reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KĄCIK HACKERA 6/2000

dodano: 2000-12-16 13:23 | aktualizacja: 2000-12-16 13:23
autor: | źródło:

Kącik Hackera z wydania Magazynu SAT KURIER Nr 6/2000Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas wystawy SAT KRAK 2000 Maciej Rutkowski poprowadził prelekcję na temat "Piractwa w Polsce". Wywiązała się dyskusja, zadawano pytania na temat rozwoju piractwa w Polsce, tym bardziej że podczas wystawy informowano nas o rewelacjach hackerów i nowym oprogramowaniu kart AUTOSECA, przeróbkach modułów CryptoWorks na SECA lub też dwa te systemy w jednym module, czy „czarnej skrzynce” rozkodowującej wszystkie kanały!

Dyskusja była gorąca, a jednym z dyskutantów okazał się ...policjant z wydziału do walki z przestępczością teleinformatyczną, doskonale zorientowany w tematyce pirackich kart kodowych. Zaskoczenie było tym większe, że policjant-młody człowiek z wyższym wykształceniem informatycznym zna rynek kart, czytuje systematycznie prasę fachową, serwisy internetowe, włącznie z Digital Hack na BB (które są doskonałym źródłem informacji). Bywa też na giełdach elektronicznych, potrafi zaprogramować kartę PIC. Czyli koniec myślenia, że polska policja nie jest przygotowana do walki z piractwem w Polsce!

Francuskie media podały informacje o antypirackiej akcji policji w Polsce. "POLOGNE: Saisie de faux decodeurs(article publie le 19 octobre 2000 in SatelliFax"- to tytuł w informacyjnym biuletynie francuskim poświęconym telewizji i mediom. Opisano akcję policji w Katowicach przeciwko sprzedawcom kart i terminali (podano liczby-35 terminali i 400 kart SECA). www.satellifax.com.Podobne informacje podawały TELE SATELLITE France i angielskie biuletyny Internetowe Phillips Group (Inside Digital, Cable Europe).

Podobne jak w Polsce akcje policji przeprowadzono także na Węgrzech. Nie znamy jednak efektów akcji.

SECA-Mediaguard

CYFRA+ zaczęła skutecznie blokować terminale z pirackimi kartami AUTOSECA lub powtórnie aktywowanymi oryginalnymi kartami CYFRY+. Począwszy od piątku (10.11.00) aż do chwili obecnej CYFRA+ blokuje terminale sprawdzając numer seryjny karty, pakiet, ustawienie providerów. Efektem działań CYFRY+ natychmiast lub po kilkunastu sekundach terminal blokuje się i nie odbiera. Jedynym lekarstwem było resetowanie terminala przy pomocy wyłącznika i korzystanie z karty oryginalnej. Można było ewentualnie nie korzystać z pirackiej karty do oglądania kanałów CYFRY+ i zdać się na ofertę innych pakietów. CYFRA+ zamierza w ten sposób wyeliminować z rynku "lewych abonentów", którzy wyłudzili lub kupili sprzęt nielegalnie , np. na giełdach czy w Internecie (650-850 zł). CYFRA+ zdaje sobie sprawę, że nie wyeliminuje całkowicie piractwa, a jedynie ograniczy go do poziomu, który można tolerować. Zniknąć ma powszechny dostęp do "piratów". Najlepsi hackerzy i tak poradzą sobie z tego typu utrudnieniami. Dostęp do tych najlepszych "specjalistów" będzie prawnie ryzykowny. Czy będzie efekt? Z pewnością tak, ale na niekorzyść CYFRY+ działa zbyt łatwy dostęp do informacji via Internet oraz fakt, że odbiorniki CI z modułami ASTON z kartami edu pracowały bez „zająknięcia”. CYFRA+ skutecznie blokowała tylko te terminale, gdzie umieszczono karty PIC z poprzednią wersją oprogramowania.

Szybko znaleziono skuteczne „lekarstwo" na szlachetne poczynania techniczne CYFRY+, w postaci innego oprogramowania kart typu PIC. Nowości łatwo rozprzestrzeniły się przez Internet. CANAL+ Polska może więc znowu zacząć szukać "prawnych" metod działania, a to może przykre konsekwencje...

Włoski D+ i hiszpański CANAL+ zaczęły przesyłać fałszywe klucze na znane w Internecie klucze główne (MK01). Karty AUTO raz pracowały, raz nie, np.co pół godziny. Efekt taki był tylko na kartach, które nie sprawdzają tak zwanej sygnatury, w tym najbardziej znanej secanix na PIC. Karty FUN i MOSC pracowały bez problemów

Francuski CANAL+ i CSN po prostu wyłączyły znane w Internecie klucze. Podobno dostępne są już inne, więc działania te były nieskuteczne i zabawa trwa nadal. Metoda wyłączania kluczy nie jest najlepszą, bo „wyciągnięcie” kluczy z jakiejkowiek oryginalnej karty danego pakietu nie jest aż tak trudne.

Czy CANAL+ będzie górą w walce z piratami?

Po ostatnich próbach wyłączeń pirackich kart, przesyłania fałszywych kluczy do kart AUTOSECA oraz antypirackich akcjach w wielu krajach (Włoszech, Hiszpanii, Polsce) CANAL+ może czuć się górą w walce z piratami. Nie ma skutecznego lekarstwa na "bolączki" związane z kartami PIC. Dotąd "lekarstwo" szybko znaleźć można było w Internecie. Znajdywali je zapewne także fachowcy z CANAL+, bo piraci zawsze chwalą się szczegółami, aż do bólu. Pseudo-abonenci zaczynają denerwować się zbyt częstymi wymianami kart lub oprogramowania. Mają więc do wyboru, albo zdecydować się na oglądanie tego co im się pozwala (FTA), albo płacić za legalny abonament jednego z pakietów, albo ryzykować, jak dotąd za coraz większe pieniądze.

CYFRA+ zapowiada, że to jeszcze nie koniec. CANAL+ szykuje podobno jakąś niespodziankę - „konia trojańskiego”, który skutecznie i w odpowiednim momencie zniechęci piratów w całej Europie do "zabawy" z kartami SECA. Czy to będzie ostateczne? Wielu powie, że nie, ale Ci rok temu mówili, że nie ma kart AUTOSECA...

CryptoWorks

Karty powtórnie aktywowane dla Wizji TV pracowały bez problemu. Wizja TV zmieniła identyfikatory i nazwy części pakietu w uprawnieniach. Używano starych identyfikatorów, ale po przejściu na nowe pojawił się chwilowy problem (10 grudzień). Dostępne jest już w Internecie odpowiednie oprogramowanie dla nowych identyfikatorów. Ciekawe, co będzie z tymi 4 letnimi gwarancjami na działanie tych kart, hojnie rozdawanymi przez piratów...

Pojawiło się też oprogramowanie dla kart PIC, które pozwala na otwarcie odbiorników Wizji TV dla kanałów niekodowanych (FTA). Następne może być tylko oprogramowanie do odbioru pakietu Wizji TV i innych w CryptoWorks przy pomocy kart PIC i FUN. Nie jest ono jeszcze powszechnie znane, ale wiemy, że istnieje.

Zdaniem policji i naszym za piractwo pakietu Wizji TV ponosi odpowiedzialność kierownictwo Wizji TV, bo nie dopilnowało wprowadzenia odpowiednich procedur i zabezpieczeń sprzętu, który w dużych ilościach został wyłudzony w promocjach, np. 0 zł (czyste rozdawnictwo). Sprzęt trafił wtórnie na czarny rynek (w cenie około 600 zł za cały zestaw), konkurując udanie z siecią dystrybucji. Istnieją uzasadnione podejrzenia trafiające do nas od dystrybutorów i abonentów, że część sprzętu Wizji TV nie jest nawet zgłaszana w Centrum Abonentów (!), bo trafia na rynek przez sieć sprzedaży bezpośredniej. Według różnych ocen, Wizja TV szybko traci rynek (przejmuje zaledwie 20% abonentów).

NAGRAVision

System dostępu warunkowego - NAGRA Vision dla Polsatu 2 Cyfrowego jest jeszcze w miarę pewny. Można kartę oryginalną Polsatu tak zaprogramować, aby była otwarta „na wieki wieków”. Kwestią czasu jest więc, kiedy hackerzy poradzą sobie z tym tematem. Utrudnieniem tego może być wprowadzenie przez Polsat odbiorników, które będą musiały być podłączone do linii telefonicznej (dla Internetu). Wyższa kaucja i jakieś zabezpieczenie przed piractwem.

CONAX

Tylko jedna, znana nam strona w Internecie ma ofertę pirackich kart w systemie CONAX. Oferowane są same karty dla pełnego pakietu CANAL+ Scandinavia z 1W. Producent podaje konto w Tajlandii, a karty przesyłane są przez DHL. Istnieje też możliwość zapłaty kartą płatniczą, choć nie radzimy ryzykować. Ponieważ ceny są bardzo wysokie, nie znamy nikogo, kto odważyłby się zaryzykować zakup karty, aby potwierdzić fakt ich istnienia. Łatwiej chyba zamówić przez znajomych, rodzinę oryginalną kartę niż myśleć o zakupie „pirata” w Tajlandii.

IRDETO

Wiele osób chciało kupić moduły IRDETO CI (1), aby przerobić je na FreeCAM (dla Premiere i innych pakietów) albo AllCAM. Moduły te są w praktyce nie do zdobycia na rynku, jeśli już, to mają wysoką cenę. Na początku listopada zaczęto sprzedawać pierwsze moduły IRDETO CI (2), bez BetaCryptu. Nie cieszą się już taką popularnością, a ich cena spadła do normalnej ceny rynkowej. Można, oczywiście, przy ich pomocy odbierać programy w IRDETO przy pomocy pirackich kart, albo oryginalnych (bez Premiere World, bo jest w BetaCrypt).

Klucze dla większości pakietów i programów często się zmieniają, więc aktualizowanie ich lub posiadanie pirackiej karty auto nie jest tanie i tak wygodne jak by się wydawało.

W Niemczech wielu klientów kupuje odbiorniki Humaxa IRCI-5400 i przerabia wbudowany w nim na stałe moduł IRDETO na tzw. AllCAM. Ceny tych odbiorników Humaxa wzrosły, tym bardziej że pozostają jeszcze dwie wolne kieszenie dla innych modułów CI.

VIDEOGUARD (NDS)

Pojawiają się też niepotwierdzone informacje, że przygotowywany jest moduł dostępu warunkowego (typu Common Interface) dla tego systemu. Dwaj producenci będą sprzedawali odbiorniki z tym modułem. Ma to być niemiecki Technisat i francuski XCom. Jeżeli tak się stanie, to pakiety w NDS, (w tym Sky Digital i Stream) będą bardzo zagrożone piractwem. Zwłaszcza Sky - najlepszy kąsek dla hackerów.

D2-MAC/EuroCrypt

Karty AutoMAC (PIC i FUN) pracują. „Latająca Krówka” radzi sobie także z C+ Gul, C+ Norge i C+ Sverige. Wiele osób pyta o programy w D2-MAC. Po ostatnich ubytkach niektórych kanałów, wyjściu części programów z kodowania w EuroCrypt M (CTV) i działaniu prawa antypirackiego w Unii i Polsce, bardzo utrudniono dostęp do kart i kodów. Nawet w "zagłębiach D2-MAC" jakimi były Gdynia/Gdańsk i Wrocław trudno o te „sprawy”. Część firm wystraszona antypirackimi akcjami policji przestała się tym zajmować, nie chcąc ryzykować wpadki za drobiazgi. W niektórych firmach można nawet zostać wyproszonym za drzwi, a przez telefon nie można o tym rozmawiać. W końcu to piractwo i chyba koniec D2-MAC!

Należy zrozumieć, że część programów przestała nadawać w ECM, a zabawa w zmiany i wklepywanie kodów jest czasochłonna, a dostęp do stron z kodami bardzo trudny. Radzimy szukać uparcie w różnych linkach...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Systemy kodowania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...