Lecąc na Sardynię, warto przynamniej jeden dzień spędzić w Cagliari. Ta zabytkowa stolica przyciąga nie tylko widokami, lecz także oferuje możliwość relaksu na pięknych, piaszczystych plażach Poetto i Calamosca. Kiedy lecieć na Sardynię? Jakie są największe atrakcje Cagliari? Co wspólnego z tym włoskim miastem mają flamingi?
Fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cagliari - stolica Sardynii
Cagliari [czyt. kaljari] (lub Castéddu w j. sardyńskim) to stolica Sardynii - śródziemnomorskiej wyspy, będącej tak samo jak Sycylia regionem autonomicznym Włoch i tak samo jak Sycylia znacznie większej od pozostałych wysp Morza Śródziemnego (Sardynia jest niemal trzykrotnie większa od Cypru, francuskiej Korsyki czy greckiej Krety). Cagliari zamieszkuje 147 tys. mieszkańców (stan na czerwiec 2024 r.), co czyni to miasto największym na Sardynii pod względem liczby ludności.
Miasto Cagliari jest położone na południowym wybrzeżu Sardynii, nad Morzem Tyrreńskim, będąc jednocześnie jednym z największych portów śródziemnomorskich. Ponadto, w pobliskiej miejscowości Elmas znajduje się międzynarodowy port lotniczy - jeden z trzech na Sardynii, obok portów Olbia i Alghero, co dodatkowo wpływa na zwiększenie ruchu turystycznego w Cagliari. Spośród polskich miast bezpośrednie połączenie lotnicze z Cagliari (CAG) ma Poznań (POZ) i Kraków (KRK).
Kiedy lecieć na Sardynię?
Na Sardynii panuje klimat typowo śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Z uwagi na dużą liczbę słonecznych dni w roku, Cagliari nazywane jest Miastem Słońca - La Città del Sole.
Najlepiej polecieć na Sardynię w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku, kiedy jest tam ciepło, ale nie upalnie. Szczególnie polecam pierwszą połowę czerwca lub drugą połowę września, kiedy temperatura wody w morzu jest - już lub jeszcze - przyjemna, a do tego ruch turystyczny jest mniejszy niż w pełni sezonu wakacyjnego.
Atrakcje w pobliżu Cagliari
Na wschód od Cagliari znajduje się Park Regionalny Molentargius-Saline - mokradła stanowiące siedlisko wielu gatunków ptaków, w tym flaminga różowego, czapli białej czy kormorana. Zresztą flaming jest też jednym z symboli Cagliari - w lokalnych sklepikach można kupić mnóstwo pamiątek nawiązujących do tych różowych piękności.
Od zachodu miasto sąsiaduje ze Stawem Cagliari(Stagno di Cagliari), a właściwie laguną - jednym z najważniejszych mokradeł w Europie pod względem różnorodności biologicznej. Żyje tu m.in. słoneczek - skorupiak będący jednym z głównych składników diety flaminga różowego, pośrednio odpowiedzialny za różowy kolor jego upierzenia.
Na północ od miasta znajduje się Diabelskie Siodło (Sella del Diavolo) - cypel rozdzielający plażę Poetto od plaży Calamosca. Jego najwyższy punkt sięga wysokości 135 m n.p.m.
Trochę historii
W VIII w. p.n.e. na terenach dzisiejszego Cagliari osiedlili się Fenicjanie, a następnie w VI w. p.n.e. Kartagińczycy. Od tego czasu miasto dynamicznie się rozrastało, o czym świadczy m.in. nekropolia Tuvixeddu, uważana za największą nekropolię punicką w basenie Morza Śródziemnego. Odwiedzając tę nekropolię warto zajrzeć do Groty Żmii (Grotta della Vipera) - hypogeum zbudowanego przez Lucjusza Kasjusza Filipa.
Miasto przeszło w ręce Rzymian wraz z całą Sardynią w 238 r. p.n.e., w następstwie I wojny punickiej. W kolejnych wiekach rzymski Caralis utrzymał swoją rolę metropolii sardyńskiej. Pozostałościami dominacji rzymskiej są m.in. Villa di Tigellio oraz amfiteatr rzymski(anfiteatro romano), gdzie odbywały się walki gladiatorów.
W V w. i kolejnych stuleciach Cagliari było podbijane przez Wandalów, Bizantyjczyków, Ostrogotów czy Saracenów, co znacznie osłabiło jego pozycję. W 1216/17 r. zostało ufortyfikowane przez grupę pizańskich kupców i włączone do Republiki Pizy, a w 1326 r. zostało przejęte przez Aragończyków.
W latach 1720-1861 Cagliari było pod władaniem dynastii sabaudzkiej (Królestwo Sardynii), a następnie stanowiło część Królestwa Włoch. Podczas II wojny światowej, w lutym 1943 r. Cagliari zostało mocno zbombardowane.
Cagliari - co zobaczyć?
Historyczne centrum Cagliari znajduje się na obszarze dzielnic: Castello, Villanova, Marina i Stampace. Jego sercem jest uforyfikowane Castello, położone na wzgórzu, z najsłynniejszymi zabytkami miasta: Wieżą św. Pankracego(Torre di San Pancrazio), Wieżą Słonia (Torre dell'Elefante), Katedrą Cagliari(Cattedrale di Cagliari), Pałacem Królewskim (Palazzo Regio) i Bastionem Saint Remy(Bastione di Saint Remy).
Szczególny klimat w historycznym centrum Cagliari tworzą wąskie uliczki, wysokie schody oraz place otwierające się niczym tarasy na piękne widoki. W tkankę miasta wkomponowane są też liczne kościoły i pałace.
Niedaleko staromiejskich murów, u styku dzielnic Castello, Marina i Stampace znajduje się historyczny Plac Yenne, na którym stoi pomnik Karola Feliksa (Monumento a Carlo Felice) oraz kamień milowy umieszczony w 1822 r. na polecenie wicekróla Sardynii - markiza Yenne, wskazujący punkt początkowy Drogi Królewskiej do Porto Torres (dzisiejsza droga SS 131). Posąg z brązu przedstawiający króla Sardynii Karola Feliksa został odlany już w 1830 r., jednak cokołu doczekał się dopiero w 1860 r.