Czy Elon Musk naprawdę kupi McDonald's albo CNN? Elon Musk znów znalazł się w centrum spekulacji w internecie, jakoby zamierzał przejąć McDonald's lub CNN. Musk po swojej roli zagorzałego zwolennika Donalda Trumpa, miałby kupić CNN. Czy te doniesienia to prawda czy też kolejna dezinformacja w internecie? Twierdzenia te stały się viralem - oto prawda i fakty.
France 24 English
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czy Elon Musk zamierza kupić CNN?
To najnowszy fake news, który krąży po sieciach społecznościowych i komunikatorach.
Krążą fałszywe pogłoski, a ostatnio ich celem często staje się Elon Musk, który otwarcie wspiera prezydenta elekta USA.
Rzecznik CNN natychmiast zdementował pogłoski, jakoby Elon Musk zgodził się kupić media za 3 mld dol. Informacje te, szeroko udostępniane w sieciach społecznościowych, pochodzą ze znanego z publikowania treści satyrycznych serwisu SpaceXMania i nie mają podstaw faktycznych. To fake news, a młodzież dawniej mówiła na to ściema do kwadratu.
W pierwszym poście z 18 października 2024 r. na stronie SpaceXMania satyrycznie wspomniano, że Elon Musk rozważa przejęcie CNN, załączając fikcyjny cytat: „Zamierzam naprawić media, jedna sieć na raz”. Ten żart został następnie powtórzony bez kontekstu satyrycznego na innych stronach z 6 listopada, co tylko wzmocniło plotkę.
Mariana Piñango, dyrektor ds. komunikacji CNN, przekazał w mailu do agencji Reuters:
„Nie ma prawdy w pogłoskach o sprzedaży lub zmianie właściciela CNN. Każde stwierdzenie o tym jest całkowicie fałszywe".
Podobny fake news z kupnem McDonald's.
Ani Elon Musk, ani McDonald's nie wydali żadnego oświadczenia potwierdzającego przejęcie znanego fast foodu, ale plotka krąży i zawsze znajdą się tacy, którzy w to uwierzą. Podobnie jest w Polsce z plotkami dotyczącymi zakupu Polsatu lub TVN - mieliby to zrobić ludzie związani z partią PiS - czyżby im Republika TV i wPolsce24 nie wystarczały?
Są też różne wpisy podsycające plotki o zakupie CNN w sieci, np. taki: „Kup cnn albo gówniane msnbc, nazwij to xTV albo tXv i przywróć dziennikarstwo. Jestem pewien, że możesz je dostać za worek albo kulki i McDouble” - napisał użytkownik X na Twitterze.
Inni chcieliby zrobić z CNN nowy kanał: Conservative News Network.
Posty w mediach społecznościowych o przejęciach CNN lub McDonald's zostały oznaczone przez platformy w sieci, np. Meta, w ramach trwających wysiłków na rzecz ograniczenia dezinformacji.
6. start i lądowanie rakiety Starship nie było udane.
Na razie Elon Musk skupia się na zarządzaniu firmami, które ma: Tesla, SpaceX i X (dawniej Twitter) - nie potwierdza żadnych nowych zakupów w branży medialnej ani fast food. Inna sprawa, że nie wszystko idzie idealnie, bo kolejny start potężnej rakiety Starship, który oglądał też Donald Trump, nie poszedł po myśli Muska, a booster rakiety owszem wylądował pionowo, ale w morzu i eksplodował.
Starship wystartował 19 listopada punktualnie o godz. 23:00 czasu polskiego z Boca Chica w Teksasie.
Pierwszy stopień rakiety Starship nie został we wtorek udanie przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej w kosmodromu firmy SpaceX w Teksasie i wylądował w Zatoce Meksykańskiej podczas 6. próby. Podobno „przechwycenie" boostera Super Heavy zostało odwołane podczas lotu powrotnego około 7 minut po starcie z powodu braku spełnienia odpowiednich kryteriów.