reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

PKiN bez nadajników wysokiej mocy

dodano: 2008-02-13 10:55 | aktualizacja: 2008-02-13 14:33
autor: Anita Dąbek | źródło: press

antena_na_palacu_kultury.jpg W połowie 2008 roku zlikwidowane zostaną nadajniki radiowe i telewizyjne dużej mocy zlokalizowane na najwyższym budynku w Warszawie - Pałacu Kultury i Nauki. Nadawcy będą musieli poszukać nowych lokalizacji w stolicy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Planujemy, że w połowie roku Pałac Kultury będzie obiektem wyłącznie dla nadajników małej mocy - mówi Agnieszka Różanowska, rzeczniczka prasowa spółki TP EmiTel, obsługującej nadajniki na Pałacu.

Z dużą mocą z PKiN-u nadają m.in. Radio Zet, Radio dla Ciebie, Radio św. Józef oraz Polsat, TVN, TVP 1, TVP 2, TVP 3. Z lokalizacji nie jest zadowolony między innymi Bogusław Gnat, dyrektor techniczny Eurozetu, który na Pałacu ma nadajnik dużej mocy Radia Zet. Rozgłośnia bierze pod uwagę nadajnik znajdujący się w Raszynie, należący do TP EmiTelu. Jednak nie jest to najlepsza lokalizacja ze względu na znajdujące się w okolicach lotnisko (zakłócanie sygnału w kierunku centrum Warszawy).

Swoje nadajniki przeniosły już między innymi program I i III Polskiego Radia. Obecnie nadają one właśnie z Raszyna, jednak zakłócanie zmusiło stacje na uruchomienie bardzo małej mocy miejskich częstotliwości doświetlających.

Jednak według Wiktora Sęgi, dyrektora departamentu zarządzania zasobami częstotliwości w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, nie ma więcej wolnych częstotliwości w Warszawie. A obawiam się, że kolejne stacje po wyprowadzce z Pałacu Kultury będą oczekiwać przyznania częstotliwości doświetlających - powiedział Sęga.

Problem z wybraniem nowej lokalizacji ma TVP, obecnie poszukuje najlepszego rozwiązania, by zachować taki sam zasięg techniczny.

Nadajniki muszą być zlikwidowane lub przynajmniej znacznie obniżona moc, bo obok PKiN w Warszawie stoi nowy, wysoki budynek, w którym na najwyższych piętrach emisja zagrażałaby zdrowiu i życiu ludzi. Dopóki tego budynku nie było, to nie było też problemu mocy, a teraz część nadawców ma problem ze znalezieniem alternatywnego miejsca do transmisji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Wskaźnik SF-9002 HD Schwaiger

Wskaźnik sygnału z identyfikacją satelitów - producent Schwaiger - Niemcy....

940 zł Więcej...

Antena Laminas OFC-1200 G

Antena epoksydowa 1,3m z zawieszeniem AE z podgrzewaną czaszą -...

1 150 zł Więcej...
reklama