reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SAMSUNG DSR-7000 (POLSAT 2 Cyfrowy)

dodano: 2000-12-16 14:41 | aktualizacja: 2000-12-16 14:41
autor: Leszek WRONA | źródło:

Test cyfrowego odbiornika SAMSUNG DSR-7000 dla POLSATU 2 CyfrowegoProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tylna ścianka oprócz standardowych złącz (SCART, RCA) posiada wejście telefoniczne modemu, szeregowe złącze typu RS232 oraz równoległy port IEEE1284. DSR-7000 posiada także modulator UHF oraz złącze F (LOOP) dla innych tunerów. Pilot zdalnego sterowania przypomina urządzenie sterujące do SAGEMA ale o innym rozkładzie przycisków. Wiele z nich ma zastosowanie przy bezpośrednim wyborze funkcji: teletext, subtitling (napisy), lista kanałów ulubionych, info, EPG, wersje językowe. Cztery kolorowe klawisze biorą bezpośredni udział w obsłudze stron telewizji interaktywnej.

GRAFIKA EKRANOWA - FUNKCJE ODBIORNIKA

Grafika DSR-7000 jest zupełnie inna niż w ostatniej wersji terminali SAGEM. Układem funkcji i sposobem programowania jest czytelniejsza dla przeciętnego użytkownika. Niestety jej faktyczny kształt nie odpowiada wersji opisywanej w instrukcji obsługi i dlatego niekiedy może sprawić kłopot.

Główne MENU zawiera następujące punkty:

1. INSTALACJA

2. ORGANIZACJA KANAŁÓW

3. BLOKADA RODZICIELSKA

4. USTAWIENIA SYSTEMU

5. NAGRA VISISION

USTAWIENIA SYSTEMOWE

Jest to 4 punkt Głównego MENU, od którego warto rozpocząć programowanie na przykład gdy chcemy zmienić język grafiki ekranowej. Do wyboru użytkownik ma dwie wersje - angielską i polską. Kolejne punkty umożliwiają zmianę formatu ekranu (4;3, 16:9), uruchomienie trybu RGB, ustawienie strefy czasowej oraz kanału modulatora UHF (21-69). Ostatni punkt to aktualizacja oprogramowania, które można „załadować” w 10 minut prosto z satelity HOT BIRD.

INSTALACJA

MENU Instalacyjne podzielono na ustawienia: konwerterów, przełączników DiSEqC, modemu telefonicznego i na dwie funkcje przeszukiwania satelitów.

Ustawienia LNB obejmują dobór odpowiedniego oscylatora konwertera dla 5 różnych satelitów (HOT BIRD, ASTRA, SAT1, SAT2, SAT3). Oscylatory wprowadzamy w punkcie Typ LNB. Jak na dość prosty tuner satelitarny twórcy oprogramowania tą część grafiki ekranowej zagmatwali do granic możliwości. Oprócz mało zrozumiałych haseł Domyślnie i Użytkownik znajdziemy 7 innych liczbowych wartości mało stosowanych obecnie oscylatorów (5150, 11300, 11475 itp.). Dodatkowo hasło Użytkownik rozwija się w kolejne podpunkty gdzie można wprowadzić dowolne wartości liczbowe oscylatorów. Dla najpopularniejszych obecnie konwerterów universal najlepiej ustawić tu wartość 9750/10600. Takie same efekty daje hasło Domyślnie występujące tu w wersji fabrycznej tunera.

Jeśli do przełączania konwerterów używamy przełączników DiSEqC w punkcie Ustawienia DiSEqC dopasowujemy odpowiednie komendy do nazw satelitów. W układzie anteny z dwoma konwerterami najlepiej wybrać w MENU MINI DiSEqC, który dla Hot Birda ustawiamy w pozycji Wyłączony a ASTRY Włączony. W praktyce do przełączania konwerterów można wtedy użyć prostego przełącznika typu Ton Burst. Ustawienie natomiast trybu DiSEqC - Pełny i wybór jednej z 4 opcji przełączającej nie steruje tymi przełącznikami w ogóle.

Procedurę przeszukiwania podzielono na szukanie ręczne i automatyczne. Automatyczne obejmuje tylko ASTRĘ i HOT BIRDA, ręczne dowolnego satelitę. Jeśli wybierzemy metodę automatyczną odbiornik zaprogramuje w kolejności kanały z HOT BIRDA a następnie z ASTRY przełączając automatycznie konwertery sygnałem Tone Burst. Przy takiej metodzie uzyskamy jedną listę programów (kodowanych i niekodowanych) a pakiet POLSATU zostanie zapisany w środku między kanałami z HOT BIRDA. Programowanie ręczne (na satelicie HOT BIRD) posiada dwie metody szukania - Domyślnie i Użytkownik. Przy programowaniu metodą Domyślnie następuje zaprogramowanie na początku pakietu POLSAT a dalej kilkudziesięciu innych programów niekodowanych. Metoda Użytkownik ogranicza programowanie do jednego konkretnego transpondera, a odnalezione kanały są zapisywane na koniec listy.

Powrót do ustawień fabrycznych to ostatni punkt MENU Instalacyjnego użycie którego powoduje wyzerowanie listy kanałów i wszystkich wprowadzonych przez użytkownika ustawień.

ORGANIZACJA KANAŁÓW

Po zaprogramowaniu odbiornika kanałami radiowymi i telewizyjnymi na dwóch oddzielnych listach (maksymalnie 2000 kanałów łącznie) możemy przystąpić do ich porządkowania. Organizacja kanałów obejmuje kasowanie i zmianę kolejności programów oraz tworzenie nowych list. Kanały ulubione można zapisać na pięciu niezależnych zestawieniach. Podczas użytkowania odbiornika listy te wraz z lista główną są przełączane przyciskiem „gwiazdka”.

BLOKADA RODZICIELSKA

Kanały które chcemy chronić przed dostępem osób niepowołanych zabezpieczamy hasłem w postaci 4 cyfr. Możliwa jest także zmiana tego kodu na inny.

NAGRA VISION

Ostatni punkt Głównego MENU zawiera informacje o systemie (aktualne oprogramowanie), listę kanałów PAY-PER-VIEW (funkcja zamawiania i płacenia za programy na życzenie), skrzynkę pocztową, dane o kredycie.

PROGRAMOWANIE ODBIORNIKA

Przy programowaniu DSR-7000 możemy napotkać na wiele problemów, spowodowanych aktualnym oprogramowaniem odbiornika (v1.02). Jeśli intuicyjnie od razu skorzystamy z funkcji Przeszukiwanie ( MENU Instalacja - punkt 3. Przeszukiwanie) ustawiając HOT BIRD - Włączone odbiornik zaprogramuje ok.170 telewizyjnych i 154 radiowych kanałów niekodowane z Hot Birda tak, że pakiet POLSAT zostanie umieszczony w środku listy (powyżej 90 kanału). Zapisany w trakcie programowania TVN będzie odbierał z bardzo złą jakością. Próby ponownego dopisania tego programu funkcją Przeszukiwanie ręczne w tej sytuacji nic nie zmienią, gdyż odbiornik cały czas będzie odwoływał się do zapisanego już w pamięci TVN (nawet gdy spróbujemy wpisać drugą częstotliwość). Można natomiast dopisać do takiej listy inny program SCPC - VIVA POLSKA, który nie jest programowany automatycznie funkcją Przeszukiwanie. W sytuacji gdy koniecznie chcemy programować nasz odbiornik automatyczną funkcją Przeszukiwanie warto zaprogramować sam TVN wcześniej. Automatyczne szukanie nie wykasuje go z listy i będzie odbierany z dobrą jakością. Programowanie czy dopisywanie kanałów (SCPC) i transponderów (MCPC) przeprowadzamy funkcją Przeszukiwanie ręczne, gdzie ustawiamy częstotliwość, SR, polaryzację, FEC a w punkcie Transponder - Użytkownik. Nowe programy są dopisywane na koniec istniejącej listy. Ustawienie w punkcie Transponder - Domyślnie i pozostawienie parametrów fabrycznych spowoduje zaprogramowanie 68 kanałów telewizyjnych w taki sposób, że pakiet POLSAT zostanie umieszczony na początku listy. Wszystkie uprzednio zapisane kanały zostaną wykasowane. Do tak utworzonej listy można dopisać TVN i VIVĘ. Przy dopisywaniu innych kanałów SCPC można napotkać na błędne interpretowanie parametrów. W rezultacie odbiornik programuje nie te programy, które faktycznie chcemy. Niektóre kanały (np.włoskie - I1, C5, R4) po dopisaniu do listy są odbierane z bardzo złą jakością.

Na innego rodzaju kłopoty napotkają ci użytkownicy, którzy zechcą zainstalować do terminala konwerter Monoblock. Funkcje DiSEqC zainstalowane w oprogramowaniu nie przełączają tego typu konwerterów. Wyjściem z takiej sytuacji jest instalacja dwóch oddzielnych konwerterów i przełącznika Tone Burst. Przełączniki DiSEqC1.0 w tym układzie nie sprawdzają się. W MENU Ustawienia DiSEqC dla satelity HOT BIRD wybieramy tryb Mini DiSEqC - Wyłączony, a dla ASTRY - Mini DiSEqC - Załączony. Przy programowaniu automatycznym HOT BIRD - ASTRA odbiornik sam przełączy konwertery. Programując ręcznie musimy pamiętać o ustawieniu nazwy danego satelity. Zostanie wtedy wygenerowany odpowiedni sygnał przełączający konwertery.

Przeglądając zaprogramowane kanały z ASTRY możemy napotkać na serwis ARD Digital, który automatycznie generuje specjalne MENU w systemie OPEN TV na niektórych niemieckich kanałach . Odbiornik spowalnia swoją pracę, z dużym opóźnieniem reaguje na komendy z pilota, można mieć wrażenie jak by zawiesił się. Polski serwis interaktywny POLSATU od niedawna wprowadzany i testowany działa zupełnie inaczej. Aby go załadować trzeba wybrać Portal ITV i chwilę poczekać. Terminal sam załaduje niezbędne aplikacje do działania tego serwisu.

Organizacja kanałów DSR-7000 działa zupełnie inaczej niż w terminalach SAGEM. Użytkownik ma do dyspozycji 5 dodatkowych list, na które przenosi ulubione programy z głównej listy. Wykasowanie kanału na liście głównej pociąga za sobą kasowanie tego kanału na pozostałych listach.

Porównanie DSR-7000 z poprzednim terminalem SAGEMA wypada korzystniej dla nowego SAMSUNGA. Programowanie i organizacja list działa sprawniej i szybciej. Brakuje tak potrzebnej funkcji jak EPG (serwis wprawdzie w fazie testów mimo to nie aktywny w SAMSUNGU) oraz współpracy z konwerterami MONOBLOCK. Dodatkowe problemy związane z odbiorem niektórych programów dyskredytują ten tuner w oczach potencjalnych nabywców (opcja kupna terminala na własność jest nadal możliwa - cena 1340zł). Dla tych którzy jednak są mniej wymagający dzierżawa urządzenia od POLSATU może być dobrym rozwiązaniem w chwili rezygnacji programu z naziemnego przekazu.

Szczegółowy opis DSR-7000 w SK 6/2000


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

549 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...