Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Starlink: 4 miliony użytkowników - ich liczba szybko rośnie
SpaceX pozyskało 1 milion nowych klientów od końca maja. To imponujące tempo wzrostu firmy. Przypomnijmy, że Starlink rozpoczął świadczenie usług beta swojego produktu w październiku 2020 r. Następnie osiągnął 1 mln abonentów w grudniu 2022 r., 2 mln abonentów we wrześniu 2023 r. i 3 mln abonentów w maju 2024 r.
Starlink jest wprowadzany na nowe rynki niemal co tydzień.
Istnieją silne przesłanki, że kraje, które do tej pory opierały się chwytom sprzedażowym Elona Muska, takie jak Republika Południowej Afryki, skłaniają się ku udzieleniu zgody. Mocno ze Starlinkiem walczą Chiny (zakaz), Brazylia (blokuje konta i działanie na swoim terenie) i Rosja, bo terminale Starlinka są używane przez ukraińską armię podczas walki z rosyjskim najeźdźcą. Jednak to Indie są postrzegane jako główny rynek i tylko niesławna biurokracja tego kraju powstrzymuje Starlink przed jeszcze szybszym wzrostem. Co ciekawe
nie chcą Starlinka kraje BRICS (Rosja, Chiny, Brazylia, RPA i Indie). Do BRICS przystąpiły ostatnio
Egipt, Etiopia, Kongo, Iran i ZEA. W Iranie jest całkowity zakaz dla usług Starlink. W Egipcie i W Etiopii na razie nie ma dostępności usług.
Starlink stał się niekwestionowanym gigantem Internetu satelitarnego i to w 4 lata.
Od czasu rozpoczęcia świadczenia usług przejął większy udział w rynku od takich tradycyjnych operatorów jak
Viasat i SES, którzy obsługują duże satelity na wyższej orbicie geostacjonarnej. Jest
usługa OneWeb od Eutelsatu, ale ma problemy z rozwinięciem ze względów finansowych (brak kasy na satelity Gen 2) i technologicznych (Starlink ma najciekawsze rozwiązania i to działa, a inne firmy stoją w miejscu!).
Obecnie trwają prace nad kilkoma innymi konstelacjami, w szczególności nad projektem
Kuiper firmy Amazon, ale nie rozpoczęły one jeszcze świadczenia usług komercyjnych. Trzeba przyznać, że wiele firm sobie przysnęło, a rynek nie znosi luki, skoro jest ogromne zapotrzebowanie na szybki Internet z satelity.
Starlinkowi pomogły m.in. wojna na Ukrainie oraz liczne kataklizmy na całym świecie, gdzie awaryjnie uruchamiane są terminale w celu łączności. Rośnie też zapotrzebowanie na takie usługi w transporcie morskim i lotniczym.
Dodatkowy milion użytkowników dodany od końca maja 2024 r. przewyższa nawet wcześniejsze tempo wzrostu dostawcy szerokopasmowego Internetu.
Analitycy z Quilty Space przewidują, że usługa Starlink wygeneruje w tym roku przychody rzędu 6,6 mld dol. To oznacza wzrost w porównaniu z około 1,4 miliarda dolarów zaledwie 2 lata wcześniej.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.