reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Komercyjna telewizja mobilna na początku 2009

dodano: 2008-07-15 11:42 | aktualizacja: 2008-07-16 19:36
autor: Anita Dąbek | źródło: Gazeta Prawna/ISB/UKE

dvb-H-handheld_logo_sk.jpg Komercyjna telewizja mobilna standardu DVB-H powinna zostać uruchomiona na początku 2009 r. Wynika z wtorkowych wypowiedzi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anny Streżyńskiej. Koszt uruchomienia cyfrowej telewizji mobilnej w Polsce to 100-200 mln euro. Chętnych nie brakuje nawet wśród stacji radiowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Myślę, że sam operator będzie chciał jak najszybciej sprzedać komercyjnie te usługi, ponieważ będzie musiał bardzo szybko ponieść duże nakłady - powiedziała Streżyńska w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC Biznes.

Z koncesją DVB-H będą związane również wymogi czasowe.

- Jeśli w ciągu 24 miesięcy dane częstotliwości nie są w pełni wykorzystane, mamy prawo cofnąć koncesję - stwierdziła Streżyńska.

Wszystkie strony są zainteresowane, żeby komercyjna oferta telewizji mobilnej w Polsce pojawiła się w przyszłym roku.

- Myślę, że chodzi raczej o początek roku, ponieważ fizyczna infrastruktura istnieje, trzeba tylko ‘nadbudować' ofertę programowo-treściową - powiedziała szefowa UKE.

W ciągu tygodnia regulatorowi uda się nadrobić opóźnienia spowodowane negocjacjami z sąsiednimi państwami.

Wyjaśniono wszystkie kwestie sporne ze Szwecją i Niemcami, które były pierwotnymi źródłami opóźnień. Negocjacje w sprawie wykorzystania częstotliwości trwają z Federacją Rosyjską.

- W ciągu tygodnia sprawa powinna się definitywnie rozstrzygnąć – dodała szefowa UKE.

Spór nie wynika ze sprzeciwu Rosji, ale "braku koncepcji, co ona sama chciałaby robić z tymi częstotliwościami".

- Boją się, że nasz sposób ich wykorzystania będzie kolidować z przyszłymi sposobami, które mogą chcieć wprowadzić - sprecyzowała szefowa UKE.

Polska proponuje Rosji, żeby najbliższy okres uznać za przejściowy.

Według Streżyńskiej, innym powodem opóźnień były wątpliwości, jak powinien wyglądać wybór operatora telewizji mobilnej. UKE proponował przetarg, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz część podmiotów, które wzięły udział w konsultacjach, optowały za konkursem.

- Prawdopodobnie zostaniemy przy konkursie, co spowoduje, że cała ‘zabawa' będzie tańsza dla przyszłego beneficjenta. Chodzi o rząd wielkości kilkunastu procent opłat za częstotliwości - powiedziała Streżyńska.

Zaznaczyła, że w warunkach konkursu, UKE i KRRiT będą starały się ograniczyć całkowitą swobodę oferowanych treści, żeby zachować np. ochronę praw małoletnich.

- Będziemy np. całkowicie wykluczać z dostępu treści erotyczne - dodała Streżyńska.

W zeszłym tygodniu rzecznik UKE informował, że bez względu na wynik negocjacji międzynarodowych, urząd ogłosi przetarg na operatora telefonii mobilnej do końca lipca.

Na początku kwietnia UKE podał, że w wyniku konsultacji, postanowił o przeznaczeniu 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470-790 MHz w 31 gminach na potrzeby telewizji mobilnej.

UKE poinformował też wtedy, że rezerwacja częstotliwości zostanie wydana jednemu podmiotowi na okres do 17 czerwca 2015 roku z możliwością uzyskania rezerwacji częstotliwości na dalszy okres z zasobów jednego z multipleksów DVB-T w ramach zagospodarowania dywidendy cyfrowej.

Obecne możliwości techniczne umożliwiają oferowanie w DVB-H ok. 12 programów telewizyjnych z dobrą jakością. Według niej, cena podstawowego pakietu powinna wynosić ok. 10 zł.

Udziałem w przetargu są zainteresowani m.in. 4 główni operatorzy telefonii komórkowej, którzy informowali, że czekają na warunki przetargu, m.in. na wiadomość, czy będą mogli startować w konsorcjum. Według nich, koszt uruchomienia cyfrowej telewizji mobilnej to 100-200 mln euro. Udziałem w przetargu może być zainteresowana również spółka powołana wspólnie przez TVN i Polsat: Polski Operator Telewizyjny (POT).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje mobilne


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...