Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Złota sałata” zmodyfikowana genetycznie, aby zawierała 30 razy więcej witamin
Sałata nie jest najbardziej ekscytującym warzywem, ale często można ją znaleźć w kanapkach, wrapach, gulaszach i innych posiłkach jako sposób na upchnięcie dodatkowych składników odżywczych (i obniżenie kosztów restauracji). Ale może jest sposób, aby uzyskać więcej korzyści zdrowotnych z mniejszej ilości sałaty.
Zespół naukowców z
Research Institute for Plant Molecular and Cellular Biology (IBMCP) zmodyfikował genetycznie sałatę, aby zwiększyć jej składniki odżywcze. Dokładniej, zwiększyli poziom przeciwutleniacza zwanego
beta-karotenem, bo organizm człowieka używa go do wytwarzania witaminy A. Jest to ważne dla zdrowego wzroku, funkcji odpornościowych i wzrostu komórek, a także uważa się, że chroni przed chorobą Alzheimera, chorobami serca i niektórymi rodzajami nowotworów.
Beta-karoten zwykle występuje w dużych ilościach w warzywach takich jak marchew, dynia i słodkie ziemniaki.
Jak można się domyślić, wspólnym motywem tych warzyw jest kolor pomarańczowy, a nowa sałata nie jest wyjątkiem. Większe ilości beta-karotenu barwią liście na uderzająco
żółty kolor, stąd
przydomek „złota sałata”.
Poziom beta-karotenu w liściach sałaty Golden Lettuce był nawet 30 razy wyższy niż w zwykłej sałacie.
Co więcej, te przeciwutleniacze były również bardziej biodostępne, co oznacza, że nasz układ trawienny może je łatwiej wydobyć z pożywienia.
Zwiększenie tych poziomów nie było jednak całkowicie proste.
Beta-karoten jest normalnie wytwarzany w chloroplastach roślin, strukturach komórkowych, które przeprowadzają fotosyntezę – ale jeśli upchniesz tam go za dużo, zmniejszy to zdolność rośliny do pozyskiwania energii ze światła słonecznego. Zespół znalazł więc sposób na przeniesienie przeciwutleniacza do różnych części komórek roślinnych.
Co ciekawe naukowcy zrobili ten żółty kolor sałaty poprzez
połączenie technik biotechnologicznych i zabiegów z wykorzystaniem dużej intensywności światła. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Plant Journal.
„Złota sałata” i „fioletowy pomidor”
Ta
„złota sałata” może wkrótce dołączyć do genetycznie modyfikowanej sałaty z bardziej odżywczymi rzodkiewkami i groszkiem, a także bogatymi w przeciwutleniacze
„fioletowymi pomidorami i ziemniakami”.
Tu warto przypomnieć, że wzbogacony odżywczo
„fioletowy pomidor” został uznany za bezpieczny do uprawy przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Pomidory zostały zmodyfikowane genetycznie, aby wytwarzać 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż istniejące wcześniej odmiany.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.