcu trzeba zarobić, a n ma osiągnąć rentowność jeszcze w 2008 r.

Najmłodsza z platform cyfrowych chce też do końca roku przekroczyć pułap 520 tys. abonentów (obecnie ma ich 400 tys.). To nie tylko realne, ale pewne, że przekroczy magiczne pół miliona do końca roku, może nawet przed Bożym Narodzeniem. To realne, ale trudne, bo konkurencja również przygotowała atrakcyjne świąteczne promocje. Niektórzy dystrybutorzy, współpracujący z telewizja nowej generacji, w celu poprawienia wyników podsycają spekulacje, że n zostanie po Nowym Roku przejęta przez większego gracza. To z kolei mało prawdopodobne, ponieważ sprzedaż idzie zgodnie z założeniami. „Telewizja na kartę”, gdy tylko dopracuje sprawy coraz większej dystrybucji, będzie dodatkowym zastrzykiem finansowym dla n. Zapewne wraz z wyłączeniem analogowego TVN ruszy jej masowa kampania reklamowa, ponieważ spólka Cyfrowy Dom już kupiła 100 tys. dekoderów TechniSata i zamówiła kolejne 100 tys., wcale nie gardząc współpracą z innymi dostawcami tunerów i niezmiernie sprytnie generując ruch na wolnym rynku i to nie tylko w Polsce, ale także w Wieklkiej Brytanii, Irlandii czy Niemczech.

W n nie brakuje optymizmu. Świadczy o tym choćby cytat z jej strony internetowej: „Od 1 grudnia telewizja nowej generacji n – największa w Polsce platforma satelitarna HD - wprowadza dla nowych klientów bardzo korzystną świąteczną ofertę promocyjną”. Tak rozumując, to każdy jest w czymś największy. Cyfrowy Polsat pod względem ilości abonentów, a Cyfra+ zapewne pod względem ilości osób korzystających z treści Premium.

Jeśli sprzedaż n przyspieszy, to za rok najmłodszy gracz może dogonić najstarszego – Cyfrę+. Fakt: tempo rozwoju wzrosło, a do tego najlepiej idą nboxy recordery - do tego stopnia, że zaczyna ich brakować - n jest tym kompletnie zaskoczona! Rośnie też popularność VOD w n. Canal+ Cyfrowy tak łatwo się nie poddaje i jak sam przyznaje – przygotował „najbardziej rozbudowaną i najsilniejszą ofertę promocyjną w swojej historii”. Czy przyciągnie ona wielu klientów? Zapewne tak, ale w pierwszej kolejności platforma ta powinna zawalczyć o już zdobytych abonentów, żeby nie odchodzili z powodu wysokich cen do Cyfrowego Polsatu i n. Nowa oferta, która sprzedaje się dobrze, pozwoli trochę uciec Cyfrze+ od wizerunku najdroższej platformy, który powstawał w oczach klientów przez lata. Oby jej główne założenia zostały Cyfrze+ na stałe, również po świętach.

Pobieranie niemałych opłat za dzierżawę dekoderów SD jest już przeżytkiem.
Dosyć wysokie ceny za pakiety bez kanałów premium również. Plusem najnowszej promocji jest krótki czas trwania umowy – 13 lub 18 miesięcy (zapewne wielu się znajdzie takich, którzy po tym okresie umowę rozwiążą i podpiszą dopiero w momencie uruchomienia kolejnej atrakcyjne promocji). W zależności od wybranego wariantu abonent otrzymuje zniżkę odpowiednio 50 proc. przez 10 miesięcy lub 25 proc. przez całe 18 miesięcy trwania umowy. Wielkim zaskoczeniem jest 13-miesięczny darmowy dostęp do paczki Canal+, 5-miesięczna promocja na HBO, HBO Digital, opcję HD, Filmbox i Orange Sport.

Darmowymi okresami kusi także Cyfrowy Polsat. Nawet przez rok trwania umowy można za darmo korzystać z pakietu Mini Max. Przez pierwszy miesiąc abonent ma dostęp do pełnej oferty platformy (włącznie z HBO), a przez pięć pozostałych do pakietu, na który podpisał umowę. Promocja ta jest nieco mniej atrakcyjna niż oferowane przez Cyfrę+ i n, ale najwyraźniej władze platformy uznały, że sprzedaje się ona tak dobrze, że nie potrzeba dodatkowego wsparcia marketingowego. Ponieważ sprzedaż oferty pojawiła się już na początku listopada, być może dodatkowe „atrakcje” są jeszcze przygotowywane w celu uderzenia przed samymi świętami.

W poprzednich sezonach to właśnie platforma Zygmunta Solorza-Żaka zyskiwała w tym okresie najwięcej. Fakt posiadania już dużej bazy abonentów i najwyższych wyników finansowych przez Cyfrowy Polsat może oznaczać, że w tym roku operator zamierza trochę spuścić z tonu, aby zyskać siły na nowe inwestycje i rozwój w 2009r. - będzie on bowiem trudniejszy dla platform cyfrowych. Promocyjna oferta, której głównym punktem jest 12-miesięczna promocja na pakiet Mini Max przypomina bardziej odpowiedź na „Telewizję na kartę” niż cios wymierzony bezpośrednio w dwóch głównych konkurentów. Można się więc spodziewać, że Cyfrowemu Polsatowi w tym sezonie uda się pozyskać wielu klientów zainteresowanych ofertą podstawową.
(D)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...