reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Zamienniki abonamentu RTV? Karta z kanałami TVP!

dodano: 2008-08-01 09:53 | aktualizacja: 2008-08-01 15:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: tvn24.pl

Pomysłów na rozwiązanie problemu coraz mniejszych wpływów z abonamentu RTV jest Ci u nas w kraju dostatek, w większości przypadków są chyba wzięte z tzw. sufitu. Co chwilę słyszymy, że abonamentu RTV nie będzie, a w zamian przy rachunku za prąd, przy składaniu PIT, a teraz wymyślono z VAT od spółek medialnych i... wpływy z akcyzy za prąd.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
I pomyśleć, że nad takimi projektami nowej ustawy o nadawcach publicznych pracuje... specjalny zespół przy ministrze kultury. I tak to trwa - efektów nie widać, jakby komuś zależało, żeby trwało jeszcze do przyszłego wieku. Sprawa jest dużo prostsza niż się wydaje, tylko w Polsce proste sprawy komplikują się bez powodu i chyba czas to zmienić.

Czym może być zastąpione główne źródło finansowania mediów publicznych, czyli Telewizji Polskiej i Polskiego Radia?

1. Z pieniędzy z VAT od spółek medialnych.
Według Prof. Tadeusza Kowalskiego, członka rady programowej TVP, który kieruje zespołem pracującym nad nową ustawą medialną, media publiczne mogą dostać nawet 800 mln zł. rocznie z pieniędzy z VAT od firm medialnych.

Pomysł genialny i szalony zarazem, ale czemu akurat zabierać VAT od komercyjnych firm medialnych, np. z reklam konkurencyjnych stacji? To ma być taka 'zrzuta' od komercji na TVP i PR, bo te nie mają za co przeżyć, choć też nadają reklamy? To byłoby chyba nie bardzo w porządku chyba, że komercyjne media na to się zgodzą, co byłoby czystą głupotą.

2. Media publiczne zasilać dodatkowo z wpływów z akcyzy za prąd.

Zespół prof. Kowalskiego nie zamierza zmieniać zasad kierujących emisją reklam w publicznej telewizji, a szkoda, bo tu powinna nastąpić istotna zmiana odróżniająca media publiczne od komercyjnych. Były propozycje m.in. zupełnej ich likwidacji - tak jest w BBC i nikt tam nie narzeka, ale ściągalność abonamentu RTV jest ponad 90%. I tu pojawia się pomysł, aby TVP i PR zasilać (co za słowo dobrane do słowa prąd!) dodatkowo z wpływów z akcyzy za prąd.

Pieniędzmi na media publiczne, które wpływałyby na konto Funduszu Mediów Publicznych, zarządzałby albo minister kultury albo KRRiT. To KRRiT miałaby decydować, za pomocą tzw. licencji, na co dokładnie mają być wydawane pieniądze.

Wszystko to prze... ambitne plany z których pewno guzik wyniknie.

3. Jest bardzo prosty i banalny pomysł! Wpływy z jednorazowych kart na kanały tematyczne TVP z przyszłej platformy
Co tu dużo myśleć i tworzyć kolejne zespoły, projekty, to sprawdzony poniekąd pomysł (Czechy, Wielka Brytania) - pisaliśmy o tym od dawna, więc wkurza mnie sterta pomysłów z sufitu na temat abonamentu RTV. Dochodzą do tego fatalne plany rozwoju przyszłej platformy TVP, gdy w fazie projektu chce się tworzyć rozbudowane BOK (Biura Obsługi Klienta), sprzedawać dekodery, tworzyć sieci dilerskie itd. Po co to wszystko? Ta biurokracja, nadzorowanie klientów? Serwisowanie ogromnej liczby dekoderów - czy tym powinna zajmować się publiczna telewizja czy jej spółeczka? Czy to jest wypełnianie misji mediów publicznych? Chyba NIE!

Przyszła platforma TVP powinna uprościć sprawę także pod kątem wpływów z abonamentu i wręcz połączyć kanały tematyczne, HDTV i DVB-T z tym tematem. Obsługę może prowadzić 15-25 osób ze sprawnym serwerem i siecią komputerową. To widzowie sami ustawią się w kolejeczce po kartę kodową na kanały TVP, oczywiście pod warunkiem wcześniejszego zapłacenia za rok z góry za abonament RTV - może być wliczone jako prepaid w cenę karty.

Sprawa jest prosta: nie ma dekoderów i ich serwisu (każdy kupuje własny dekoder na jaki go stać). Odpada też subsydiowanie dekoderów dla TVP, bo do tego nie powinno dojść. Nie ma więc wielkich systemów komputerowych, kolejnego sztabu niepotrzebnych ludzi w TVP i całego nadzoru, nawisu biurokracji, który generuje tylko obciążenia budżetu TVP.

Załóżmy, że karta kodowa TVP w systemie Irdeto, Viaccess lub Conax (te są najpopularniejsze, a dekoderów tego typu jest już z pół miliona u widzów), kosztowałaby na 1 rok od uruchomienia 199 zł. Karta dawałaby dostęp do wszystkich kanałów, jakie zaproponuje TVP, włącznie z komercyjnymi i tymi w HD, bo takie są zamierzenia. Problem w tym, że TVP planuje emisję w MPEG-4, a takich satelitarnych odbiorników jest dużo mniej - max. 50-100 tysięcy, ale za to są to odbiorniki HD!

Rynek sprzedaży odbiorników cyfrowych w Polsce jest bardzo dynamiczny. W momencie pojawienia się takiej oferty ze strony TVP (karta do własnego dekodera), szybko pojawi się też odpowiedni dekoder, a konkurencja na tym rynku obniży ceny- wolny rynek swoje zrobi, a jeśli TVP zacznie 'bawić się w sprzedaż dekoderów', to szybko może okazać się, że niekoniecznie będą nabywcy, bo trzy komercyjne platformy satelitarne + kablówki, które się cyfryzują na gwałt + Internet, mogą dość skutecznie zablokować taką ofertę TVP, która się opóźnia, włącznie z tym, że skończy się hossa na 'malutkie cyfrowe skrzyneczki' i TVP trafi kulą w płot.

Powszechnej opłaty za kartę prepaid, która można kupić na Poczcie, w kiosku i u każdego dilera tv-sat, a równolegle zapłacić za abonament RTV nikt nie zablokuje - nie ma takiej możliwości. W zaledwie 1 rok można śmiało podnieść procent wpływów z abonamentu do 70-80%, do tego wcale nie szkodząc komercyjnym platformom.

Abonament RTV opłacony przez kupno karty prepaid TVP byłby przypisany do adresu danego budynku ew. firmy. Każdy obywatel, będący właścicielem budynku lub wynajmujący mieszkanie/dom musiałby mieć paragon, który dostałby w momencie kupna karty TVP. Wyrywkowa kontrola lub numer karty wpisywany do PIT-u z ksero zapłaty załatwiałoby temat od strony należności od każdego, kto powinien to uczynić.

Oczywiście głupotą byłoby pobieranie opłat od każdego telewizora/ekranu - precz z podatkiem od telewizora. Im niższa cena za kartę, tym większy wzrost sprzedaży.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nakładka dachówka z wpustem - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

115 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...