Według ustaleń Onetu chodzi o dwie umowy sublicencyjne na realizację transmisji wydarzeń sportowych podpisane między TVP a Telewizją Polsat odpowiednio w 2018 i 2021 roku. Śledztwo zostało wszczęte w sprawie możliwego niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień przez TVP za czasów prezesury Jacka Kurskiego. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Krośnie.- Telewizja Polsat nie otrzymała wcześniej z Prokuratury żadnego pisma w tej sprawie, w tym żądania wydania jakichkolwiek dokumentów. Gdybyśmy takie pismo otrzymali, na pewno przekazalibyśmy Prokuraturze wymagane przez nią dokumenty - wyjaśnia Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.
Jacek Kurski dodał, że „umowy były zgodne z rynkiem, prowadzone przez najlepszych specjalistów i negocjatorów TVP”, a że przy każdym większym kontrakcie sportowym kontaktował się z przedstawicielami CBA z prośbą o zainteresowanie i sprawdzenie. W jego opinii wymiana na linii Polsat-TVP była win-win.- Prawa mają różną wartość wynikającą z jakości produktu, kanału jego ekspozycji oraz bardzo nasyconego i konkurencyjnego rynku, z czym musi wiązać się zapłata różnicy
- pisał w październiku na platformie X Jacek Kurski, były prezes Telewizji Polskiej.
- Należy wiedzieć, że Telewizja Polska w ramach zwyczajowych na rynku wymian sublicencji, w latach 2018-2024 pozyskała na otwartą antenę dla wielu milionów Polaków m.in. najbardziej topowy produkt premium praw sportowych, czyli mecz pierwszego wyboru każdej kolejki najlepszej piłkarskiej ligi świata, tj. UEFA Champions League. Telewizja uzyskała ponadto prawa na otwarte anteny do wszystkich meczów reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn i kobiet na Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, w Pucharze Świata, Lidze Narodów oraz kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich, czyli w rozgrywkach, w których Polacy zdobyli m.in. złoty i srebrny medal mistrzostw świata oraz wicemistrzostwo olimpijskie, złoty i brązowy medal Mistrzostw Europy, gromadząc przed telewizorami wielomilionową widownię dumnych i szczęśliwych kibiców. To było czyste, „telewizyjne złoto” dla TVP jako nadawcy publicznego. W porównaniu z tym Polsat otrzymywał sublicencję na niektóre prawa, które mógł emitować wyłącznie dla mikroskopijnej (w porównaniu z TVP) grupy widzów w antenach kodowanych, schowanych za tak zwanym podwójnym paywallem, czyli bez najmniejszego uszczerbku dla przychodów Telewizji Polskiej. Jest oczywiste, że wymagało to kompensacji wartości.
Mini PC Homatics Dongle Q
Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...
239 zł Więcej...