reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mr. Orbita: Eureka!

dodano: 2008-09-21 22:26 | aktualizacja: 2008-09-22 01:51
autor: Mr. Orbita | źródło:

satelita_sk.1.jpg Cogito ergo sum - myślę, więc jestem (jak mawiał Kartezjusz), a jak już jestem, to coś napiszę ;) Apropos tytułu: nie, spokojnie, nie wybiegałem nago na ulicę jak Archimedes, nie krzyczałem też „Eureka!”, nawet przez okno. Po prostu to co wymyśliłem widać nie jest aż tak genialne, żeby wpaść w szaleństwo euforii. Ot dwa być może ciekawe pomysły, na które wpadłem kilka tygodni temu i uznałem, że warto się nimi podzielić z wami ;)Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pomysł 1 - DiSEqC dla DVB-T - DiTEqC

Załóżmy sytuację hipotetyczną: mamy dwie anteny naziemne, różnie ukierunkowane. Z jednej lokalizacji odbieramy pewien multipleks cyfrowy, ale z drugiej na tym samym kanale lub w sąsiedztwie docierają do nas słabsze, jednak także interesujące przekazy. Przy obecnym rozwoju techniki instalatorskiej trzebaby zastosować filtry kanałowe, ew. na drugiej antenie dodatkowo odpowiednio dobrany wzmacniacz kanałowy. Instalacja nieco się komplikuje.

A gdyby odbiornik DVB-T (lub TV z wbudowanym tunerem) był w stanie wysterowywać przełącznikami DiSEqC? Oczywiście nie mogłyby być to zwykłe satelitarne DiSEqC, ale zacznijmy może od początku. Odbiorniki DVB-T mają możliwość zasilania anten aktywnych za pomocą napięcia 5V. To mogłoby zostać wykorzystane do "podtrzymywania" pracy takiego przełącznika. Następnie odbiornik wysyłałby po kablu stosowne komendy i następowałoby przełączenie.

Możnaby zapytać jaki jest sens tworzenia takich kombinacji - prościej byłoby stworzyć zwykły przełącznik sterowany napięciem, czy nawet ręczny. Otóż koncepcja zakłada od początku układy bardziej rozbudowane niż dwie anteny.

Nazwać możnaby to: DiTEqC (Digital Terriestrial Equipment Control). Chyba Eutelsat się nie pogniewa ;)

Pomysł 2 - Zasilanie konwertera bezprzewodowego

Pamiętacie może nasz ostatni żart przygotowany na prima aprilis? Chodziło o konwerter bezprzewodowy, dla przypomnienia link: Konwerter bezprzewodowy od Zinwell. Autorem tego wymysłu (bo wszystko totalnie zmyśliłem) byłem ja i muszę przyznać, że żart się udał, bo conajmniej kilka osób udało się "wkręcić" :)

Największym brakiem w tamtej koncepcji było zasilanie - baterie? Zasilacz i to tylko 6V? Na odległość było czuć podstęp :)

Swoją teorię jednak dopracowałem i teraz mam całkiem sprytny pomysł na rozwiązanie problemu. Otóż konwertery bezprzewodowe musiałyby być sprzedawane w zestawach z antenami satelitarnymi... z baterii słonecznych (lub należałoby umieścić panele słoneczne i doprowadzić zasilanie do układu). Na tyłach układu musiałby znajdować się akumulator gromadzący niezbędną do działania energię ze słońca oraz nadajnik sygnału z konwertera. "Z-LNB" byłby w takim przypadku podłączony za pomocą... światłowodu (jak szaleć, to na całego ;) ). Od strony tunera cyfrowego musiałby zostać ustawiony odbiornik sygnałów z konwertera, który "tłumaczyłby" to co dostanie z anteny na sygnał zrozumiały dla tunera (konwersja do 950 - 2150 MHz).

Pomysł nie jest doskonały - jeśli antena byłaby wykonana z paneli słonecznych pojawiają się nowe problemy:
- w jaki sposób zostanie zebrany sygnał z takiej powierzchni - czy będzie ona dobrze odbijać sygnał satelitarny?
- promienie słoneczne skupiałyby się w centrum mogąc powodować oślepianie konwertera - jak temu zaradzić?

Może więc jednak lepiej pozostać z panelami gdzieś w oddali od anteny i doprowadzić z nich zasilanie do układu "z zewnątrz"? Byłoby to trochę mniej wygodne... Ale nad tematem nadal myślę, może znowu nagle przyjdzie moment "oświecenia" i dopracuję koncepcję konwertera bezprzewodowego... żeby za rok jeszcze bardziej Was nabrać ;) Ciekawe, czy dwa razy ten sam numer przejdzie? ;)

Podsumowanie

Oczywiście zarówno pierwszy jak i drugi pomysł są mało realne (pierwszy może nawet nieco mniej), więc należy to traktować w kategorii dowcipu :) Może Wy macie jakieś ciekawe, niezrealizowane koncepcje, które czekają na "odkrycie"? Czekam także na polemikę, co do powyższych propozycji - co może być przeszkodą w ich realizacji? Może jakieś koncepcje udoskonalenia? Zapraszam do komentowania.

PS: Jeśli ktoś chce to zacząć wdrażać, opatentować itp. - zastrzegam 25% przyszłych zysków dla siebie ;)Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...