reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP w HD na przełomie roku

dodano: 2006-05-26 15:42 | aktualizacja: 2006-05-29 10:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: media2/puls biznesu

tvp Telewizja Polska nie ukrywa, że razem z uruchomieniem własnych kanałów tematycznych zamierza postawić na nowe technologie, w tym na telewizję wysokiej rozdzielczości i przestrzenny dźwięk w Dolby Digital. Pierwsze próby transmisji HDTV miałyby odbyć się na przełomie roku 2006/2007.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Priorytetem będzie wymiana sprzętu telewizyjnego i systemu emisji na cyfrowy. W dalszej kolejności przygotowanie się do nadawania telewizji wysokiej rozdzielczości i wykorzystanie internetu jako medium dystrybucji - powiedział Pulsowi Biznesu nowy członek zarządu TVP, Marcin Bochenek. Jest on odpowiedzialny za sprawy technologii w telewizji publicznej.

TVP chce szybko wzmocnić ofertę kanałów tematycznych. Oczekuje się przyznania koncesji dlaTVP Sport. Robert Korzeniowski obiecuje, że jesli to tylko bedzie możliwe, to kanał TVP Sport ruszy natychmiast po otrzymaniu koncesji. Oficjalnie ma ruszyć w czerwcu!

Później uruchomione zostaną TVP Rozrywka, a także TVP Film. Kanał filmowy oraz rozrywkowy rusza do końca tego roku.

Zadaliśmy pytania przedstawicielom TVP na temat HDTV i innych spraw technicznych związanych z transmisjami satelitarnymi z Astry:

Kiedy testy TVP w HDTV z satelity lub naziemnie?

- Terminy rozpoczęcia nadawania programu w standardzie HDTV zależą od instytucji zarządzających w Polsce ładem w eterze. Od ich koncepcji rozwoju telekomunikacji w Polsce, zsynchronizowanego w ramach ładu europejskiego, zależą terminy rozpoczęcia nadawania programu w standardzie HDTV. TVP S.A. jest świadoma potrzeby emitowania audycji w standardzie telewizji XXI wieku i jak tylko wystąpią stosowne okoliczności zewnętrzne, wystąpi do właściwej instytucji celem uzyskania koncesji na takie rozpowszechnianie audycji telewizyjnych. Niewykluczone, że testy zostaną przeprowadzone na przełomie 2006/2007. O dokładnym terminie zdecyduje Zarząd TVP - odpowiedział Daniel Jabłoński z Wydziału Rzecznika TVP.

Czy moglibyście emitować transmisje MŚ2006 w HD/MPEG-4? Czy macie prawa do takich transmisji, choćby testowo?

- TVP nabyła prawa do transmisji telewizyjnych. Format HD jest rodzajem transmisji telewizyjnej. Na realizację tego rodzaju transmisji nie pozwalają jednak względy techniczne - stwierdził Daniel Jabłoński.

Kiedy nastąpi istotna zmiana w ofercie kanałów TVP na Astrze? Kiedy wejdzie na Astre 1KR zamiast 2C?

- Wzbogacenie programów nadawanych satelitarnie nie zależy tylko od TVP. Telewizja publiczna czeka na koncesję KRRiT na nadawanie kolejnych programów tematycznych: TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP Film. Start pierwszego kanału pierwotnie planowano na czerwiec. Kolejny termin to wrzesień. Przejście na Astrę 1KR nastąpi pod koniec czerwca br.

Czy zostaną odkodowane chociaż częściwo np. programy informacyjne na TVP1/TVP2 na Astrze?

- To jest możliwe po uporządkowaniu sprawy praw do nadawania programów na całą Europę. Realnie taka możliwość będzie za 2-3 lata.

Kiedy pojawi się dźwięk przestrzenny w Dolby Digital na kanałach TVP?

- Od kilku lat TVP nadaje okazjonalnie audycje w Dolby Digital. Do tej pory były to głównie koncerty np.: "Siedem Bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego - TVP1, Jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia TV Polonia - TV Polonia, Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 - TVP1, Koncert Inauguracyjny Warszawska Jesień 2005, - TVP2, Konkurs Chopinowski 2005 - TVP Kultura, TVP1, TVP2, TVP Polonia, Koncert Noworoczny z Wiednia 2006 - TVP2.

- W styczniu tego roku transmitowaliśmy z dźwiękiem przestrzennym Konkurs Skoków Narciarskich z Zakopanego - TVP1. W związku z cyfryzacją Ośrodka Emisji i Ośrodka Techniki Telewizyjnej w tym roku przewidujemy zwiększenie ilości nadawanych audycji w DD5.1.

- Trudno powiedzieć, kiedy nadawanie z dźwiękiem Dolby Digital stanie się powszechne biorąc pod uwagę fakt, że większość telewizorów jest przystosowana do odbioru dźwieku w systemie stereo.

Czy planowane jest wprowadzenie Dolby Digital Plus?

- Tak. Wraz z wprowadzeniem formatu HDTV.

Jaki system kodowania jest rozważany dla kanałów tematycznych TVP na Astrze?

- Jeszcze nie wybrano.

Co z transmisjami kanałów TVP w DVB-T, czy coś się zmieni przed MŚ2006?

- W tym zakresie nic się nie zmieni.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...