reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Misja Ariane 5 zakończona pomyślnie

dodano: 2006-03-12 06:18
autor: Mr. Orbita | źródło: Arianespace/Inf. własna

arianespace_logo_sk.gif Piąta próba wystrzelenia rakiety Ariane 5 ECA z satelitami SpainSat i Hot Bird 7A zakończyła się pełnym sukcesem. Był to już 22 udany start Ariane 5 i zarazem 12 z rzędu. Start nastąpił 11 marca o godzinie 23:32 czasu polskiego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arianespace bardzo dobrze zaczyna rok. To pierwszy start w 2006 i pierwszy sukces.

Misja przebiegła tym razem bez niespodzianek. W 27 minut po starcie od rakiety odłączył się ważący 3,680 kg SpainSat, a następnie 5 minut później Hot Bird 7A o masie startowej 4,100 kg.

Po raz 25 Ariane wyniosła na orbitę satelitę wojskowego. SpainSat posiada 13 transponderów pasma X i jeden pracujący w paśmie Ka. Zostanie umieszczony na pozycji 30W (są tam już telekomunikacyjne Hispasat 1C i Hispasat 1D).

Hot Bird 7A jest natomiast 21 satelitą umieszczonym na zlecenie organizacji Eutelsat. Na jego pokładzie jest 38 transponderów pasma Ku. Jego docelowa pozycja to 13E, gdzie zastąpi będącego u kresu swojej misji Hot Birda 1, a także będzie zapewniać dodatkowe pojemności na wypadek awarii satelitów Hot Bird 2, 3 i 4. Sukces misji jest dla organizacji Eutelsat bardzo ważny. Z uwagi na nieuchronny koniec możliwości użytkowania Hot Birda 1, 7A musiał znaleźć się na orbicie jak najszybciej. Z drugiej strony Eutelsat nie mógł pozwolić sobie na stratę kolejnego obiektu po Hot Birdzie 7. Z tego względu cała misja była przygotowana bardzo dokładnie i aż czterokrotnie trzeba było odkładać start Ariane 5 ECA.

Udany start Ariane 5 ECA to także cios dla rosyjskich rakiet Proton M. Ostatnia misja Proton M - wystrzelenie satelity Arabsat 4A - zakończyła się fiaskiem.

Kolejny start planowany jest na połowę maja. Ariane 5 ECA wyniesie kolejne dwa satelity telekomunikacyjne: meksykańskiego satelitę Satmex 6 i tajskiego Thaicom 5 (sygnał z ich wiązek nie będzie dostępny dla odbiorców w Europie).

Nieco później, bo 17 maja planowane jest umieszczenie na orbicie satelity Hot Bird 8 z aż 64 transponderami na pokładzie. Niestety na orbitę ma go wynieść ...rosyjska rakieta Proton M, która miała pecha przy starcie z Arabsatem 4A.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...