reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Chipy z systemami kodowania zamiast CAM CI

dodano: 2001-09-03 16:02 | aktualizacja: 2001-09-03 16:02
autor: H | źródło:

Programiści (hackerzy) w Europie szybko zorientowali się, że można wykorzystać genialny pomysł Benjamina w tunerze DB-6800IRCI, dający możliwość łatwej wymiany systemów kodowania. Osobno dostarczają tanie układy z innymi systemami: Seca, Viaccess i AlphaCrypt, czyli BetaCrypt + Irdeto.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najbardziej niesamowite jest to, że chipy na wymianę kosztują zaledwie 10-20% ceny modułów CAM CI. Co więcej, już wiadomo, że jeden taki chip wkrótce zastąpi 4 systemy kodowania (taki jest w module Irdeto CA w d-boxach przerabianych na 4 systemy!). Nie ma na razie chipów dla CryptoWorks, Conax, Nagravision i VideoGuard. Kwestią czasu jest, gdy będą i takie chipy, co niezwykle obniży koszty oglądania płatnej telewizji w całej Europie i zainteresuje tych, których dotąd nie było stać na kupowanie drogich tunerów CI i do tego jeszcze zbyt drogich modułów CAM CI (kilku różnych).

Układów z systemami jeszcze nawet nie ma w obiegu w Europie, tym bardziej w Polsce. Układu nie można wstawić, czy wymienić w dowolnym innym tunerze (na razie tylko DB-6800IRCI!), bo najprawdopodobniej nie jest on do tego przystosowany.

Proces wymiany układów systemu kodowania Irdeto na układy AlphaCrypt i Seca w odbiorniku DB6800IRCI jest banalny. Wystarczy odkręcić obudowę, następnie odkręcić i obrócić płytkę drukowaną, gdzie jest układ z systemem Irdeto. Należy wyjąć i zamienić układ z podstawki, potem skręcić i uruchomić tuner.

Niektórzy właściciele systemów kodowania, w tym Canal+ (Seca w AstonCrypt CI), Premiere (BetaCrypt w AlphaCrypt CI) mają ochotę "załatwić" softwarowo moduły CAM CI, uważając, że są nielegalne i powodują piractwo. Canal+ nigdy nie wprowadzi na rynek samych kart oryginalnych - nie leży to w jego interesie w żadnym z krajów. Jest prawdopodobne, że do końca roku Canal+ wykona taki manewr, który uniemożliwi korzystanie z modułów Aston i kart PIC. Może to być przesłanie oprogramowania do Astonów lub wymiana kart na nowego typu z równoczesną zmianą konfiguracji systemu Seca-Mediaguard. Do grudnia najprawdopodobniej sprawa się ostatecznie rozstrzygnie! Oczywiście nie oznacza to, że nie da się nic zrobić z modułem AstonCrypt CI, bo zarówno hackerzy, jak i sam Aston zapewne nie pozostaną "dłużne" Canal+. Typowa walka z wiatrakami...

Wielce prawdopodobne jest, że płatne telewizje w Unii Europejskiej na siłę i z opóźnieniem zostały zmuszone do wprowadzania odbiorników CI, bo być może za rok, dwa lata użytkownicy wcale nie będą chcieli ich nabywać, bo taniej i łatwiej będzie kupić i używać odbiornik klasy DB-6800IRCI. Także w Polsce podejmowane są szlachetne próby zmuszenia trzech polskich platform do wprowadzenia odbiorników CI, zamiast dedykowanych z wbudowanym jednym systemem. Choć nie neguję takiej potrzeby, to jest już mocno spóźniony pomysł, który do tego jest zbyt kosztowny w przypadku polskich platform.

Może się okazać, że jakaś dalekowschodnia firma wypuści taką konstrukcję cyfrowego tunera, która pozwoli na jeszcze dalej idące ingerencje przez użytkownika, co doprowadzi do otwarcia wszystkich systemów kodowania na zupełnie innym poziomie, gdzie niepotrzebne będą żadne karty, czy nawet moduły!

Coraz głośniej mówi się o wyborze d-boxa II na pierwszy odbiornik, który pozwoli na oglądanie wszystkich kanałów, całkowicie omijając wszystkie dotychczas znane systemy kodowania. To nie są już żarty na poziomie zmiany kodów w kartach PIC, czy blokowania kart powtórnie aktywowanych - płatne telewizje są poważnie zagrożone złamaniem przez hackerów norm DVB.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Systemy kodowania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

549 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...